• ohal yokken getirilmeye çalışılması inanılmaz.
    baya daimi, kesintisiz bir 12 eylül hayalleri var.
  • zamanında günlük satış rakamı milyon ile ifade edilen zaman gazetesine bir aboneliğiniz söz konusu ise muhtemelen devlet memuru olamazsınız. bu ev sahibiniz bank asya müşterisi ise de kira yatırdığınız için de söz konusu olabilir. derdinizi de ifade edecek mecra bulamayacaksınız.

lakin, aynı gazetede köşe yazısı yazmış olmanız veya ilgili bankayı açmış olmanız durumunda ise devletin üst kademelerinde görev alabilirsiniz. sorulduğu zaman da "ben çalışmıyordum, yazı yazdım sadece" veya "kandırıldık" diyerek hayata devam edersiniz.
  • ohal nedeniyle atanan memurların göreve başlamadan önce geçirdiği soruşturma..

şimdi buraya kadar her şey normal. yapın yaptırın. 2 ay ile 6 ay arası sürüyormuş. o da kabulüm.

sıkıntı şu ki; öğretmenlik atamalarını kanunen ana atama olarak şubata çektin. eylül ekim gibi yaptığın atamaya da ek atama dedin. 2016 kpss'ye girdik. ekimde çok az bir rakamla* ek atama yapıyorum dedin. eyvallah. oldu mu sana 2017, oturduk şubatı bekledik. referandum ayağına ana atamayı nisan ayına iteledin*. yine bekledik. mayıs'ta mülakat yaptın. ama atama sonuçlarını temmuz ortasında yaptın... aradaki saçma zaman farkını neden yapıyorsunuz???? 2016 20 ağustos'ta sınava girmişim ve hala sonucum muallakta...

ben soruşturma yapılmasın demiyorum, diyemem de zaten. ama sistematik bir hata var. ülke olarak en değerli şeyi hiç ediyoruz. zamanı.. bir yıl içinde 3-4 defa biter g.soruşturması. plan yok program yok. haybeye ben yaptım oldu sistemi var. binlerce insan mağdur. ben 15 gün önce istifa ettim. şimdi düşününce keşke etmeseydim diyorum. belirsizlik..
  • anayasanın birçok maddesini delik deşik eden fişleme ve akp'ye sadakat testi yasasıdır. anayasanın 70. maddesi açıktır. her türk vatandaşı kamu hizmetine girme hakkına sahiptir. kamu hizmetinde görevin getirdiği niteliklere sahip olmak dışında bir kriter söz konusu olamaz. burada kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı olmaksızın devam eden,beraat ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar da akp'nin parti memurları olan değerlendirme komisyonuna sunulacaktır. bu açık bir anayasa ihlalidir.

anayasa'nin 38. maddesi suçsuzluk masumiyet karinesini açıkça düzenler. hiç kimse hükmü sabit oluncaya değin suçlu olarak adledilemez. bu yasa masumiyet karinesinin açık ihlalidir. yasanın tek amacı dünyaya siyasi iktidar gibi bakmayan muhaliflerin "sakıncalılar" kümesine dahil edilip kesintisiz bir ohal rejimini devam ettirmektir.

yasa meclis iç tüzüğünü ihlal ederek çıkarılmıştır ve usul olarak da anayasaya aykırıdır. sözde değerlendirme komisyonunun görev tanımı belirtilmemiştir. hangi suçların hangi kamu hizmeti için engel teşkil ettiği belirtilmemiştir. ilgili soruşturmanin ne kadar sürede yapılacağı ve itiraz sürecinin nasıl olacağı belirtilmemiştir. yasada irtibat,iltisak,eylem birliği gibi soyut ve subjektif ifadelerle toplumun büyük çoğunluğu zan altında bırakılmış ve potansiyel suçlular haline getirilmiştir
  • enteresan şeydir. cumhurbaşkanına hakaret hususunda ifade verdim. olayın konusu 2 yıldan öncesine ait bir facebook paylaşımı. dava henüz açılmadı, açılsa ne kadar sürer bilgim yok. belki takipsizlik verilecek. işin ilginci hakaret falan da yok. bende de zaten eski muhalif kafa yok.. iş güç yeterince yoruyor, memleket meseleleri eksik kalsın diye takılıyorum. şimdi x vakfında iş görüşmesine katıldım ve mülakatta bana 600 aday içinde en yetkin 2. adaysınız dediler. (sallamıyorum kuran çarpsın sözlük) bu pozisyon olmazsa başka pozisyonda istihdam ederiz tarzında konuşuldu. işsizim zaten sevinçten ağlayasım geldi. sonra da dediler ki güvenlik soruşturmasından geçeceksiniz. kimlik numaramı aldılar. özetle eleyecekler. üzüntümden ağlayasım geldi bu sefer de. neyse ki büyüyünce insan ağlamıyor bu ülkede. hangi birine ağlayalım. güvenlik yok, soruşturulması gerekenlerin soruşturulduğu da yok. ama adı güvenlik soruşturması olunca çok güzel hayatlar sikilip atılıyor .. bu da böyle bir hikayedir işte.

edit: almadılar
  • bir dünya insan mağdur oldu bunun yüzünden. bazen bir ay sürdü bazen 1 yıl.
  • millet uyurken link bırakayım, içişleri komisyonundan geçti.
    kardeşi fetöcü çıkıp kendisi bakan olan varken ülkede kardeşinden ötürü soruşturmaya takılacaksın ya da onlar kandırıldık diyecek siz memur vs olamayacaksınız.
    partiye göre muamele.

edit, canlı yayın olunca konu geçti bir 9 dakika öncesine alın

https://youtu.be/ebwwzzk7lbo
  • 2016/2 ile atananlardanım. 1 ayda tamamladılar soruşturmamı. tamamen ilden ile değişen bir bekleme durumu söz konusu bu olayda. biz neredeyse 4. maaşlarımızı alacakken bizle aynı kuruma atanan izmirli arkadaşın güvenlik soruşturması hala devam ediyor. emniyet müdürlükleri ohali bahane ederek uzatıyorlar süreci ve hiçbir şey elinizden gelmiyor.

darbe girişimi sonrası kamuya alınacak yeni personellerin tamamına güvenlik soruşturması yapılması şartı getirilince emniyetlerdeki dosyalar ciddi şekilde arttı ve inanılmaz boyutlara ulaştı emniyetlerde binlerce dosya bekletiliyor. eskiden kurumlar personeli göreve başlatır o görevdeyken güvenlik soruşturması yaptırılırdı daha doğrusu kurum insiyatif kullanarak bunu yapabilirdi ama darbe girişiminden sonra ohal döneminde hiçbir kurum bu riski almıyor normal olarak.

bir de bunlardan hariç keyfi bekletme durumları var. şöyle ki: sizin güvenlik soruşturmanız bitiyor fakat atandığınız kurumdaki tüm personellerle beraber başlayacağınız söyleniyor. sizinki 1 ayda ya da 2 ayda tamamlanıyor ama x kişisinin güvenlik soruşturmasının uzamasından ötürü siz de göreve başlayamıyorsunuz. bu durum da tamamen kurumun ibneliği. güya onlar tek seferde herkesin işlemini yapmak istiyor sizle uğraşmak istemiyor (sanki çok yoruluyor da amk ) bu durumdan ötürü bekletiliyorsunuz.

10 aydır soruşturma bekleyen tanıdıklarım var ve hala beklemeye devam ediyorlar( geçen sene temmuzda atandılar). çok zor bir süreç sadece siz değil aileniz de sizle beraber bekliyor bu süreçte. etraftan ''aaa sen hala başlamadın mı? yoksa bir şey mi çıktı?'' gibi abuk sabuk sorular soruluyor. kendinizden şüphe etmeye başlıyorsunuz lan acaba bir şey mi çıktı? diye. her şeyde olduğu gibi bu soruşturma olayını da elimize yüzümüze bulaştırdık. bu kadar kişiye soruşturma yapıyorsun ama personel yok yeteri kadar düşünün eskiden 200 kişiye soruşturma yapan birim 10000 kişiye soruşturma yapmaya başlıyor ki nasıl yetişsin? güvenlik şube müdürlüklerine ciddi anlamda personel takviyesi gerekiyor başka çözümü yok.

bekleyen arkadaşlara bol bol sabır diliyorum.
  • 29 ekim 2016 yılında yayınlanan ohal kapsamında çıkarılan khk ile “güvenlik soruşturması” ve arşiv araştırması” olumlu olması yönünde bir düzenleme yapıldı.

2016 yılı öncesinde memur alımlarında “güvenlik soruşturması” ve arşiv araştırması” olumlu olması yönünde bir düzenleme yoktu. bundan dolayı daha önce memur alımlarında herhangi elenme gibi durumlar olmuyordu.

kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteniğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesini sağlamaktadır.
  • anayasa mahkemesi kararıyla kaldırılmış olandır. yerinde bir karar kesinlikle

mevcut durumda güvenlik soruşturması devam edenlere ne olacaktır diye merak etmekteyim doğrusu.
hesabın var mı? giriş yap