• 50'lerdeki versiyonu bülent-rahşan ecevit,erdal inönü gibi insanların dağil olduğu sanat derneğidir.
    ancak alti yedi eylul olaylari sonucunda isminden dolayı burası bir yunan derneği zannedilerek kapatılmıştır.
    tabi sonradan durum anlaşılsada üyelerin hevesi kırılmıştır.
  • yaşadığım en ilginç tiyatro deneyimi.
    daha önceki girdimde (bkz: #83396523) çok merak ettiğimi ama fiyatından dolayı tereddüt yaşadığımı, gidenlerin yorumunu beklediğimi yazmıştım. öncelikle gittikten sonra mesaj atıp bilgi veren arkadaşların hepsine teşekkür ediyorum.
    daha da meraklandırdılar ve gecikmeden gitmeme sebep oldular.

aldığım bilgilerden bazı tahminlerim olmuştu, mesela süre yetersizliğinden dolayı her odayı göremeyeceğimi biliyordum fiyatı da düşününce bu beni çok kızdırıyordu.
    (herkes 6 oda görebilmiş ben ufak bir hataya düşüp maalesef 5 oda gezebildim.)
    oyun bittikten sonra gittiğime pişman olacağımı bile düşünüyordum ama sonunda aklımda tek şey vardı;
    tekrar bilet alıp göremediğim diğer odaları görmek.
    önümüzdeki süreçte bunu yapacağım.
    inanılmaz meraklandım.

--- spoiler ---

oyun clio - tarih bölümünde başlıyor, sunay akın'ın sesinden evin tarihini ve helikon'un hikayesini öğrenip yolculuğa başlıyoruz.
    odalar;
    erato - aşk şiirleri
    melpomene - tradegya
    urania - astronomi
    talia - komedya
    calliope - epik şiir
    euterpe - müzik
    terpsichore - dans
    polyhymnia - pantomim

görebildiklerim;
    - urania - astronomi
    ilk girdiğim oda.
    elindeki uzay mekiğiyle hayallere dalan bir çocuğun hikayesi. en büyük hayalinin astronot olmak olduğunu tepkilerinden anlayabiliyoruz. oyuncu çok başarılı. tek kelime etmeden mimikleriyle, hareketleriyle oyunu çok güzel götürüyor.

- talia - komedya
    elimdeki haritayı doğru algılayamayıp alt kata inmem sonucu başlamak üzere olan bu odaya alındım.
    mimiklerine ve canlılığına hayran kaldığım oyuncu bir fotoğrafçıyı canlandırıyor. daha önceden sunay akın'a ait olduğunu bildiğim ve müzede de sergilenen fotoğrafı canlandırdık hep birlikte. oyuncunun enerjisi müthiş.

- terpsichore - dans
    yine harita okuyamamamın azizliğine uğrayıp koştur koştur alt kata inip yine başlamak üzere olan oyunu bekledim.
    bir terzi ve müşterisi arasındaki aşkı sadece dansla o kadar güzel anlattılar ki hayran kalmamak elde değil.

- polyhymnia - pantomim
    aynı katta diğer oyunun bitmek üzere olduğunu söyleyen görevli sayesinde kısa süre bekleyip izleyebildim.
    sonunda sesli oyunu izlemenin mutluluğuyla birlikte daha da oyunun içinde hissettim.
    bir hacivat-karagöz hikayesi... babasından kalan oyuncakçıda yaşlı bir çırak ile tanıştık. komedi ve dram oranı güzel ayarlanmıştı.

- melpomene - tradegya
    kısa süre kalmıştı, bir oda görecek kadar zamanım kaldığını fark edince haritaya baktım ve tradegya yı izlemek istedim. hemen en üst katlara koştuk. oyun yeni başlamış (bunu sonra fark ettim), bu sırada yanımıza gelerek aşağıda müzik oyunu başlamak üzere ona geçebilirsiniz diyen görevliye teşekkür ederim. ama o an düştüğüm buhran sonucu hem kendisinin uyarısını hem buradaki bir arkadaştan aldığım tüyoyu (sıra bekleyerek zaman kaybetme, başlayan oyuna gir ki daha çok oyun gör) unutup kapıda oyunun bitmesini bekledim.

ama iyi ki beklemişim ve bu oyunu izlemişim.
    beni en çok etkileyen bölüm bu oldu.
    nazi askeri ve mahkum arasında geçen oyun beni fazlasıyla sarstı. öyle ki mahkum arkama saklanınca bir an oyun içinde olduğumu unutup kızı saklamaya falan çalıştım hani elimde olsa bırakmayacağım. rezillik. bir oyundan bu kadar koptuğum başka bir an yaşamadım sanırım. daha önce hiçbir oyunun içinde bu kadar hissetmemiştim.
    askere de çok dik bakmışım yanımdaki kişi uyardı "neden öyle yaptın ayıp olmuştur" diye ama farkında değildim.
    eğer buraları okuyorsa kendisinden özür diliyorum.

erato - aşk şiirleri
    calliope - epik şiir
    euterpe - müzik
    bölümlerini göremedim ama dediğim gibi en kısa zamanda tekrar gidip bu kez bu odaları hedef alacağım.
    artık haritayı da öğrendim (çok şükür).

zaman dolunca herkes tekrar clio - tarih odasında toplanıyor ve yine sunay akın'ın sesinden finali dinliyoruz.
    sağolsun odaları öyle güzel anlatıyor ki göremediklerinizi daha da merak ediyorsunuz.

--- spoiler ---

farklı bir çalışma olmuş. alışık olmadığımız bir tarz, bunu da en iyi şekilde kotarmaya çalışmışlar.
    emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.
  • mitolojide ilham perilerinin bulustugu dag. ayni zamanda rahsan ecevit ve arkadaslarinin aralarinda para toplayarak *ankara'da kurduklari sanat derneginin adi. ankara'daki ilk resim atolye ve galerisini mithatpasa caddesinde bu dernek acmistir.
  • 1966 yilinda ozgur masonlar buyuk locasinin temellerini atan localardan 1. numarali olani.
    (bkz: orhan hancerlioglu)
  • çalgı ağızlığı ve pistonu bulunan, boyundan geçirilerek tutulan, çember biçimindeki bakır çalgı.
  • boiotia'da bir dag. musalarin kutsal dagi.(bkz: hippokrene)
  • (bkz: helicon 1)
    (bkz: helicon 2)
  • macaristan da uretilen bir sigara markasi.
  • üflemeli bakır çalgı.
hesabın var mı? giriş yap