• herşey güzel de 50 sene iç savaştıktan sonra daha orijinal bir isim bulamamış mı bu arkadaşlar... güney sudan. bu mudur yani.
  • fakir afrikanin en fakir devletlerinden biri olmak icin referanduma gitmislerdir. bir sure bagimsizliklarini kutladiktan sonra kabilelerin birbirlerini bogazlamasi, ve ilk kuraklik doneminde binlerce insanin acliktan olmesi kacinilmazdir.
  • eğer ayrılma gerçekleşirse kuzey sudan tamamen bir arap devleti kimliği kazanacak, güney sudan ise hıristiyan-orta afrika devleti olarak tarih sahnesine çıkacaktır.
  • türkiye'nin sudan ile olan ilişkilerinden mütevellit bağımsızlığına hoş bakmadığı yeni ülke. ayrıca, sudan topraklarında bulunan petrolün %70'i güneyde yer almakta. bu da kimi ülkelerin ne denli gayretle bağımsızlığı desteklediğini açıklıyor.
  • kovboy şapkalı bir devlet başkanına (bkz: salva kiir) sahip dünyanın en yeni devleti olmasına saatler kaldı.
    niye heyecan yaptım, hiçbir fikrim yok...
  • gün itibâriyle kurulmuştur.
  • insan hakları konusunda sondan 17. değil de 18. olmamızı sağlayacak ülke, naapsak büyükelçilik nezdinde kutlamamı yapsak bilemedim.
  • abyei bölgesinde bulunan petroller yüzünden dünya devletleri arasında birden kıymete binmiştir. bombalar patlar, azınlıkta kalacak olan araplara işkenceler edilir, kuzey'de de durum farklı değildir, hristiyan oldukları için öldürülen minicik çocuklarla bağımlı doğmuş olan ülke.

hillary clinton'ın birkaç haftadır yaptığı açıklamaların bir çoğu sudan'la ilgilidir; çünkü petrol vardır, kullanabilecekleri bir kukla vardır. referandum sonuçları açıklandıktan sonra ilk abd tarafından tanınacağı açıktır. bölünmeyin diyen diğer arap ülkeleriyle, türkiye dışında sudan komünist partisi de vardır. bölünmeden bir olarak arap milliyetçisi ömer el-beşir'i devirme çağrısı yapmışlardır korkusuzca. yazık gerçekten.
  • merkez bankasının ismi en karizmatik olan ülkedir. bank of south sudan yani kısaca boss
  • kevin carter'ın meşhur "açlıktan ölmek üzere olan çocuk ve akbaba fotoğrafı" bu topraklarda çekilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap