• zamanında alevilerle ilgili yaptığı bayağı gaf yüzünden ekranlardan indirilen sunucu. hayat ne garip lan şimdilerde o gafı yapsa akp istanbul 3. sıradan milletvekili olurdu.
  • geçmiş güzel günleri anımsatıyor bu adam bana.
    eskiden çok eskiden terbiyesizce, ahlak dışı, saygısızca ya da ne bileyim toplumun bir kesimini rencide edici hareket ettiğinde ya da ya da bi skandala karışınca rezil olabiliyordun, toplum içine çıkacak yüzün olmuyordu ya da ne biliyim en azından toplum seni dışlayarak cezalandırabiliyordu. insanlar seni bi daha orada burada görmek zorunda kalmıyordu en azından. güzel günlerdi o günler; ayıpların normalleşmediği, ahlaksızlığın alkışlanmadığı, kötülüklerin unutulmadığı çok güzel günlerdi.
  • yaptığı gaf yanlış hatırlamıyorsam şöyleydi.

seyirciler arasındaki hamile hanıma sırnaşır ve sorar,

-çocuk kimden, kocandan mı?
    -yok dedemden.
    -kızılbaş mısın kızım sen?

bu kadar. sonra yarışma bir süre devam etti. bir reklama gittiler, sanırım o sırada tepki gelmeye başladı bitirdiler, interstar taşlandı falan. ben de o sayede bu mumsöndü ve alevi ensest imasının anlamını öğrenmiştim, en iyi iki arkadaşım aleviydi hala da öyle. çok utanmıştım. çocuk aklımla sanki alevi olmadığım için iftirayı atan taraftayım gibi hissetmiştim.
  • kızılbaş potu ile aleviyurttaşlarımızın vakt-i zamanında öfkesini toplamış yazar. vakt-i zamanında diyorum çünkü şimdilerde aleviler kendisini şükranla anıyorlar. zira bu olay sonrasında aleviler bir araya gelmişler, haklarını aramaya başlamışlardır. ne zaman bir alevi vatandaşımıza güner ümit'i sorsam "sayesinde kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardık, bu ülkede alevilerin de yaşadığını gösterdik" cevabını alırım.
  • kendisi, türkiye yarışma sunuculuğu tarihinde mustafa yolaşan'dan mehmet ali erbil'e giden zincirin önemli bir halkasıdır. erol büyükburç model saçları ve izzet altınmeşe beniyle geleneksel bir tip izlenimi vermekle birlikte özel televizyonların açılmasından sonra efendi, ciddi sunucu tipinin terkedilip yerine zıpır,edepsiz sunucu tipinin geçmesi sürecinde önemli sorumluluklar yüklenmiş bir kişiliktir. yıllar boyu sunduğu turnike yarışmasıyla türkiye eğlence dünyasına büyük hizmetler sunmuş ancak genç yeteneklerin birer birer ortaya çıkmasıyla çaptan düşmüş, kızağa çekilmiştir.muhtemelen hala kızağında o gerzek esprileri yapmakla meşguldür. benzer bir kaderi daha genç kuşaktan cem özer'in de paylaştığı söylenebilir.
  • yaptığı gafın tv kariyerini bitirdiği türkiye'deki en palavra efsanelerden biridir. güner ümit söz konusu gafı 1996 yılında kanal 6 ekranlarındayken yapmıştı ve programı son bulmuştu. ancak kendisi 2 yıl sonra atv'de yine turnike programı ile ekranlara döndü 1998-2000 yılları arasında atv'de reyting rekorları kırdı. mehmet ali erbil'in çarkıfeleği ile büyük rekabet halindeydi. ekranlardan daha sonra yok olmasının nedeni turnike programının modasının geçmesidir. kısacası yaptığı gafla yok olmamış aksine reyting rekorlarıyla ekranlara dönmüştür.
  • güner ümit'le tele maraton diye bir kasedi var idi, şarkıcıları anons eder şarkıcılar da peşinden şarkı söylerdi.

şöyle 15-20 yıl önce, walkman'imizi ilk aldığımız zamanlarda teyzemlerden mi ödünç almıştık, neydi tam hatırlamıyorum. kasette yanında bir de bağyan vardı, yabancı uyruklu idi ya da öyle birini canlandırıyordu.

hakkı bulut, kamuran akkor, ahmet kaya ve bir kaç kişi daha şarkı söylemişlerdi bu kasette.

şarkıcıları anons etmezden önce isimleri ile ilgili abuk espriler yapılırdı...

- şimdi sırada kemırın...
    - şimdi bi tane patlatacam mikrofonu kemiriceksin haa..
    - kemırın akkooooyyy

- al eline bir kaya, nerene dayarsan daya, şimdi sırada ahmet kayaaaa..

bir de kasedin sonunda bu sözde şarkı yarışması için illere bağlanılıp oylar alınıyordu. ısparta'dan süleyman demirel'i taklit eden birisi, konya'dan da necmettin erbakan'ı taklit eden birisi bağlanmıştı.

- alo konya, puanlar..
    - puanlı kalmadı ekose versek olur mu ?
    - ....
    - .... .... .... inşâallâh inönü stadyumunu yıkıp yerine takunya fabrikası yapacağız.....

- tirabzon cirüsünün oylarini vereyrum daaa....

bir de kasedin en sonunda sunucu kadın dönme çıkıyordu. güner ümit'in tepkisi "neee ? dönme miiii ? dönme haaa ! vayyyy beee ! vayyy beeee !" gibi bişii oluyordu.

(bkz: yıllara rağmen akıllardan çıkmayan zararlı şeyler)
  • dead poets society'nin yanisira ayni yillarda cekilen good morning vietnam filminde de robin williams'i cok basarili bir sekilde seslendirmis ki$idir. bu filmde radyo dj'i olan robin williams'in yaptigi taklitleri bile turkce olarak cok basarili bir sekilde seslendirmistir. kirdigi cok buyuk pot olmasa daha uzun yillar popularitesini korurdu. aslinda iyi bir $ovmendi. turnike yarismasinda hostesleri de aktif olarak $ova dahil edebilmesi ba$ariliydi. o zamanlar iyi bir hava yakalami$ti.
  • banu alkan'la nefffis bi filmi vardır.

umit besen fakir ama gururlu,
    banu alkan güzel ama manikürcü,
    güner ümit zengin ama accayip zengindir;

olaylar gelişir
  • tarafimdan hep dead poets society trt2'de 1992 yilinda yayinlandiginda robin williams'i olaganustu seslendiren ki$i olarak hatirlanacak adam.
hesabın var mı? giriş yap