• herkes 1 milyon verse rahatlıkla ortadan kaldırılabilecek adamlar.
  • herkes 1 milyon* verse adamları pek de yabancısı olmadığımız hesaplayan adamlar'ın bir alt kümesidir aslında. hesaplayan adamlar'ın daha ılımlısı daha yapıcı olanlarıdır bunlar. nerede bir sıkışıklık nerede bir para problemi çıksa hemen bu adamlar devreye girer. bir kominiteye, bir fasiliteye, bir aktiviteye katılmaya görsünler. mali problemleri anında tespit edip herkesten cüzi bir miktar para toplayarak olayın çözüleceğini iddia ederler. hesaplayan adamlar'dan miras aldıkları çarpma, bölme özelliklerini devreye sokarak hemen işe girişirler.

"kaç üye var hacı 50 bin.. her birinden 1'er milyon* alsak !! çarp bi milyonla 50 bini.. ne etti 50 milyar.. temiz para.."

toplanan para, topluluğun tüm ihtiyaçlarına yetecek artacaktır bu adamların planlarına göre. bu algoritmayı küçük büyük demeden kah oturduğu apartmanın giderleri, kah yaşadığı semtin çevre düzenlemesi, kah ülkenin dış borçları için kullanma taraftarıdırlar. sorun değil çözüm için yaşarlar. "ne olacak bu memleketin hali" demek yerine günde 3 öğün memleketi kurtarırlar. "taksimde bir kaç tanesini sallandırıcan bak bir daha yapıyolar mı" adamları da yine bunların arasından çıkar.

(bkz: ogreten adam ve oglu)
  • vergi boku da bunlardan birinin icadıdır...

(bkz: az bilinen tarihi gerçekler)
  • ne alırsan bir milyon dükkanlarını açan zihniyettir.
  • frenleyicileri "bi onla bitmiyo ki" adamlari olan adamlardir. bir milyoncular ne kadar girisimci, ne kadar heyecanli, ne kadar tezcanliysa bu onla bitmiyo ki adamlari da bi o kadar miskin, pespaye, pasif insanlardir. her projeye ihtiyatla yaklasir, 3 adim otesini dusunur cayarlar.

-abi herkes bi milyon verse kahveye aliriz plazmayi
    -canim bi plazmayla bitmiyo ki. bunun anteni var kablosu var
    -abi herkes 50 bin verse aliriz onlari da
    -onla bitmiyo ki cancaazim. bunun receiveri var, lig tvsi var
    -abi herkes 100 bin lira verse senelik abone oluruz rahatca
    -100 binle bitmiyo ki anasini satiyim. ev gecinidiriyoruz, cocuklarin okul masraflari, hanimin taksitleri
    -abi senin hanim herkese bi kere verse gul gibi gecindiririz sizi
    -herkes bi milyon verse olabilir aslinda
  • çinli olanlar en superleridir. san marinolu "herkes 1 milyon verse adami" ni kaale almam sahsen.
    ama çinli oyle mi? adamin ufku genis ufku.
  • genelde muhabbeti seven insanlardır ve taraftar modellerine bol bol rastlamak mümkündür.bunlardan sürekli herkes 1 milyon verse cim bom (ya da fener,beşiktaş,vb) henry'i alır,yok raul'u alır gibi öngörüler duymak mümkündür.köylerdeki imece kavramını çok daha büyük kitlelere taşımak isteyen en yüce kampanyanın,en yüce hareketin insanlarıdırlar.
  • samsun'da o meydanın orda bi metro otobüs yazıhanesi var. bekliyorum. yaşlı dilenci kadın geldi. allah rızası için yavrum bi ekmek parası ver bi milyon dedi. bişi demedim. çok ısrar etti. vermedim lan. yani sebebi yok. yandaki kel kafalı adam çanta satıyo. spor çanta. beş lira. kadın gitti, bu adam "1 lira kazanmayı kolay sanıyo munagodumun garısı" dedi. dedim herkes kendi derdinde. "abi ben bu çantaların tanesinden 1 lira kazanıyom aha bugün 3 tane sattım. bu yavşak garı gözümün önünde en az 50 kaat topladı" dedi.

herkes bi milyon verse çantacı zengin olur. ama dilenci oluyo. dilenci çantacıya 1 milyon verse ikisi de mutlu olur, ama yanda erik satan adam var o üzülür. marx boşa dememiş sistemi kurmak için yardım ve bağışlar ortadan kaldırılmalı diye. bağışla, yardımla geçinen devrim yapamaz neticede. hadi marx yanlısı devrimi siktik attık, insan kendi devrimini, devinimini gerçekleştiremez bir kere.

baktım menüye; fıçı bira 6, şişe bira 7 yazıyo. bi şişe bira içtim. allah rızası için teyze, bi şişe bira farkı.
  • bizzat devletin kendisidir bu adam.

şöyle ki;

e-devlet şifrenizi almak için ptt'ye başvurup 1 lira vermeniz gerekiyor. sanırım bunu düşünürken; "-evet efenim herkes 1 lira versee 70 milyon lira gelir elde ederiz! nasıl fikir ama?!" diye düşünmüştür.

sonra o 70 milyon lira ile neler yapılmaz ki değil mi? gelsin... ne fantaziler, ne hayaller,... çok matrak adamsın be devlet, eeee-devlet.
hesabın var mı? giriş yap