• küçücük, soğuk fakat bir o kadar da güzel kuzey hollanda şehri. kuzey hollanda derken gerçek manasıyla hollanda'nın en kuzeyinde konumlanmış vaziyettedir kendisi; dolayısıyla kışın çok soğuktur. otobüs 2 euro olduğu için kimse binmez temel ulaşım aracı bisiklettir. hatta zamanında world's bike city bile seçilmiştir.
    nüfusunun yarısını öğrenciler, geri kalanın da çoğunu orta yaşın altındaki insanlar oluşturur. bir başından öbür başına rahatlıka yürüyebileceğiniz kadar (bkz: literally) küçük olmasına rağmen 250'den fazla bar bulundurmasının sebebi de budur muhtemelen. avrupa'nın en aktif esn gruplarından birine sahiptir ayrıyeten; bu sayede geldiğiniz andan itibaren pazartesi dahil olmak üzere haftanın her günü düzenlenen yok efendim "hollywood theme party" yaşasın st. patrick's day, haydi jungle theme falan derken bir bakarsınız ki erasmusun bitmesine az kalmış sınavlar kapıya dayanmış. çok eğlencelidir, hiç sıkılmazsınız, insanı çok canayakındır, sokakları klasik hollanda mimarisi sağolsun çok güzeldir dolayısıyla tek başına çıkılan bir yürüyüş bile sizi mutlu etmeye yeter.
    bütün bu sebeplerden dolayı daha önce de belirtildiği gibi bir erasmus öğrencisinin seçebileceği en mükemmel şehirlerden biridir.
    bisiklete binmeyi bilmiyorsanız gitmeden önce öğrenmenizi tavsiye ederim. şahsen ben "ya nolucak bisikletsiz yaşamışım 20 yıl"mentalitesiyle öğrenmeden gidip daha ilk haftamda ne kadar elzem olduğunu farketmemin akabinde kışın ortasında çamurlara yuvarlana yuvarlana öğrenmek zorunda kalmıştım. (bkz: pişmanlık) bisikletsiz olmuyor arkadaşlar asosyal olursunuz yeminle, dışlanırsınız.

şehirdeki favori bölgelerime gelecek olursak
    noorderplantsoen --> adeta bir cennettir bu park, hava güzel olduğu an bisikletinizi kapıp koşun, gidin çimlere yatın, kitap okuyun, müzik dinleyin
    drie gezusters groningen --> bu arkadaş exchange öğrencilerinin uğrak yeridir neredeyse her parti burada verilir aynı zamanda değişik temaları barındıran çok büyük bir bardır isterseniz sakin sakin oturur alternatif müzik dinlersiniz isterseniz club katına çıkar çılgınca eğlenirsiniz, sports bar kısmı bile vardır
    vera groningen --> güzel bir gece kulübü oluyor kendisi efenim
    het feest--> bu da kulüp tarzı bir yerdir fakar genellikle hollandalı öğrenciler takılır hatta hollanda müzikleri çalar arada ama çok çok eğlencelidir. şaşırtır biraz bir anda the beatles'dan kraantje papie'ye geçiş yaparak. dönen barı vardır. güzeldir kısacası.
    warhol--> adı üstünde andy warhol temalı, factory gibi dekore edilmiş alternatif müzik çalan bir mekandır, güzeldir öğrencilerin uğrak yeridir.

eğer kendi evinizde değil de uluslararası öğrencilerle dolu bir yurtta kalmak isterseniz de tavsiyem kesinlikle winschoterdiep. en büyük ve en sosyal yurttur ben orda kaldım çok da eğlendim.
  • hollanda'nın kuzey doğusunda bulunan 190bin kişilik nüfusu ile çok da büyük olmayan ama bu nüfusun 40bininin öğrenci olduğu ve nüfusun yarısınında 35 yaş altı olduğu düşünülünce o güzel atmosfer de yaşamanın tatlı olabileceğini düşündüren şehir.
    garip bir şekilde ortasından geçen nehir ikiye ayrılır ve tekrar birleşir. ayrılma ve birleşme noktaları arası kare biçimindedir ve şehrin merkezini oluşturur.
    tarihi dokuyla bezenmiş eski bir şehir olan groningen'in bir de ünivesitesi vardır; http://www.rug.nl/corporate?lang=en
    bu ufak şehrin bu okulu dünyada 84 avrupa'da 24. sıradadır. kaynak;http://ed.sjtu.edu.cn/rank/rank-europe.mht

bu okulun fizik bölümü boğaziçi fizik ile bir anlaşma imzalamış, kolaylaştırılmış öğrenci değişim programı ve graduate study imkanları sağlamaktadır bundan sonra kendi aralarında. * *
  • gercekten cok farklı bir sehir. nüfusunun yarısı ogrencidir buranın. butun gun kutuphanede ders calisirlar, geceleri ise barlar sokagının oradaki herhangi bir bara giderler. hatta baska sehirlerden gece treniyle buraya eglenmeye gelip sabah ilk trenle eve donenler vardır. hafta sonları, yeldegirmenli nefis doga manzarası olan göl kenarında piknik yaparlar.
    her seyiyle ozledigim sehir. belki baskasina boyle guzel gelmiyordur. ya da sıkıcı geliyordur. benim icin ozel anıları oldugu kesin. bu seneki koninginnedag da tekrar kavusmak istedigim yer.
  • gerçekten dünya üzerindeki en huzurlu, en keyifli, en eğlenceli şehir olabilir. 6 ay yaşadıktan sonra türkiye, hele ki istanbul çekilmez. tam bir öğrenci şehri, sürekli parti veya organizasyon vs. bulabiliyorsunuz. ayrıca inanılmaz güvenli. sabaha karşı tek başıma eve döndüğüm zamanlarda bile gram tedirginlik hissetmedim.

çok küçük bir yer; ama ben hiç sıkılmadım, hep yapacak bir şeyler bulunabiliyor. başka bir artısı ise ulaşım için bisiklet kullanımı. otobüsten nefret eden biri olarak kaldığım süre boyunca bir defa bile otobüse binme ihtiyacı duymadım, her yere bisikletimle gittim. sırılsıklam olduğum oldu bir iki defa ama dersinizi alıp yağmurluk taşımayı öğreniyorsunuz bir kaç hazin deneyimden sonra.

kısacası erasmus için düşünen öğrenciler varsa kesinlikle ilk tercihinize yazabilirsiniz. kalacak yer bulmak çok kolay değil, kiralar biraz yüksek; ama bir süre önceden araştırmaya başlarsanız kesin bulursunuz düzgün bir yer. bu arada her yer türk kebapçı ve türk telefoncu dolu yani özlerseniz hasret giderebilirsiniz ne bileyim.

çok international bir yer ve herkes ama herkes ingilizce konuşabiliyor. bakın dilencisi bile önce dutch konuşuyor, anlamadığınızı fark edince ingilizce'ye dönüyor. yani anlaşma konusunda asla sıkıntı çekmezsiniz. ayrıca burada yaşayan herkes çok mutlu, zaten bir kaç defa avrupa'nın en mutlu şehri seçilmiş.

son olarak, bisikletinizi her zaman kilitleyin ve groningen'i hhroningen diye telaffuz edin. eyyorlamam şu an için bu kadar.
  • insanına resmen aşık olduğum şehir. burda herkes çok yakışıklı, çok güzel ve çok mutlu. yolda, mağazalarda, otobüste herkes birbirine gülümsüyor; bu mutluluk kısa zamanda size de bulaşıyor ve sizde buz gibi esen rüzgara inat gülümseyerek geziyorsunuz. fotoğraf çektiğinizi görenler hemen yanınıza gelip hatta bisikletinden inip fotoğrafınızı çekmede yardım edebileceklerini söylüyorlar. otobüs şöförleri yanlış yere gittiğinizi anlayınca sizden bilet ücreti almıyorlar, insanların içlerindeki iyiliğin yüzlerinden fışkırdığını görüyorsunuz. gezilecek yerleri gezmeyi bitirdiğimde editleyeceğim.
  • 5 mayıs'ta bevrijdingsfestival'e ev sahipliği yapmış şehir. beleşe the hives izledik daha ne olsun.
  • hayatımın en güzel günlerini yaşadığım hollanda şehri.

buraya erasmus veya yüksek lisans için gidecek olanlara blekerslaan öğrenci evini tavsiye ederim.
  • 6 ay boyunca korneljestraat yurdunda kalacağım, üniversitesine bayıldığım - lan bir dersin pratik uygulaması olmasın, sosyoloji bu - insanlarını, hollandalıları yani, canayakın bulduğum şehirdir. denildiği kadar güzel, sakin, sessiz ve şirin. kışlarını göreceğiz. bakalım.
  • erasmus öğrencilerine, ve diğer öğrencilerine tabii, önemli bir hatırlatma yapmak gereken şehirdir. burada evler zor bulunuyor arkadaşlar, yabancıysanız hele hele çat diye "tutuldu ev üzgünüz" yanıtını yiyorsunuz o yüzden gelişiniz kesinleşir kesinleşmez ya housing office vasıtasıyla ya da kammeringroningen gibi oda kiralama siteleri ile kendinize yer bulun buldurun. çünkü burada kira kontratı neredeyse herşey için isteniyor - city hall'a kayıt mı olacaksınız çat kira kontratı, banka hesabı mı açtıracaksınız çat kira kontratı... burası türkiye gibi değil oteller yok burada adım başı aman diyeyim 9 gün "oy oy oy nerede kalcam lan" sorusuyla tebelleş olmuş darky abinizi dinleyin etmeyin eylemeyin. olay parasında değil, oda sıkıntısında. euro milyarderi de olsanız oda yoksa yoktur. yapmayın önceden işinizi hallediverin.
  • "er gaat niets boven groningen!" gercekten de oyle. tren gidiyor da gidiyor, gidiyor da gidiyor, gidiyor da gidiyor, eninde sonunda duruyor, duruyor durmasina da dunya bittigi icin (i.e.groningenden daha ustte bir yer yok!). insan eliyle sinirlari cizilmis bir ulkenin degil, hakikaten dunyanin sonu groningen.
hesabın var mı? giriş yap