• halît (halt:karıştırmak, katmak kökünden, sondaki kalın t) bir arazideki yol, su gibi haklarda ortak olan kimse *

hâlit ise (veya hâlid, sondaki dal harfidir, huld kökü: bir yerde uzun süre kalmak ) hâli, sûreti bozulmayan, değişmeyen, aslî durumu ve şekliyle devam eden, dâimî, ebedî anlamlarına gelir.

isim olarak kullanırken manayı da dikkate alırsak hâlit demek daha doğru oluyor sanırsam
  • ingilizce khaled olarak yazılan isim. ayrıca, asıl a'yı uzatmadan okursanız ayıplıyorlar haaalid'i.
  • formülü nacl olan kaya tuzudur
  • nacl kristallerinden oluşan mineral şeysi
  • adı gibi hayatımda ebedi olmasını istediğim, tanıdığım en iyi kalpli adam. hani diyoruz ya masumiyet, iyi niyet yok denecek kadar az. hayatımızda ne eksikse yaradan onu gönderir bazen, benim de aynen böyle bir dönemimde karşılaştık. adam gibi adam tanımadık, bilmiyoruz ki.. gerek süper mizahıyla olsun, gerek işi gereği her kötülüğün ortasında kalıp böylesine kalbini koruyabilmesiyle bana çok ilham olmuştur. ne derdim olsa kendi derdi gibi koşmuş, bölümdeki en çirkef hocasının tezini dahi yazmıştır (acımadım) tek kötü alışkanlığı var aşırı septisizm. olsun daha gençsin, ne olacak? köküne kıran girsin. evet, bugün bu adamın doğum günü. sigarayı yeni bıraktığı için mum üflemesi yasak. kendisine iyi dileklerimi ilettim fakat bunu da riyakarlığımdan yazıyorum be ya ahahah!
    (sanki konvoy yaptık anasını satayım, alt tarafı şov yapıyoruz)

kalbin kadar güzel ömrün olsun halit. tanıdığım en aklı başında koç burcusun :)
    yeni yaşında biraz daha sinirli olmanı diliyorum. bırak biraz da biz senin kahrını çekelim.
  • (bkz: halitus)
  • (bkz: halitozis)
  • yaladıktan sonra yalayan kişide kusma eğilimi yaratan mineral.
    ayrıca (bkz: taş yalamak)
  • (bkz: halit ayarcı)
  • ebedi anlamina gelen erkek ismi
hesabın var mı? giriş yap