• fikirtepe'den adam toplayip helm deep'i $enlendiren delikanli abi.
    (bkz: beyler mevzu varmi$ toplanin)
  • kitapta aleladeden hallice bir silvan elfiyken, filmde elf orduları kumandanı yapılarak miğferdibi'ne gönderilmesiyle neredeyse bir glorfindel seviyesine çıkarılan, bunun absürdlüğü anlaşılmış olacak ki (hem de ergen kızlar ağlasın diye herhalde) bir uruk-hai tarafından ensesi traş edilerek yeniden seviyesi düşürülen, peter jackson'ın -ve avanesinin- içine ettiği bir düzine kadar lotr karakterinden biri.

yalnız aragorn'un bok püsür içinde kendisine sarıldığı sahnede ellerini açarak yaptığı "ne pis adammışsın be" bakışı gözlerden kaçmamış, gülümsetmiştir.
  • türk evladı, yurdumun çocuğu dedirten, ölümüyle kahretmiş bizi* yasa boğmuş günlerce haldir ölmemeliydi diye söylendiren elf...haldir o lorien.
  • miğfer dibi'ne lorien ordusuyla bir gelişi var ki.. kralın bile umutları tazeleniyor. jilet gibi bir elf ordusu tüm rohan süprüntülerine savaşçı nasıl olur dersi veriyor.
  • the two towers filminde peter jackson'un gazabina ugrayan kitap kahramani.

"gitti gul gibi haldir" tepkisini yaratmistir.
  • filmde* yeni zelanda'li aktor ve balet craig parker tarafindan canlandirilmis en delikanli elf.
  • sanırdim ki haldir in olumu bi beni bu kadar derinden uzdu o gozlerindeki umutsuzluk elflerinin birbir dususunu gordugu o sahne bir beni bu kadar derinden etkilemistir lakin oyle degilmis e o halde rip haldir komutan gonlumuzdesin..
  • elf ordusuyla beraber miğfer dibine gelişi ve o ara çalan eşsiz müzik.

the elves arrives at helm's deep

savaşırken yaşamını yitiren hepimizin içini burkan elf komutanı.
  • --- spoiler ---

migfer dibi savasinda urukhailer ile gogus goguse carpisirken arkadan kafasina aldigi kilic darbesi ile sehadet serbetini icmis komutan, en yuksek rutbe olan sehitlik mertebesine ulasmis elf.
    not: kitapta şehit olmadı, haldir'i şehit ettiren peter jackson'dır.

(bkz: şehit elf haldir caddesi)
    --- spoiler ---
  • elf siyasetinin kurbanı, kutlu davaya inandırılmış ve kahraman olarak öldüğü düşüldüğü için romantikleşerek sevilen elf kişisi.

---- yarı spoiler ----

gondor'da, kutlu davanın elfleri aragorn'a al, sürekli sevişmek istediğin dişi elf diye babası tarafından aragorn'a sunulduktan sonra, 4 tane bücürün önünde diz çeken davarlardan hiçbiri haldir ve onun gibi saf bir hisle savaşan, miğfer dibi savaşçılarını, ondan öncesine ve sonrasını hatırlamamıştır.

varsa yoksa, hobbit denen ayakkabı giymeden bütün orta dünyayı dolaşan yerden bitmelerin yurtiçi kargo memnuniyeti ile yüzüğü mordor'a dağa bırakmalarını övmektir. yüzüğü taşıyıp, mordor'a götürmek büyük bir iş midir ? evet ama öyle destan yazılacak bir şey olmaması gerekirdi. rohan'ın uçsuz bucaksız yaylalarında, saruman denen ak sakallı yavşak dedenin rohan'ın kralını esir alıp, kralın onunla iç dünyasında savaşmasından kimse söz etmez. çocuklarının ve en iyi savaşçılarının, generallerinin bu durumda en az zararla krallığın işlemesinde payı olduğunu da anlatmaz.

abisi çok sevildiği için, babası tarafından sürekli hor görülen, bile isteye ölüme gönderilen faramir ve onunla ölüme bile kucak açan binlerce asker hakkında tek bir kelime edilmez, edilmemiştir.

haldir mi ? yahu haldir kim ki ? davarların hüsnü kuruntusu yüzünden, gondor'dan yardım istemeyen, elfleri, dwarfları küçümseyen, yardım geldiklerinde sağ olun var olun, yanlış düşünmüşüm demeyenler yüzünden, haldir gibi onlarcası, yüzlercesi, binlercesi savaşlarda ölmüştür.

haldir, adamdır adam. * görev adamıdır. komutandır. davarlara rağmen, görevinin bilinciyle ardına aldığı elf askerleriyle, önündeki belli olan kaderi kabullenmiştir. *

not: filmler baz alınmıştır.
hesabın var mı? giriş yap