• 2009 civarı idi ben hariçten gazelciler i keşfettiğimde. yani grup tam olarak ne zaman kurulmuş falan hiç bilmiyorum. ama evde bütün gün şarkılarını dinliyorum, söylüyorum falan.

"nerelere giderim bir türlü bilemem ben
    sürüklenirim sanki bilinmez bir yerlere
    nerelerde arasam avutsam şu gönlümü
    kendimimi kaybetsem bulmak için yeniden"

o dönem de takmışım bir yol felsefesine. çünkü gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum. okul bitti mi bitiyor mu ne? askerlik mi, yüksek lisans mı, iş mi diye sorulan o karanlık dönemdeyim. yollar ile avutuyorum kendimi. hiç istemeden sürükleniyorum bir yerlere, kendimi kaybetmeye başladığımın ilk dönemleri zaten.

bir de bir kız var o zamanlar. tabi o zamanlar vardı işte. sonra yok. neyse hep rakı içelim diyordu bu insan. ama yabancı müzikten entel olmuş bu iki beden, rakı masasında ne çalacağını bilmiyor. hooop. bir şarkı. kendi şarkıları değil ama yeşil gözlü erkeklerin sevdiği kara gözlü kadınlar için yazılmış elbet. yorumu da pek güzel.

hep güzeldi bu insanlar. türkçe'yi çok güzel ve nazik kullanmaları çok hoşuma gidiyordu. neden diyordum etrafımda kimse yok bu adamları bilen. zaten bağırıyor abim:

"biz mi saf düşünüyoruz ya da herkes öyle değil mi lan yoksa?"

neyse. günlerden bir gün yine taksime akalım dedik. arkadaşlar, kız arkadaşları falan. bakınırken sağa sola, çaaat ! bir anda konser afişini gördüm. grubun yarısını ikna ettikten sonra girebildik içeri. inanın bana o konsere, hariçten dostlarımı dinlemeye giden tek grup biz idik. ben hala anlayamıyorum nasıl bu kadar tanınmıyor insanlar diye. tamam sonuçta dünyanın en güzel müziğini yapıyorlar diye bir iddiam yok. ama dünyanın en kötü müziğini de yapmıyorlardı ki be kardeşim. içeride hepi topu 15 kişi var. yarısı biziz zaten.

ömür abim söylüyor önümüzde. sanki bana/bize özel konser veriyorlar. bağırıyoruz güzel kafalarla:

"vardır elbet bunun da bir sebebi
    vardır elbet bunun da bir nedeni"

şarkı bitiyor. derken bir hanım ablamız çıkıyor oradan:
    "gençler, şarkıyı bir tek siz söylüyorsunuz zaten, bağırmayın lütfen, çıkan sesi bastırıyor sesiniz!"

ömür abim gülümsüyor. hani öyle bir gülümseme ki.. "yani bırak zaten kaç kişiyiz şurada, eğlensinler çocuklar" der gibi. bir insanın iyi birisi olup olmadığı anlaşılır zaten bakışlarından. özellikle sanat ile uğraşıyorsa eserlerinden. hangimiz kötü diyebilir ki ? hanginiz hakkını helal etmez ? varsa ki hakkımız..

ah be abi. zor değildi biliyorduk biz. namümkün zamanı durdurmak.

"ıstırabın derdin sonu yok değil
    su olup da akıp gitmek zor değil
    toz olup da uçup gitmek
    zor değil..."
  • bir hoş seda imiş baki kalan gök kubbede, acıyor lan!.................................
  • grubun solisti, güzel insan ömür kılıçaslan dün akşam itibariyle vefat etmiş. yeni sayılacak zamanda keşfettiğim grubun ankara konserini dört gözle beklerken olacak iş değil. hayat çok kısaymış.

https://www.facebook.com/…r/posts/10152490249004696
  • yaptıkları müziğe bir isim vermek oldukça zordur. zira grup elemanları da kendilerine tarzları hakkında sorulan sualler üzerine müziklerini nevi şahsına münhasır olarak tanımlamaktadırlar ki gayet şukela olmuştur.
  • güzel insan ömür abi..
    güzel insan ömür abi..
    ah be ömür abi..
  • vokalistleri ömür kılıçaslan ve davulcuları turgay çetin bir yere kadar gitmişlerdir. dönüp kaldıkları yerden devam edeceklerdir.

edit: yaylalar yaylalar..
  • 1- ahval ve şerait
    2- var mı?
    3- vardır
    4- yollar
    5- üç günlük dünya
    6- çığrık
    7- değil
    8- günün birinde
    9- drama köprüsü
    10- kimsesizler kimsesi
    11- kıyıda
    12- ne hususta?
    +1 hariçten gazel

kadıköy müzik etiketiyle müzik marketlerde. bildiğimiz sevdiğimiz hariçten gazelciler işte-şimdilik dinlediğim kadarıyla-. albüm kapak fotoğrafları, grafik tasarımı falan şahane olmuş. sıcak sıcak taze taze raflardaki yerini almış.
  • vokalinin tarzını grup vitamin'den rahmetli gökhan semiz'e * benzettiğim grup. ayrıca sitelerinden 4 şarkısı ücretsiz indirilebilmektedir.
  • 2001 yılında izmit'te vuku bulan, pek güzide insanlardan oluşan müzikal birliktelik. siteleri de var http://harictengazelciler.com/ diye. (hala birlikteler o ayrı.)
hesabın var mı? giriş yap