• bu ve benzeri firmalar için söylüyorum. üyeliğim yok. zaten markafoniden filan bıktığım için, bunlara hiç bulaşmadım.

peki burada güzel şeyler de oluyor ama denildiğinde ne yapıyorum.

mesela arkadaşın biri koş cinsel organım salatalık ve sadece 29 tl dedi, ya da yolunmuş tavuğa dönmek için lazer yaptırmak istiyorum. google'dan arıyorum "lazer epilasyon+fırsat". tüm firmaların fırsatları önüme dökülüyor. sonra arıyorum superepilasyonubizyaparız güzellik merkezini. diyorum ki, "şu kampanyadan haberdar oldum ama üyeliğim yok, bana da o fiyattan yapar mısınız?" şimdiye kadar reddeden firma görmedim. hem ben bu sitelere üye olmuyorum, hem kullanmayacağım fırsatı alıp unutmuyorum, hem de karşımdaki işletme bu adamlara komisyon ödemiyor.

sonra el ele tutuşup "bütün dünya buna inansa" diye sokaklarda geziyoruz.
  • gönderdikleri maillerin en altında bulunan "bu bülteni bir daha almak istemiyorsanız buraya tıklayınız." linkine istediğiniz kadar tıklayın, gene de o mail size gelecektir.
  • kendileriyle mahkemelik olmama bir gün kalmış sitedir.

şimdi efenim, belirtmem gerekir ki fırsat siteleri çıktığından beri kendileriyle epey güzel ve seviyeli bir ilişki yaşayan bir vatandaşım. hatta bunu belirtmem nedeniyle zamanın ötesine gönderilmiş entry'm bile mevcut (bkz: #27733231). ama bu grupfoni gibi rezil, ahlaksız ve hukuku hiçe sayan bir firmayla daha karşılaşmadım.

04.04.2012'de, erkek arkadaşımın 14 nisan'daki doğumgününe yetişmesi umuduyla gitar tşört aldım. ürün 19.04.2012 tarihinde teslim edildi, üstelik kampanya sitesinde kargonun tüm türkiyeye 3,75 olarak duyurulmuş olmasına rağmen tarafımdan kargo bedeli olarak 4,96 alındı, sesimi çıkartmadım, nihayetinde 1 tl için değmezdi. ama tşört inanılmaz uyduruk bir şey çıktı. sözleşme hükümleri çerçevesinde 24.04.2012 tarihinde (ki mesafeli satış sözleşmesinde ürünün sipariş verilmesinin ya da teslim edilmesinin ardından 7 iş günü içerisinde yazmaktadır) cayma hakkımı kullanmak istediğimi belirttim. o tarihten bu yana onlarca mail, telefon, tedarikçiyle muhatap edilme ve kırk çeşit takla ile karşılaştım. önce oyaladılar, bugün yarın derken 7 günlük süreyi aştınız dediler. neyse ki elimde yazılı belgeler vardı, neyin kafasındasınız, hem oyalayıp hem süreyi aştık demek de nedir, dedim, beni tedarikçiye yönlendirdiler. kargo parasını ödeyerek ürünü tedarikçiye göndermemi istediler. oysa sözleşmeye göre 1) tek muhatabım grupfoni 2) cayma hakkının kullanılmasında iade kargo bedeli sağlayıcıya (grupfoniye) ait. bunun üstüne de yapılan bir sürü yazışmadan sonra, karşı ödemeli tedarikçiye göndermemi ve onlarla iletişime geçmemi istediler. sözleşmedeki muhatabımın kendileri olduğunu belirtmeme rağmen, tedarikçiyle iletişime geçtim, neyse ki onlar çok yardımsever ve iyi insanlardı, bir de onlarla uğraşmadım. kargo bedelini tedarikçi ödemeyi kabul etti (aslında grupfoninin ödemesi gerekiyordu) ama sonuçta sözleşme uyarınca benden çıkmadı. neyse efendim, sonuç olarak nihayetinde ürün iadem 21.05.2012 tarihinde tedarikçiye ulaştı. sözleşmede ürün iade edildikten itibaren 10 gün içinde para iade edilir yazıyor. ben de pazartesi mail attım, dava açmaya geri sayıyorum haberiniz olsun ana fikirli (tecrübelerim nasıl davranacaklarını yeterince gösterdi çünkü). yine taklalar, efendim tedarikçiden yazılı onay gelmesi lazımdı şuydu, buydu. tedarikçi yazılı onayı da gönderdi. bunu belirtip para iadesini isteyen bir mail daha attım. son cevap ve benim cevabımı aşağıya kopyalıyorum:

--- spoiler ---

öncelikle grupfoni.com'a göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

yetkili firmaya adınıza gerekli ödemelerin yapılmış olmasına istinaden iade işleminizin yapılamayacağını üzülerek bildirmek isteriz.

ücret iadesiyle ilgili e-posta: destek@(tedarikci firma).com telefon: 021256.. irtibat adresinden firma ile iletişime geçerek iade talebinizi iletmenizi rica ederiz.

konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz 0212 2344080 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

saygılarımızla,
    grupfoni.com
    müşteri hizmetleri
    --- spoiler ---

ha bu arada, verdikleri müşteri hizmetleri numarasının da 10 aramada 1 açıldığını belirtmek isterim. bunun üstüne cevabım şu oldu:

--- spoiler ---

sayın ilgili,

siz işlem yaparken avukatlarınızdan hiç mi destek, görüş almıyorsunuz? ne
    dediğinizi farkında mısınız? hadi kafanıza göre kendi kurallarınızı koyup
    dayatmaya çalışıyorsunuz, şirketinizin geleceğini düşünerek tek bir avukat
    bulundurup danışma gereği duymaz mısınız?

işlem sırasında sizin bana dayatmak suretiyle imzalattığınız sözleşmede (ki
    ektedir) muhatabım yalnızca sizsiniz. m.n firması sizin muhatabınızdır
    ve bana ödemeyi yaptıktan sonra kendilerine rücu etme hakkınız sizin
    kendileriyle aranızda imzaladığınız sözleşmeye göre belirlenmektedir, ve
    müşteriniz olarak beni hiç ilgilendirmez. danışacağınız hukuki bir
    temsilciniz yoksa da, borçlar kanunu'nu açıp sözleşmeye ilişkin genel
    hükümleri incelemenizi öneririm.

bugün mesai saati bitimine kadar hesabıma geri ödeme yapmanızı ve dekontu
    tarafıma göndermenizi, aksi halde tüm tazminat haklarım saklı kalmak üzere
    aleyhinizde borçlar kanunu sebepsiz zenginleşme hükümleri ve tüketiciyi
    koruma kanunu ilgili hükümleri kapsamında tüm yasal yollara başvuracağımı
    bildiririm.

--- spoiler ---

sonuç mu: ben dilekçemi hazırlamaya başladım bile. uğraştıracağım, her türlü yolu deneyeceğim, mümkün olan her yere de şikayet edeceğim. evet altı üstü 90 tl belki ama bu rezilliklerini kendilerine bırakmayacağım, hatta o kargo farkını bile ödettireceğim kendilerine.. bu şekilde firmalar var olmamalı, kanunu, hukuku bilmeyen biri olsam daha en başında vazgeçip üstüne su içiyor olabilirdim. bu nedenle iş artık benden de, 91 tl'den de çıktı.

edit: tüketici mahkemesine dilekçemi 20.07.2012 tarihinde sundum. grupfoni 22.08.2012 tarihinde beni arayarak parayı iade edeceklerini, ancak şimdiye kadar banka hesap bilgilerim bulunmadığı için iadede bulunmadıklarını söyledi(yersen). banka hesap bilgilerimi verdim, 23.08.2012 tarihi itibariyle paramı iade etti. siz siz olun, hakkınızı savunun. tüketici hakem heyetine gitmemiş olsaydım 90tlnin üstüne çoktan su içmiş olacaktım. bu şekilde, hiç bir masraf yapmadan paramı geri aldım. geri atım attılar ama atmasalardı da tüketici hakem heyeti kesinlikle lehime karar verecekti. bu nedenle sakın ihmal etmeyin, bu adamların ve türevlerinin haksız kazanç sağlamasına engel olun.
  • farklı alanlarda indirimli alışveriş imkanları sunan bir sitedir.

ilgili siteyi sadece yemek fırsatları için kullanan bir şahıs olarak gözlemlerim, hayallerim ve hayal kırıklıklarım aşağıdadır; ( dikkat: yazıda bir takım genellemeler yapılmıştır. az genelleme tad vermekte, çok genelleme ise malumunuz gaz yapmaktadır. size uygun olan miktarı alınız )

- yemek fırsatları genel itibariyle % 50 avantaj ile sunulmaktadır. menüler bir ana yemek, bir salata veya ara sıcak ve bir de içecekten ( alkollü veya alkolsüz ) oluşur. ben genelde balık yemeklerini tercih ediyorum. bir burger king menüsü fiyatına balık yiyebileceğiniz fırsatlar çıkıyor karşınıza zaman zaman. ( içerisinde kallavi bir deniz levreği olan menüyü 13 liraya yediğim oldu )

- fırsatlar belli bir zaman aralığında geçerli. gitmeden önce rezervasyon yaptırmak şart. türk halkı "kendilerine ayrılan süreyi sonuna kadar kullanmak" deyiminin hakkını verdiği için eğer sürenin sonlarına denk gelmişseniz fırsatı kullanamama gibi bir tehlike de olabiliyor. ( bir kahvaltı böyle gitti)

- lüks bir restoranın fırsatından faydalanılmış ise müessese sizi diğer müşterilerinden ayırabiliyor. hatta bazen garsonlar tarafından vebalı muamelesi yapılması, müşterinin en uzak köşeye veya restoran kapısının dibine oturtulması gibi davranışlar olabiliyor. ( bir keresinde neredeyse restorana gelene “hoş geldiniz”, gidene “güle güle” diyecek pozisyonda oturtulmuş idim ) bu tür yemek organizasyonlarında, haricen gittiğiniz zamanlardakinden daha çok sorunla karşılaşabilirsiniz. sizin de orada yemek yeme adına para verdiğiniz bazen göz ardı edilebiliyor. unutmayınız. onların gözünde diğer müşteriler her zaman daha önceliklidir. afrika kıtasında yaşayan bir albino muamelesi yapmaya kalkışabilirler. bunu da grubunuzda sizinle birlikte yemek yiyen bir adet cadı bayan arkadaşınızla müessesenin burnundan fitil fitil getirip ekstra ikramlarla avantaja çevirebilirsiniz. ( yemeğe mi gidiyoruz, savaşa mı diyenleri duyuyorum ama gram abartma yok kıymetli okur. yaşandı ve bitti )

sistem ve restoranlar hakkında bilgi verdikten sonra bir de katılımcılara göz atalım;

3 adımda grupfoni müşterisi nasıl tanınır;

- restoranda telefonlara bakıyorsunuz. titrek ve ürkek bir ses rezervasyon yaptırmaya çalışıyor. bingo ! o bir grupfonici.

- restoranda yemek yiyorsunuz. yan masada yer alan grubun en başında oturan er kişi cüzdanından veya pantolonun cebinden üzerinde rezervasyon bilgisi yer alan a4 büyüklüğünde bir kağıdı şef garsona veriyor. bingo ! onlar grupfonici.

- garsona sesleniyoruz. geç geliyor. 10 kişiyiz. 7 kişi yemek yiyor, 3 kişi bir saattir hala yemeklerini bekliyor. eeee bingo ! bizler de grupfoniciyiz.
  • çok tatlı bi site. valla bak.

dün ve bugün, bugünün ankara sanat tiyatrosundaki mabel matiz konseri için bi fırsat sunmuşlar bize. şöyle demişler:

--- spoiler ---
    bu yılın belki en heyecan verici albümüne imza atan mabel matiz’in konser biletleri bugünkü grupfoni fırsatında!

mabel matiz’in 10 eylül cumartesi akşamı ankara sanat tiyatrosu’nda vereceği konserin biletleri 40 tl yerine %50 grupfoni fırsatı ile sadece 20 tl!

bu kampanya 10 eylül 2011 tarihindeki mabel matiz konseri için geçerlidir.

bu fırsat 1 kişiliktir.

biletlerinizi 10 eylül cumartesi günü gişeden teslim alabilirsiniz.

bu fırsattan dilediğiniz kadar satın alabilirsiniz.
    --- spoiler ---

buraya kadar çogzel, iyi de, bilet satışının yapıldığı dost kitabevinde ve ankara sanat tiyatrosu gişesinde 2 tip bilet var. ön sıralar 25 tl, arkalar 20 tl. o zaman delice merak ediyorum, hangi 40 tllik biletler 20 tlye düştü annem? bu, ne tür bi katakullidir? 20 tllik bileti yine bize 20tlye mi kaktırıyorlar? 25tllik bilet mi 20 tlye düşmüş? ankara sanat tiyatrosunun bile haberdar olmadığı localar mı varmış 40 tllik? hayır, bir de 20tllik bileti 20tlye satınca elde edecekleri 3-5 kuruş kazanç için prestijlerini lekelemeye değeceğini düşünmüş olacaklarını da pek aklım almıyor. hata mıdır nedir bilemiyorum ama kendilerine duyduğum tüm güveni hüüüüp diye içlerine çektiler. yıldızları parlasın.
  • edit: bu entry grupfoni tarafından şikayet edilmiş ve dolayısıyla sansürlenmiştir. yani buralar okunuyor ama buradaki hataları düzeltmek için, kullanıcıların problemlerini çözmek için hiçbir şey yapılmıyor. aferin, içerik kaldırarak süper pr yapabilirsiniz, herkes grupfoni'yi iyi bilir.

d. bunlar, bildiğin d.

(bkz: http://www.grupfoni.com/…at-korusunda-iftar-keyfi-1)

70 liralık iftarda geçerli 20 liralık çeki 2 liraya satıyorlar. 70 liralık iftar 52 tl'ye geliyor. ama buna rağmen yan taraftaki başlığı "2 tl'ye iftar".
    artık nasıl bir kitlesi olduğunu da satış rakamından anlayabilirsiniz. diğer sitelerde bu fırsat taş çatlasın 20 tane satacakken, grupfoni'nin hiç okumadan satın alan koyun sürüsü 2000 tane satın almış. bile bile lades.

bir de 7 günden sonra asla iade yapmıyorlar. aldın fırsatı kullanamadın, hop paran yandı. oysaki groupon ve grupanya'dan aldıklarınızı fırsat süresi geçtikten sonra bile kullanmadıysanız iade edebiliyorsunuz.
    [edit: artık groupon da grupanya da tarihi geçen fırsatın iadesini yapmıyor, meh!]

son günlerdeki livingsocial geyiklerinden de anlaşabileceği üzere bu rezaleti kakalayabildikleri birine devredip kaybolma peşindeler. abartı satış rakamları, facebook sayfalarını 1 haftada onbinlerce fake profilin beğenmesi, meşhur bloglarda "ciroda 1 numara grupfoni" başlıklı yazılar filan hep bunun kanıtı.

tamam biliyoruz ki bu fırsat sitelerinin hiçbirinde müşteri sadakati denen olay yok, ama böyle iğrenç taktiklerle, leş müşteri hizmetleriyle bunun kaymağını daha fazla yiyemezsiniz.
  • kendisine bir tek şey söyleyeceğim, kullanıcı kodunu e-posta adresine göndermekle bitmiyor her şey.

edit: satış sonrası destekten bihaber website.
  • mail listesinden çıkabilmek için telefonla kendilerine ulaştığımda takındıkları profesyonellikten uzak tavır sayesinde bir kez daha kanıtlanmış oldu ki amatör ruhla para kazanma peşindedir kurucuları.yazık diyor ve ekliyorum, uzak durmakta fayda var.
  • burdan 2 ay önce bi fırsat almıştım, üçün beşin hesabını yapmak zorunda olduğum için bütçemi etklilemeyecek bi şey de değildi.
    neyse efem, nasıl olsa süresi var diye ilk ay kullanmadım fırsatı. sonra işletmeyi arayıp randevu istedim.* kampanyanın bitiş tarihi olan 19 haziran'a kadar dolu dediler. sonrası boşmuş. ama sonra gidersem kuponum geçersizmiş. fırsat kodunu şimdi bilgisayara girseniz, ben sonra gelsem dedim, yapamayız dediler. birkaç gün sonra işletmeyi arayıp paramızı iade edip edemeyeceklerini sorduğumuzda grupfoni'den ücret iadesi alabileceğimizi söylediler.
    dolayısıyla bu dolandırıcılığı grupfoni'ye bildirdim. lütfedilen cevap şu:

"öncelikle grupfoni.com’a göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
    iade taleplerinin satın alma işleminden sonraki 7 gün içerisinde tarafımıza ulaştırılması gerekmektedir.
    xx.xxx.2011 tarihinde yapmış olduğunuz satın alma işleminin iade edilemiyeceğini üzülerek belirtmek isteriz.
    konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz x numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.
    saygılarımızla,
    grupfoni.com
    müşteri hizmetleri"

demek ki bu sitenin amacı ne olursa olsun fırsat satmak. müşterinin fırsatı kullanıp kullanamaması önemli değil, işletmenin bilerek fırsatı kullandırmaması da önemli değil. yeter ki satılsın, gelsin paralar!
  • sabah, öğlen, akşam gönderdikleri %89 indirimli brezilya fönünü, üç tutam saçımın hangisine çektireceğimi düşündürten internet sitesidir.

kafa buluyo herhalde desem, kompleksli de değilim ki! amacı ne acaba?

ben keyif adamıyım grupfoni; bırak bu fön, tırnak bakımı, cilt bakımı, cavitasyon ayaklarını! rakıydı, balıktı, kebaptı derken güzel bi ilişki kurduk, çizgimizi bozmayalım lütfen. sen beni doyur, ben de seni göreyim.
hesabın var mı? giriş yap