• şu an delirmek üzereyim bu iğrenç ve gereksiz varlık yüzünden. az önce orta boyda bir tanesinin üzerine havlu kağıtla basarak öldürdüm çığlık ata ata. o kadar tiksiniyorum ki, yerden ölüsünü bile alamıyorum. üzeri örtülü şekilde duruyor evin ortasında. delircem!
  • yine bi gün öğrenciyim, malım. sıfırını 50-60 tl ye aldığın 4 lü ocağı ev arkadaşımla birlikte 10 lira kar etmek için 45 tl ye ikinci el almışız. eve gelmişiz. tezgahın üzerine koyduğum 4 lü ocağın içinden cıkan bir hamam böceği kısa süreli panik yaşanmasına sebep oldu evde. ben dedim korkarım iğrenirim, şunu domestosla bi güzel yıkayalım banyoda. korkuyorumda artık dokunmaya. ucundan uzağından tuttum ocağı götürdüm banyoya, paaaat diye attim küvete. sen misin bunu yapan vayh biz senin ağoıımınaa dercesi, 10-15 hamam böceği düştü ocaktan küvete. çığlıklar atarak ortamı terk etmem saliseler içinde olsada, o bi kaç salisede 10-15 hamam böceğinin start verilmişçesine birbirleri ile yarış içerisinde küvetten banyonun duvarlarına doğru hızla koşturup, 'tavana en son gelen çürük yumurta' oynamasına tanık olabildim.

allahtan ev arkadaşım kriz durumlarını çözümlemede yetenekli biri. cıkarttı ayağındaki iki terliği birden. çıkarttı derken salladı önce sağ sonra sol ayağı, terlikler döne döne bunun eline geldi. ağır çekimde. fon müziği de var en karizmatik göstereninden. yani ben öyle görüyorum o an.my hero. ( hamam böceklerinden daha hızlı atom karınca) iki elinde iki terlik ( elleri ter içinde hamam böceklerini böceklerinii vur anneee tı tı tımn) çattt sol duvardakine pat karşı duradakine takkk yerdekine, girişti bunlara. adeta vatanını savunan bir milliyetçi. kabilesini koruyan bir şef. çat pata çata pata sesleri duydum ben sadece. ve zaferrrrin nasıl koktuğunu duydum ilk kez o gün; ezilmiş hamam böceği. banyomuz 1 hafta domestosla karışık zafer koktu.

içinde kalanları öldürmek için 1 dolu domestos şişesi harcadık o gün. bilmioruz tabi hamam böceğinin radyasyondan bile etkilenmediğini. bilsek 1 şişe domestosu onlara harcarmıyız lan öğrenciyiz biz. zaten harcanan emek artı domestos parasını da ekleyince 4 lü ocak bize 100 tl artı manevi masrafa gelmiş oldu. olsun sağlık olsun da diyemiorum öğrenciyiz oğlum lan o zaman hayla anlamadınız.
  • normal bir insanın dayanabileceği güvenli radyasyon üst sınırı 5 rem iken, insanlar için öldürücü doz 800 doz olarak kabul edilir. hamam böceklerindeyse, türe bağlı olarak öldürücü dozun 67.500-105.000 arasında değişebileceği görülmüştür. bu değer, neredeyse termonükleer bir patlamaya eşdeğerdir.
  • o değil de, sen 300 milyon yıl öncesinden kalma ol, karbonfiber çağda bile görün, radyasyonda ortalığın ağzına bile sıçılmış olsa pıtır pıtır dolaş ortalarda, sonra bir anne eline alsın terliği, tak, gitti bütün karizma.

ne karbonfiber, ne atom bombası, ne 40 dakika nefes tutabilme yetisi. ne oldu? yedin terliği oturdun aşağı! ahahaha. gülerim işte sana böyle.
  • hamamda uzun sure hayatta kalamazlar.
    her yer beyaz ve sen kahverengisin mk dusunsene.
  • akreple birlikte evrimini tamamladığı düşünülen canlı türüdür. kutuplar dışında dünyanın her yerinde yaşıyorlar. uçan türleri de mevcuttur. böcek fobisinde (entomofobi) hatırı sayılır bir yeri var. *

insan türü yok olduktan sonra bile neslini devam ettireceği varsayılıyormuş. üstüne sıkılan böcek ilacı onu öldürüyor, onun yavrusunu da öldürüyor ve fakat yavrusunun yavrusu buna direnç geliştirebiliyormuş. artık mutasyon mudur neyse aynı ilaç 3. nesile etki etmiyor. yuh !

kafka'nın dönüşüm isimli kitabını okuyanlar bilir; gregor samsa'nın bir sabah hamam böceği olarak uyanmasıyla başlar öykü. zaten sevmezdim bu hayvanı, o uzun öykü de etkiledi beni ve iyice nefret ettim bu hayvandan.
  • tanrı beni kutsasın!
    haftalardır mücadele halindeyim ve bilim dünyasına yeni ışıklar tutacak kadar yeni bilgi edindim.

yukarıda bir entride bahsedildigi üzre gerçekten yavrunun yavrusuna ilaç fayda etmiyor. iki ay kadar evvel büyük olanlarla mucadelemde kullandığım ilaç hepsini öldürmüş, rahat etmiştim. bir haftadır yavrularla uğraşıyorum . aynı ilaçla çarşamba günü tum izbe alanları ilaclamistim. bugün supirgeyide yanıma aldım güya ceset toplayacağım! yeminle diyorum ki bir tane bile ceset yoktu arkadaş.
    canlı canlı hala geziyorlar evde. sürekli topluyorum, öldürüp atıyorum.
    yeni keşfim ki bakın google da aratma yapınca bu bilgi yok, yavrular izbe, nemli yerlerin aksine yumuşak yerlerde geziyor.
    çocuğumun yatağında, kumaş tokanın, eteğimin, havlunun içinden çıktı mesela bir sürü yavru.
    ve yavrular ana, babalarına göre daha iyi tutunuyor. şöyle ki evimden çıktım, arabayla postaneye gittim, döndüm arkadaşa gittim, içeri girdim ve pıt yere uzerimden yavru düştü. onca yolu benimle gezmiş ve yolda bir yerde düşmemiş.
    bir seferde 16 yavru dogarmış. şu durumda bir anneden olma yavruları öldürmüş olmam lazım. yarından umutluyum.
    şeker ve ekmek yemeyi çok severlermis. o sebepten sakın ortalıkta bırakmayın.
    artık evden çıkarken ilaçlı şeker serpicem evin muhtelif yerlerine ki tuzağa düşsünler. tabi direnç kazanmadıkları yeni bir ilaç.
  • bunun kanatlısını gördüm dün gece. amerikan hamam böceği diye geçiyormuş. normalde açık havada yaşayan bir böceğin benim kulağıma iki metre mesafedeki kanepenin üzerinde ne yaptığını hiç sorgulamıyorum; çünkü ev öyle bir ev; içi dışı bir.

herifi öldürmek için çeyrek şişe ilaç harcadım. uçup bana saldıracak sandım bir an; ama havadayken de ilacı isabet ettirdiğimden kaçırmadım; hem de tüm bunları boynumdaki minik el feneri aydınlığında başardım. neyse geberttim pezevengi.

normalde ışık açmıyorum evde. karanlık olsun ki görmeyeyim şerefsizleri. gece tam bir jurassic park'a dönüşüyor burası. hava karardıktan sonra tuvalete gitmemek için öğlen 3'ten sonra sıvı almaz oldum.

geçen duvarda süleymancık gördüm. ben ki birkaç yıl önce korkardım bunlardan. evde karşılaştıklarımdan sonra hayvan o kadar temiz ve masum geldi ki kaçmasa okşayacağım hayvanı.

henüz t-rexlerden biriyle karşılaşmadım. hiçbir önlemim yok. evde odalar arasında kapı da olmadığından bazen boynumdaki feneri aç-kapa-aç-kapa yaparak olduğum yere gelmesin diye işaret vermeye çalışıyorum o kadar. umarım anlıyordur.

görsel

allahtan mutsuz ve ruhumu teslim etmiş durumdayım. başka türlü yalnız yaşanmazdı bu evde.
  • hamam böceğinden nasıl kurtulabiliriz?

senmisin tripyapan isimli okurun önerisini buraya yazayım - kendisi çaylak olduğu için onun isteği üzerine görünmeyecek diye ben yazıyorum, elçiye zeval olmaz.

"eczaneden asit borik (karbonat gibi bir toz elle temas edebilir çıplak el ile yoğurabilirsiniz)alıyorsunuz 3 adet haşlanmış patates ile yoğuruyorsunuz fıstık büyüklüğünde evinizin her yerine koyuyorsunuz 1 hafta belki tek tük görürsünüz ama o fıstık kadar şeyler evinizde olduğu sürece bir daha asla görmeyeceksiniz. bir tek hamam böceği değil hiçbir böcek görmeyeceksiniz akrep de dahil"

ayrıca kendisi bu yöntemden gayet emin, bu yöntemi 6 ayda bir yenildiğini söyledi, süpürge makinesiyle ve sair o fıstık büyüklüğündeki karışımı çekmememiz gerekiyormuş.

benim uyguladığım yöntem ise; her yeri dip bucak ama her yeri çamaşır suyuyla ve güzel kokulu temizlik ürünleriyle baştan sona temizlemek, mutfağımın zemini fayans olduğu için mutfağı yıkamak - tuvalet ve banyo zaten...- ardından bütün köşelere eczacıbaşı'nın kokusuz köpük ilacını sıkmak. tuvalet ve banyoya sıvı olanını döktüm, açıkçası ondan randıman alamadım ama eczacıbaşı'ndan çok memnun kaldım, miktarı çok az maalesef ama etkili kesinlikle. ikinci günü bugün ve yarın evi komple temizleyeceğim bakalım kaç ölü kaç yaralı var, öldürmek taraftarı değildim sahiden en nihayetinde canlı ama tükenmiyorlar tahammülüm kalmadı.

bana önerilen yöntemleri henüz uygulamadım, zaten böyle bir istilayla da ömrümde ilk kez karşılaşmış durumdayım. kendi yöntemim başarılı olmazsa tarım ilacına girişeceğim yok eğer benimki kafi gelirse her türlü asit borik hazırlayıp kesinlikle bir süre bırakacağım. bunu paylaşma sebebim çok sayıda aynı derdi yaşayan ve gelen çözüm önerilerini kendileriyle paylaşmamı isteyenler olduğu için. sahiden allah kimseyi sınamasın böyle şeylerle, psikolojim bozuldu sizin bozulmasın hiç değilse.

edit1: mutfağı ve tuvalet banyoyu tekrar yıkadım en ince ayrıntısına kadar diş fırçasıyla, ölü böcekleri attım gerçekten de ölenler var. bakalım süreci buraya yazacağım.

edit2: ilk gecenin saatleri henüz ortada görünen yakalanan yok umarım ki olmadığı için görünmemiştir.

edit3: biri mutfağımın balkonunda öteki mutfağımda olmak üzere iki tane yakaladım, moralim çok bozuk...

edit4: bir tane mutfağımda gördüm. hala üşengeçlikten borik asit hazırlamış değilim. evi baştan sona yıkadım hayırlısı bakalım. borik asit almaya üşenip evi yıkamaya üşenmemek de serbest stilimin ürünü.

edit5: üç tane daha yakaladım pislikler bitmiyor. borik asit bulamadım, tarım ilacı korkuttu bu sebeple yoluma raid ile devam ediyorum.

edit6: dilerim ki sonuncusunu dün yakaladım. evde hala var ben hissediyorum. ama görünmüyorlar. birkaç gündür günde bir ya da iki tane ölüye denk geliyorum. her gece yatmadan ilaçlıyordum dün ilaçlamadım ama bir önceki gecenin ilacıyla ölebilirlerdi olsaydı.

edit7: artık bittiler hamdolsun, gerçekten birçok hayvanın ölümüne sebep olduğu için üzgünüm ama ciddi anlamda psikolojimi bozmuşlardı... onları öldürmeden uzaklaştırmanın bir yolunu bulana dek bu böyle olacaktır muhtemelen. her neyse bittiği için çok sevinçliyim ne kadar şükretsem az. rahat yemek, rahat uyumak, temizlik hissi... bunlar gerçek nimetler işte gasp edilmedikçe farkına varamıyor insan. sonuç olarak ne asit borik ne de tarım ilacı kullandım. temizlik ve hamam böceği ilaçları kullanmak yeterli oldu. ve mutlaka sabır. allah herkesin yardımcısı olsun.
  • çabuk üreyen,dengeli rekabet ve dayanışma içinde olan,300 milyon yıldır var olup çok az değişim göstermiş olan bi böcek türüdür.
    bazı türleri hiçbir şey yemeden 1 ay aktif yaşayabilir ve sadece posta pulu arkasındaki zamkla beslenerek hayatta kalabilir.su altında yarım saate kadar boğulmadan yaşayabildikleri görülmüştür. insana kıyasla radyasyona 6 ile 15 kat daha dayanıklıdırlar.bir hamam böceği, kafası olmadan iki hafta yaşayabilir çünkü beyinleri ayaklarındadır fakat başsız bir hamam böceği açlıktan ölecektir.
hesabın var mı? giriş yap