• gelibolu'ya bağlı şirin bir köy. saroz körfezi'nin denize girilebilecek en güzel yerlerden biri. asıl köy kıyıdan yukarıdadır, kıyıda bir balıkçı barınağı vardır. ilk gördüğümde sadece üç tane villa vardı sahilde, şimdiyse villalar tepelere doğru tırmanmaktadır. allahtan apartmanlaşma uyanıklığı henüz sergilenmediği için iki katlı şirin evler ordusu şeklinde büyümektedir. en büyük alanı şimdilik orkide sitesi işgal etmektedir. bir zamanlar ayçiçeği tarlası olan arazilerde şimdilerde beyaz beyaz evler, meyve ağaçları ve bolca çiçek görülebilir.

orfoz, bu köy sınırları içindedir ve balıkseverlerin mekanıdır.

kıyısı kumluk, kumluk kayalık ve kayalık olmak üzere her tür deniz severlere hizmet vermektedir. sakin, dingin, sevimli ve şirin bir mekandır.

istanbul'a ikiyüzseksen küsür km uzaklıkta olup pırıl pırıl bir denizde yüzmek için mutlaka gidilip görülmesi gerekekir.
  • gelibolu'nun bir köyü. fakat özellikle yaz aylarında köy demeye bin şahit ister. saros körfezine kıyısı vardır suyu buz gibi tuzlu mu tuzlu lakin tertemizdir. geleceğin ayvalık'ı olmaya adaydır.
  • haftasonu gidip gördüğüm ve kesinlikle gidilmemesi gereken yer. denizi çok kirli. yüzülmüyor filan.

lütfen gitmeyin, rica ediyorum. bodrum modrum takılın oralarda siz.
  • her sene kamp tatili için gittiğim yer ancak bu seneden sonra daha da gitmem. koyları sessiz sakindi işletme yoktu ancak sonradan uyanmış olacaklar ki tüm koylar işletmelere verilmiş. hele mahmutpaşa koyu yeşil beyaz isimli işletmeye direkt peşkeş çekilmiş. öyle ki arabanızı park edince hemen yanınızada bitiyorlar onu bırak sahile çadır kursanız sandalye koysanız hemen koşuşuveriyorlar. dedikleri de şu "biz burayı satın aldık" vay vay vay arkadaş. buraya yıllardır gidiyorum. geçen hafta da haftasonunu değerlendirmek için gittim. deniz kenarındaki yola da arabamı parkedip üstümü vs değiştirmek dinlenmek için de araç üstü çadırımı açtım. derken bir arkadaş belirdi. buraya araç parkedemezsin ve çadır kuramazsın. yönetmelik ne der bilmiyprum da aracımın üstünde bu çadır. araçta yatmam gibi bişey sana ne yani? neyse bu konuşma işletme sınırları dışında oluyor ve yolda oluyor. denizin kenarındaki yolda bu yol da senelerdir orada işletmeyle bağı yok. arkadaşa da bunu ilettim aldığım cevap yolu aldık ve işgaliyesini ödüyoruz oldu. herhangi bir bilgisi yok çarıklı kurnazlığıyla insanları kandırmak istediği belliydi. jandarmayı arayın kalkarım dedim sun bana bir belge v.s. sonra gitti haliyle. ardından 3-4 kişi geldiler daha sert bir tavırla. şaşırdım. kalırdım jandarmayı da arar beklerdim ancak keyfimi kaçırmak istemedim ve kalktım. öylesine şirin güzel bir yerin ağzına sıçmışlar. arkadaşlar burayı okurlarsa onlara tavsiye bence koyun girişine hatta bence direkt güneyli'nin girişine bir kapı çekin burayı sahiplendik deyin tam olsun. bu arada gerekli yerlere başvurumu şikayetimi de yaptım.
  • güneyli koyu, ismini tepelerindeki güneyli köyünden alır. müthiş bir yerdir, ve hala eğlenceci, ortamcı, görgüsüz ayıların kirletemediği ege denizi'nin en müstesna körfezinin* bir koyudur.denize girmenin en güzel olduğu yerdir.kendi kendini temizleme oranın çok yüksek olduğu söylenir. acayip balıklar vardır gerçekten. sahilinde ufak ufak barlar, birasıda ucuzdur. poğaça bazlı ekmeğe acayip bir hamburger yaparlar. çevresinde çok güzel koylar vardır, araçla yada yürüyerek gidilebilir. zıpkınla dalanların kaçırmaması gidip görmesi gerekir. yağmurda veya fırtınada farklı bir cekiciliği vardır. romantizm için uygundur ama güneyli köyü gençlerinin felsefesi "kışın cefasını biz çekeriz , yazın en güzel kızlarıda biz kaldırırız" olduğu için, biraz dikkatli olmak gereklidir. 3 sene önce gittiğimde, aysun kayacı ve yapımcı sevgilisi gelmişti. e doğal olarakta ertesi gün paparazi kameraları. ama o gün işte doğanın güneyli koyuna armağanı yağmur yağdırmasıydı. yağmur yağmasaydı ve pozlar verilip televizyonlarda saros körfezi denseydi, bodrum, türkbükü ve sayamadığım onca müthiş yer gibi rezil olmaz mıydı?
  • 95ten beri her sene gittiğim yer. o kadar kötü ki anlatamam. kesinlikle gidilmemesi gereken yer.
  • dünyada kendi kendini temizleme özelliğine sahip 4 körfezden biri olan saros körfezi'nde bulunan" güneyli "trakya nın yazlık beldesi.

-gelibolu'ya bağlı şirin bir köy olan güneyli saroz körfezi'nin denize girilebilecek en güzel yerlerinden birisidir. asıl köy kıyıdan yukarıda yer almaktadır. son zamanlarda ayçiçeği tarlalarının yerine yapılan yazlıklar hızla artsada doğası tahrip edilmemiş ender noktalardandır.

-güneyli, istanbul istikametinden çanakkale gelibolu’ya giderken, ege’nin masmavi suları ile ilk karşılaştığınız noktalarından birisi. istanbul’a yaklaşık 3 saat mesafede ama ege’nin serin sularında yüzebileceğiniz harika bir koy. daha çok yazlıkçıların olduğu bu şirin yerde, birkaç otel ve pansiyon da var. dileyenler çadır da kurabilmektedirler. aynı zamanda dalma sporu meraklıları için harika bir koy.

-cocuklular için suyunun serinliğini de belirtmeden geçmeyelim.

ünlü oyuncu burak hakkı'da ıstanbul'dan uzaklasarak baba ocağı güneyli'ye yerleşmiş, burada çiftçilik yapmaktadır.

küçük butik otellerin bulunduğu güneylide deniz pırıl pırıldır.

çanakkale,gelibolu-güneyli
  • gelibolu ilçesine bağlı tatil köyü.
    denizi sabah saatlerinde berrak ancak akşama doğru bulanık ama yine de temiz.
    alışveriş imkanı orta, üç beş bakkal var. sezlong fiyatları uygun, sabit fiyat kişi başı 10 tl.dayı cafe restaurant ve önündeki sezlongların çalışanları iyi insanlara benziyor, izmir'deki burnu havada garsonlardan sonra samimi insanlara hasretiz.
    yani işin özü tatil yapmak için uygun bir yer. istanbul'a uzaklığı 3-4 saat civarinda.
    bir de söylemeden geçemeyeceğim kamp hayatı var.
    şahi orfoz otel'in yanındaki anıtlar parkı. tam bir organik camping alanı.panaromik bir deniz görünümüyle beraber, kamp hayatını bilen, temiz insanların olduğu, rahatlıkla konaklayabileceginiz bir yer.
    kamp hayatını sevenler kesinlikle burayı denemeli.hem güvenli hem boğucu sıcağın altına maruz kalmıyorsun hem de alışveriş yapabileceğiniz yerlere yakın.
    arabayla gelenler için park da problem olmuyor.halkı cok anlayışlı.
  • müşteriler arıza yapmazsa bu yazı da geçireceğim küçük gelibolu köyü. sahilden bildirmek gerekirse bira ve hamburger 40 tl, geçen sene hamburger 18, bira 25 liraydı galiba. plan yapacaklar bu oranları hesaba katabilir. ha sahildeki bakkallar tekel fiyatına bira satıyor, onu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

ekonomi servisi bildirdi.
  • "soğuk su müptezeli" arkadaş grubumuzla şöyle soğuk böyle soğuk yorumlarına aldanarak gittiğimiz ancak hamam suyundan hallice bir denizle karşılaştığımız vasat plaj. gram keyif almayıp kabatepe'ye doğru yola çıktık.
hesabın var mı? giriş yap