• gunun birinde john ve paul bu sarkiyi dinlerken, john paul'e donmus ve "sanirim senin sarkilarini kendiminkilerden daha cok seviyorum" demis. "o an john'a yalnizca 'seninkiler de cok guzel yav, sagol eheh' diyebildim, ama ondan boyle bir laf duymak beni dunyanin en mutlu insani yapmist" diye yorumlamistir paul bu tepkiyi.
  • bu "muhteşem abi" şarkının, bu "yok böyle bir şey"in, bu "abi üstüne gelmez"in, bu "efsanevi mccartney ninnisi"nin sözlerini de yazayım da, tam olsun, ukte dolsun.

to lead a better life i need my love to be here

here, making each day of the year
    changing my life with a wave of her hand
    nobody can deny that there's something there

there, running my hands through her hair
    both of us thinking how good it can be
    someone is speaking but she doesn't know he's there

i want her everywhere and if she's beside me
    i know i need never care
    but to love her is to need her everywhere
    knowing that love is to share

each one believing that love never dies
    watching her eyes and hoping i'm always there

i want her everywhere and if she's beside me
    i know i need never care
    but to love her is to need her everywhere
    knowing that love is to share

each one believing that love never dies
    watching her eyes and hoping i'm always there

to be there and everywhere
    here, there and everywhere
  • sözlere bakmayın siz, onlar kandırmaca. liverpool ülkü ocakları marşıdır bu, baştan sona ulurlar.
  • gitarlarına bayıldığım şarkı. sırf bunu yazmak için entry girmek istemezdim ama öyle böyle sevmiyorum ben bu şarkıyı napayım...
  • baştan sona sürekli uuuu lu vokallerle bezeli içe işleyen sözleri ve melodisi olan bir beatles başyapıtı.şarkının b bölümündeki ton değişimi ve sonra tekrar geri a bölümüne dönüşü çok sihirli ve sürprizlidir ki beatles bunu hem çok sever hem de çok iyi yapardı (aynı hareketi kinks grubundan da görmek pek mümkün -days şarkısında olduğu gibi-).
    (bkz: george benson) tarafından da yorumlanmıştır sözkonusu güzide şarkı.
  • sözleri ile müziği muhteşem bir ahenk içinde olan, the beatles'ın revolver adlı albümünde yer alan parçasıdır. güzel güzel aşktan, meşkten bahseder ama ulaşılamayan aşktan.
  • friends in son sezonunda phoebe nin düğününde de çalmaktadır bu şarkı.
  • bu şarkıyı yıllarca bu şekilde bildim ve söyledim: 'and if she's beside me i know i need mental care'

ama orada i need never care diyomuş. kimse de uyarmadı. mental care bu kadar bulutların üstünde bi şarkı için komik kaçıyodu zaten.
  • friends'in 10. sezonunda phoebe chandler'ın kolunda yürürken arka planda hafifçe çalan; new york'da sokakta, kar yağarken gerçekleştirilen düğünün güzelliğine güzellik katan şarkıdır.
  • revolver albümünün beşinci şarkısı, paul mccartney bestesi.

john lennon, paul mccartney ve bana göre the beatles'ın en underrated kalmış şarkısıdır. ha, kimse tarafından bilinmez midir? değildir tabii ki. ancak beatles'ın en kült birkaç şarkısından biri olamamış, sözlükte başlığına sayfalarca entry girilmemiştir. hatta başlığın kanalını bile şu an, 2022'nin eylülünde ben tasnif ediyorum.

işin teknik kısmında da, paul'un nasıl bir armoni canavarı olduğunu gördüğümüz şarkılardandır. şarkıyı neredeyse hiç hissettirmeden bir majöre, bir minöre döndürüp adeta dans eder.

paul şarkıyı john'un havuzunun kenarında uzanırken yazmış. kısmen de olsa ilham kaynağı the beach boys'un god only knows şarkısıymış. paul, bu şarkıya olan hayranlığını defalarca dile getirmiş zaten.

paul ve john'un şarkı yazma tekniklerinden biri de sevdikleri, takdir ettikleri sanatçı/gruplar gibi düşünerek şarkı yazmak. örneğin john'un roy orbison olup please please me'yi yazması, paul'un simon & garfunkel olup the long and winding road'u yazması ya da bu şarkı... paul da bu durumu bir röportajında dile getirmiş. john'la birlikte bu şekilde şarkılar yazdıklarını, şarkının bir yerden sonra tamamen beatles şarkısına döndüğünü ve kendileri söylemese esin kaynaklarını kimselerin anlayamayacağını söylemiş. inanılmaz bir deha.

yukarıda bahsettiğim şeyi kısmen vokal konusunda da yapar paul. örneğin bu şarkının vokallerinde mick jagger'ın o dönemki kız arkadaşı marianne faithfull gibi söylemeye çalışmış. lady madonna'da yaptığı vokalde de fats domino'yu taklit ediyormuş.
hesabın var mı? giriş yap