• çay veya benzeri sıcak içeceklerle giderilebileceği iddia edilen hal. hiç inanmam, içerim soğuk suyumu, buzlu kolamı.
  • çayın harareti aldığı efsanesinin gerçek olması.

geçenlerde bir arkadaş şöyle birşeyler yazmıştı: (#53277252)
    kendisine şükranlarımı iletiyorum. böyle ilimle irfanla uğraşan arkadaşların yazdığını görmek beni mutlu ediyor. yalnız ortada bariz bir hata var ki bunu düzeltmemiz gerekiyor.

hepimizin bildiği gibi hararet sıcaklık anlamına geliyor. (bkz: hararet)
    ancak "çay harareti keser" lafındaki hararet sıcaklık değil susuzluk anlamında kullanılıyor. mesela çok susayınca "yandım" diyoruz. bu üzerime battaniye atıp beni söndür demek değil, susadım demek.

peki çay harareti, yani susuzluğu keser mi? elbette. her sıvı gibi çay da susuzluğu azaltır.
    peki o zaman neden "su harareti keser" denmemiş?
    işte burada da, halk arasında su içme yöntemine ilişkin yaygın bir inanış devreye giriyor.
    halk arasında kısa sürede çok miktarda su içmenin zararlı olduğuna inanılır. (bunun gerçekten zararlı olup olmadığını bilenler bir zahmet açıklasın.)
    çok susayan, yani harareti olan biri, susuzluğunu gidermek için bir anda çok fazla su içmek isteyecektir.
    işte "çay harareti keser" diyenler aslında diyor ki, birden çok su içeceğine çay iç. çayı yavaş içmek zorunda olduğundan, az miktarda sıvı alarak susuzluğunu bastıracaksın. ilk susuzluğun geçtikten sonra istersen su da içebilirsin.

yani meseleyi biyolojik açıdan incelemeden önce türkçe öğrenmemiz gerekiyor. (bunlar hep ortaokul öncesi yabancı dil öğreniminin yan etkileri.)
    bir de halk irfanını fazla hafife almamayı.
  • boyle durumlarda elma suyu icilmemelidir.icildikce icilesi gelen bu mereti bir dikiste 2 lt'ye yakin tuketmek mumkundur*
  • arabanizin yapmasi durumunda faninizin biryerlere yan bastiginin ve hemen saga cekip motoru sogutmaniz gerektiginin gostergesi olan sey..
  • ısı, sıcaklık anlamlarında kullanılan kelime. bunaltıcı durumlarda kullanılır, arabamızın fanı bozulursa kullanılır.
  • bileğin içi ve aslında yüzün hassas noktalarına su tatbikiyle de geçici çözüm üretilebilen durum. baş, kulakların arkası, boyun ve ense gibi noktalara su tatbik ettiğinizde serinlediğinizi hissedersiniz ve hızlı uyanmak için de birebirdir.
  • sıcak ayar. eritir, bitirir. altını külçe, insanı mumya eder.
  • diyalog ya da anlatım betimlemek için kullanıldıgında heyecanlı ve durmadan anlamına gelen sozcuk.
  • kendi sabit klişe görüşlerinin dışına çıkma arayışında olan her çaba dikkatimi çekmiştir ve elimden geldiğince bunları takip etmeye çalışırım.

harareti de bunlar arasında sayabilirim, bence yaptıkları bir ölüyü(kemalizm) diriltmeye çalışma çabasıdır ama olsun bu da bir çabadır, bu çabanın kemalizmin bugüne kadar bildiğimiz anlamda "sivillleşmesi"nin(bkz. necmi erdoğan(2009), neo-kemalizm, organik bunalım ve hegemonya, modern türkiyede siyasal düşünceler, kemalizm cildi) dışında bir çaba olması takdire şayandır...

ama gençliklerinin verdiği enerji asla başka fikir üreticilerine hakaret etmeleri anlamına gelmemelidir.

not: bu entry sözkonusu grubun youtube da yayınlanan aşağıdaki videosunda konuşanlardan emirhan akman'ın levent köker hakkında "köker artık patlamış bir tekerdir" tarzı son derece lümpen, bayağı ve bu anlamda kendi sözleri ile de çelişen (çünkü akman başka bir videoda kemalist fikriyatın artık daha nitelikli bir eleştirme kabiliyetine sahip olması gerektiğini söyler) lafları üzerine yazılmıştır

https://www.youtube.com/watch?v=rq1rr_c6eia
hesabın var mı? giriş yap