• oyundaki sarkilar uzerine bir sey yazmicam. zira liste belli, vasat sarki yok. world tour ile birebir ortusuyo sarki kalitesi, hatta kismen geciyo. fakat onemli iki nokta var ki yazmam lazim.

world tour'dan farkli olarak yeni gig'ler acmak icin onceki gig'i bitirmeye gerek kalmamis. toplanan yildiza goreaciliyo gig'ler. yani bir gig'de 8 sarki varsa, ama siz 5 sarkida gereken 30 yildizi topladiysaniz diger 3'unu calmaya gerek kalmadan aciliyo yeni gig'ler. ki bu iyi bir sey olmus, zira hakkaten cok kasilan bir sarkiyi 30 kere calip gig'i bitirmek zorunda kalmak adami bazen yoruyodu. bir de buna ek olarak, bir sarkidan 5 yildizi puana, 3 yildizi sarki icindeki bonusa, 1 yildizi da 100% calmaya bagli olarak toplamda 9 yildiz alabiliyo olmak gercekten guzel olmus. bonuslar ise time bonus olsun, whammy bonus olsun degisik cesitlerde. henuz hepsini detayli inceleyemedim ama guzel olmus.

yine world tour'dan farkli olarak, gig'ler esnasindaki bis'lerimizde calicagimiz sarkilari biz seciyoruz acilan menuden. dolayisi ile puan almak icin 100% calabildiginiz bir sarkiy secip daha cok puan toplamak imkani verilmis. abuse de edilebilir, bastaci da... adamina gore degisir kanimca... ben abuse ediyorum... buna mukabil, iki elektro ayni anda calinabiliyo, ki bu da "hacim sen bas cal ben elektro calayim" kavgalarini bitirir cinsten olmus. ne kadar hala ritm gitar ve solo gitari ayirmamis olduklari icin iki elektroya da ayni notalar gelse de gayet basarili bir ozellik. yavas yavas sınırlarin kalktigini gosteriyo. fakat hala seyircinin grafik motorlarinin ayni olmasi beni uzdu. sen orda dire straits caliyosun, karsindaki seyirci sanki club flipper'da kulüp dansi yapar gibi ayni hareketleri yapiyo. sanki macarena klibi...

oyunun en guzel kismi ise muhtemelen mii freestyle denen ozellik. mii'ler ile oynamayi gectim, baya ileri duzey ayar yapip dogaclama calabiliyosun. studyonun basitlestirilmisi ve hakaten cok daha fazla imkan vereni. mii sec, enstruman sec, muzik turu sec, calmaya basla. iki ve uclu akordan tutun da efekt eklemeye kadar -realtime- , karsilikli solo atismasna kadar hersey yapilabiliyo. henuz onu iki elektro ile denemedim, ama tek gitar le inanilmaz eglendiysem iki elektro imkani varsa -ki vardir diye umuyorum- zevkten geberirim gibi geliyor...

bir donem d&r'da bu ve rockband the beatles'i 139 liraya tek oyun olarak alana, guitar hero 3'un gitarini hediye ediyolardi. beyaz les paul kasa. hani hala varsa o mevzu alinmasi gereken bir oyun...
  • bugün aldım hayalkırıklığına uğradım. insan bi iki tane haluk levent şarkısı koyar.
  • uzun süredir rock band ile süregelen birlikteliğime sırf sultans of swing var diye "ara verdim" ve abimden oyunu alıp çalmaya başladım.

tek diyeceğim, o kadar güzelim şarkıyı bu kadar sikindirik bir arayüz ve (onca ince ayara rağmen) rezil tuş kalibrasyonu ile piyasaya sürmek hakkaten mangal gibi yürek ister. helal olsun.
  • children of bodom, deep purple, dire straits, iron maiden, megadeth, mötley crüe, rammstein gibi grupları görünce bekleme heyecanımız artmıştır bu oyunu..
  • açıklanan ilk 24 şarkısı şu şekilde olmuştur:

band of horses - "cigarettes, wedding bands"
    beastie boys - "gratitude"
    beck - "gamma ray"
    billy squier - "lonely is the night"
    blur - "song 2"
    bob dylan - "all along the watchtower"
    children of bodom - "done with everything, die for nothing"
    coldplay - "in my place"
    darkest hour - "demon(s)"
    david bowie - "fame"
    deep purple - "woman from tokyo ('99 remix)"
    elliott smith - "l.a."
    iggy pop - "lust for life (live)"
    jeff beck - "scatterbrain (live)"
    john mellencamp - "hurts so good"
    kings of leon - "sex on fire"
    queens of the stone age - "make it wit chu"
    rose hill drive - "sneak out"
    santana - "no one to depend on (live)"
    the bronx - "six days a week"
    thrice - "deadbolt"
    tom petty - "runnin' down a dream"
    vampire weekend - "a-punk"
    wolfmother - "back round
  • vasat şarkısı dahi yok diyebileceğim oyun. şarkı seçimi konusunda yavaş yavaş oturuyo kalıbına. dire straits zaten bir wow çektiriyo.. onun dışında yeni-eski çok leziz 85 parça var. rammstein, stewie wonder, no doubt etc.i aynı konseptte harmanlamislar cidden. her zevke hitab ediolar. eferim.
    5 saat aralıksız yeşil-kırmızı-mavi-sarı basan zavallı parmaklarım bu entry tamamlanmadan su koymayacaklarına yemin ettiler. evet henüz expert çalamıyorum. ama azmettim!

herşeye ragmen grafik olarak world tourdan daha üstün bir yanı yok kanımca. hatta world tour sahneleri çok daha karizmatik ve şatafatlıydı. bunda görüp gördüğüm tek yer metro. metroda akustik mi var kardeşim? o tren gürültüsünde konser mi verilir?
    bir de ne sebeple olustugunu henuz anlamadigim, beni sinir eden diğer bir ayrıntı... ara ara ekrandaki görüntü absürd bi şekilde titriyo. zaten 3 saat ekrana bakan gözlerim affalamış haldeyken bi de o kımıl kımıl edince iice beynim bulanıyo. sanırım ardarda çok yanlış nota basınca oluyor bu. efenim guitar hero'nun intikamı. herşey karşılıklı..

wii'de oynayan ve mii seven herkese müjde! guitar hero 5'in en yeni ozelligi sanirim mii'lerinizi rock yildizi yapabilme keyfi... dilerseniz onlar caliyor parcalari. inanilmaz sevimli. kendi sarkinizi kendiniz yaratip snra record edip birde geri donup izleyebiliyorsunuz. cogos!

in a nutshell:
    guitar hero; you rock!!
  • media marktın yaptığı kampanyada davul+2 gitar+mikrofon+oyun dan oluşan setini 250tl ye alan canım ciğerim kuzenimle başına oturup sabaha kadar playlist in dibine vurduk yetmedi, ertesi gün kalkıp tekrar ben gitara, kuzen de baterinin başına çöktü. lithiumdan du hast'a, bring the noise'den play that funky music'e kadar kastık ama en eğlenceli olanıda tabiki mark knopfler kadar olamasam da sultans of swingdi ayrı bir keyif veriyor çalarken hele ki o solo yok mu.
    you give love a bad name'i de unutmayayım.
  • henüz "easy" modundan bi üst moda (medium) geçmeyi başaramamış biri olarak bile çok keyifli olduğunu söyleyebilirim...elinize ilk aldığınızda, hele de daha önce bu tarz bi deneyiminiz olmadıysa, çok sıkıcı ve yapılamayacak bi oyunmuş gibi gelebilir * ama bikaç denemeden sonra çok keyifli ve bağımlılık yapan bi oyun derim, uyarırım, günah benden gider, arkasından da ben giderim...
  • ufak notlar vereyim bu güzide oyunla ilgili..

- ülkemizde satılan guitar hero 5 oyununda guitar hero world tour gitarı var. sanırım bu tüm avrupa için de geçerli hatta.

- oyundaki tek enstrümental şarkı younk funk(neversoft customlarını tenzih ediyorum). ayrıca nedense enstrümental şarkılarda sahnede solist de çıkıyor. nedenini çözebilmiş değilim. önceki oyunlarda böyle bir sorun yoktu.

- oyunun en uzun şarkısı peter frampton'dan do you feel like we do?. şarkıyı çalmayı başardığınızda trophy bile alıyorsunuz, o derece.

- sweating bullets'ın outro'su ciddi küfürler ettirecek cinsten. alternate picking yapmadan çalmanız hard ve expert seviyesinde imkansız.

- brianstorm ise tamamiyle alternate picking üzerine kurulu. elinizi yormak gibi mazoşist bir zevkiniz yoksa çalmamanızı öneririm.

- internetten şarkı indirmek istiyorsanız avenged sevenfold pack'e bir bakın derim. afterlife, almost easy ve scream'in dahil olduğu bu pack hem genel olarak şarkı anlamında, hem de solo anlamında oldukça başarılı olmuş. ikinci favorim de megadeth pack. guitar hero 1 oynayamamış bir insan olarak symphony of destruction çalmak beni ziyadesiyle oldukça mutlu etti.

an itibariyle 176 şarkıya sahibim bu oyunda. bu saatten sonra da gidip warriors of rock falan almam ben. activison umarım guitar hero 5'teki tüm şarkıları warriors of rock'a aktarmanın bir yolunu bulmuştur, yoksa oyunun satışlarının çok düşeceğini iddia etmek mantıksız olmaz.
hesabın var mı? giriş yap