• kore dizisi nice guy'ın uyarlaması olduğunu öğrenince şöyle bir göz atayım diye baktığım, ancak surukleyiciligiyle beni kendine baglayan dizi. reytinglerinin az oldugundan burada önceden bahsedilmiş. hatta fox tvnin kendi sitesinde yer alan fan yorumlarında lütfen izleyin yoksa final yapacak denmiş. durum bu denli vahimse üzülürüm zira şu anda oynayan ve gecen senelerin ekmegini yiyen karadayı'dan da kara para aşk'tan da daha kaliteli ve güzel bir iş olmuş.
  • afişinin bende uyandırdığı izlenim ile sanıyorum ki bir vampir dizisi.
  • hakkında çıkan bitiyor haberlerinin, yapımcı ve senaristleri tarafından yalanlandığı tatlı bir uyarlama.

diziyle ilgili birkaç gündür çeşitli forumlarda ve haber sitelerinde, biteceğine dair haberler yer almakta. daha çok temenni(!) olarak algıladığım bu haberlerin temel sebebi ise dizinin gün değiştirmesi. malum, bir dizinin reytingi düşükse ve üzerine bir de gün değiştirdiyse hakkında felaket senaryoları yazılması kaçınılmazdır. "biz yakın bir tarihi final olarak haber yapalım, şansa belki olur" kafasında yapılan haberleri de bu sebeple çok sağlıklı ve etik bulmuyorum. ondandır ki, bu tür dayanaksız haber yapan siteleri de bir daha ziyaret etmiyorum. velev ki denilen çıktı ve dizi ocak ayının ilk haftasında ekranlara veda edecek; bu haberi ilk ortaya çıkartan bir tarafına kına yakar mı, onu da acayip merak ediyorum...

dizinin reyting sorunu ile ilgili yukarıdaki entrylerde bir sürü şey söyledim durdum. en son kanalın yeni genel yayın yönetmenine bile gün değiştirsin diye yalvardım ve pazartesiye alındığı duyuruldu daha sonra***. çarşamba günü kemikleşmiş izleyiciye sahip birçok diziyle savaşa girdi ve başarılı olamadı. pazartesi gününde ise şansının yaver gitmesini diliyorum.

dizinin, "bir hikaye düşünün" tadında birbiriyle örülü aşk üçgenine bir bakış atmak istiyor ve son birkaç bölümdeki gelişmeleri merak ediyorsan beklerim efenim...
  • jj abrams dizileri gibi başlayıp ayyapımın zekadan yoksun dizilerine bağlayan proğram.

--- spoiler ---

eleman vizit yapıyor hocasıyla.ordaki asistan olduğu dusunulen eleman diyorki tomografisi çekildi. gene de bulamadık tanıyı.sonra götü boklu tıp fakültesi öğrencisi radyolojik göruntuleme yapmadan tanıyı baloncuk diye koyuyor.
    eleman patronuna sadece enjeksiyon yapmak için ordan oraya koşuşturuyor.lan sanki o iğneyi yapacak başka adam yok mu orda ondan başka.

--- spoiler ---
    kısacası istediğin kadar uyarlama yap senin kafan değişmediği sürece iyi dizi yapamazsın..
  • ne yazık ki, hakkında ortaya atılan haberlerde yazan tarihten de önce ekranlara veda eden dizi.

düşünün ocak ayında yayından kaldırılacağı haberlerini beğenmezken, bu haberlerden sadece birkaç gün sonra dizinin sona ermesiyle nasıl bir dumur yaşadım. ne yazık ki adaletsiz bir reyting düzeni var karşımızda ve karşısında herkesin eli kolu bağlı. mücadele etmek için kimsede savaşacak güç ve para yok. izlenmiyorsa, bitti... sırada, en kısa sürede ekranlara veda etme vakti...

günahkar dün akşam yayınlanan yedinci bölümüyle, kanalın tozlu arşivindeki yerini aldı. hakkıyla yazılan, oynanan ve çekilen bir dizi olması, onu ekranda tutmak için yeterli olmadı. ilk beş bölümü çarşamba akşamı yayınlanmış ancak, beklenenin çok altında reytingler almıştı. altıncı bölümde, pazartesi gününe alındığında ise daha da düşük reytingler alarak, veda çanlarını çaldırmaya başlamıştı. nitekim, hafta sonuna geldiğimizde yedinci bölümün final bölümü olduğu açıklandı.

tam da heyecanın tavan yaptığı, karakterlerin iyice hakkının verilmeye başlandığı ve senaryonun ferah fersah açıldığı bölümüyle veda ederek, ekrandan sızan bir hüzün bulutu yaydı..

sağlık olsun diyor, tüm ekibi en kısa sürede başka bir yapımda görmeyi diliyorum. ve son olarak, dizinin son bölümünde neler oldu merak ediyorsan, bekliyorum...
  • büyük günahlara sahip ali yusuf'un, bahtsız bedeviyi oynadığı dizi.

yazının devamı spoiler içerir...

ali yusuf'a bahtsız bedevi demişken, biraz değinelim bu bahtsız bedeviliğe... aslıhan'ı sevdi hapse girdi, daha saliha'yı sevmeden az kalsın kaburgaları kırıyordu. bir futbolcunun dövdüğü karısını kurtarmaya çalıştı, bu sefer de az kalsın vuruluyordu... nedir bu adamın kadınlardan çektiği?.. sizce de değil mi bahtsız bedevi?..

aslıhan'ın para hırsıyla yapmayacağı bir şey olmadığını artık anlamış bulunmaktayız. annesini hizmetçisi yapan kızdan siz ne beklersiniz ki zaten?.. istiyor ki hem param pulum olsun, başka bir adam da kocam olsun ama diğer bir tarafımda da beni ali yusuf beklesin. hadi ordan ş.ll.k... fena bileniyorum bu kadına ama çok güzel biliyor musun? kıyamıyorum daha sonra*... allahtan onun başını yemeye abisi var ve hapisten çıktığında burnunu sürtecektir bir güzel. ona da abi denmez ya işte, neyse...

saliha... kaplan gibi gözüken yavru bir kedi olduğunu ilk bölümde anlamıştık zaten ama böylesine bir hayat tahlil edemezdik herhalde hiçbirimiz. kızın arkasından kumpas kurmayan yok... adi de bir babası var ve kızına sahip çıkması gerekirken, ona en büyük haksızlığı yapan da o... saliha ile uğraşmak için aslıhan'ın çabalamasına bile gerek yok, fikret onun yerine darısını ekiyor zaten kızın... şimdilik onun üzerinden intikam almak dışında bir derdi olmasa da, ali yusuf'un yakında kedi yavrusu temalı saliha karakterine vurulacağı kesin. iki aşk arasında kaldığında seçeceği isim de, saliha'dan başkası olmayacak... orijinali de pek sıkıcı**, iki bölümüne ancak dayanabildim. o yüzden izleyip de çıkarım yapamıyorum. kore dizilerinin sadece tarihi olanları güzel oluyor sanırım...

günahkar aslında tek büyük günahı, aslıhan'ı tanımış olmak olan ali yusuf'un mahvolan hayatını resmediyor. tabi o da bunun karşılığında onun hayatını mahvetmeye çalışacak gibi görünüyor. şimdilik bir aşk ihtirası mı, yoksa salt bir kin mi var ortada bilemiyoruz. bunu da bize zaman gösterecek. sonuç olarak diziye bol reytingler diliyor, son üç bölümden çıkarımlar dolu bir analiz okumak istiyorsan, bekliyorum...
  • dün akşam total'de 30, ab ve abc1'de 24. olarak büyük haksızlığa uğrayan dizi.

şu ana kadar izlediğim en iyi uyarlamalardan bir tanesi ve bir saniye bile olsun heyecanını yitirmeden yağ gibi akıyor senaryosu. ama yok bizim izlediklerimizin kaderini belirleyen denek kitlenin çekim alanına giremedi bir türlü dizi. her hafta "vay aksiyon şahaneydi, reytingler uçmuştur umarım" diye oturuyorum ama elde var hiç, dilde sevgi sözcükleri!*. baksana burada hakkında benden başka entry giren bile neredeyse yok!.. en son bu hayal kırıklığını ruhumun aynası'nda yaşamıştım. kanalın sahip çıkmayı tercih etmediği bir yapım olarak, yedinci bölümüyle ekranlara veda etmişti. şansa bakın ki o da, fox tv'de yayınlanıyordu. korkuyorum sözlük, şahane bir iş harcanacak diye korkuyorum.

ali yusuf bahtsız bedevi, saliha sevgi görmemiş dışlanan kız, aslıhan tam bir cadı kazanı. sado desen, kapkaranlık bir çıkmaz. nereye gideceği, ne yapacağı ve en önemlisi ali yusuf'u hangi cehenneme çekeceği belli değil. daha ne olsun yahu?.. gökten azrail'i mi indirsin bu insanlar? dramsa dram, ekşınsa gırla!.. evine o cihazı kabul ediyorsun da çarşamba günleri elin fox'a mı gitmiyor? kumandanın tuşu mu basmıyor nedir!?. bugün çok atarlıyım ben... gg olmayacağını bilsem daha neler neler de işte... neise...

herhalde şu aşamada kanalın yapması gereken en doğru hamle gün değiştirmek. belli ki çarşamba gününde bir sorun var. ya var olan işlerden kopmak istemiyor izleyici ya da sıra gelmiyor yeni bir işi kucaklamaya. haftanın daha altı koca günü var harcanmayacağına inandığı bir günü kesinlikle denemeli kanal. o zaman buradan kanalın yeni, içerikten sorumlu genel yayın yönetmeni olarak atanan şebnem aşkın'a hayırlı olsun diyor, lütfen günahkar'a kıyma, kıydırtma diyerekten yalvarıyorum**...
  • (bkz: seçkin özdemir)
    (bkz: gülcan arslan)
    (bkz: hazal filiz küçükköse)

ben bunu izlerim kardeşim.
  • çakma, çakma diye bok atmaya gerek yok.

(bkz: uyarlama)

gayet keyifli ilerleyen dizi. tek sıkıntı şu; paso müzik, paso müzik. bunun sebebi dizilerin 1.5 saat olması.
  • bı hafta, bölüm sonunda "son" yazdı. bitti mi lan yoksa komple öyle bitmez heralde yok artık bitmemiştir öyle heralde. haftaya var di mi? mi?
hesabın var mı? giriş yap