• fark ettim ki bu oyunu birkaç saat oynadıktan sonra yolda yürürken önümdeki insanın hemen arkasından gitmek geliyor içimden, hava akımından yararlanmak istiyorum
  • bana dünyanın en komik anlarından birini yaşatmış oyun. arkadaşla geyiğine alınan sikindirik fiat 500 modelleri ile (düz yolda 65'i geçemez bu arabalar) yarış yapmaya karar verilir, maksat maksimum hızda kimin virajları daha iyi aldığını görmektir, keza ikimizde de wrc arabaları olsaydı o fark pek gözükmezdi diye düşünüp bu sapık kararı almıştık. neyse start çizgisi gelir ekrana, start alanı az biraz yokuştur. arkada yarışa başlayacak benim arabamın önü 5-10 metre kadar düzlüktedir ve o mesafede 15 km'ye kadar çıkar, yokuşu zorlanarak alır, zirveden 3-4 km hızla aşağı inmeye başlar, bu arada çıkılan mesafe de 20-30 metre civarındadır, oh bir an hiç yokuşu çıkmayacak diye düşünmüştüm derken öndeki arkadaş yoktur ortada. onun ekranına bakılır, yarılır. onun start aldığı yer yokuşa geldiğinden arabası geri geri gidiyordur, en son arkadaş ful gaza basıyordur ama hız -6 civarlarındaydı.
  • çıkışının ertelenmesiyle ilgili bana göre en güzel yorum, ps blogundaki powie nickini kullanan yazardan gelmiştir:

"did you guys hire all those ex-duke nukem programmers?"

türkçe meali:

"naptınız hacı eski duke nukem kadrosunu mu topladınız bu oyun için?"

eh, doğru söze ne denir?
  • 3-4 saat araba sürüp eve geldiğinizde ulan 2 tur da burada atayım diye başına oturabildiğiniz oyun.
  • 900 derece logitech direksiyonlar için; kokpit içi direksiyon görüntüsünde ellerin direksiyona üç tur attırabilmesini beklediğim oyun. bunu yapan oyun henüz yok.
    eğer yaparlarsa donumu indirirken amuda kalkıp alkışlamayı düşünüyorum polyphony'i.

edit: nitekim polyphony beni rezil etmedi.

edit2: shift 2 bunu yaptı, fakat benim iddiam gt5 için geçerliydi.
  • gt5'teki gerçeklik seviyesi konusunda, oyunu hiç görmemişlerin kafasında bir fikir oluşturmak için şu güzide tecrübemi paylaşmak istiyorum. genelde iki kişi oynuyoruz oyunu dönüşümlü olarak, kamp halindeyiz (prologue tabi bu). paraları yığdık ilk önce bir nissan gt-r aldık, fiyat performans olayı hayvan gibi malum aracın; nurburgring de porsche carrera turbonun eline vermiş ne de olsa. şahane tabi çünkü sikindirik acuradan direkt buna atladık gibi bir şey oldu. tamam budur araç dedik ama paralar iyice birikince dedik bir ferrari f430 alalım. nitekim aldık da. gördük ki f430 gibisi yok kullanım zevki açısından (f599 bile yaklaşamadı yanına) ama gt-r ile daha kolay kazanıyorduk yarışları, anlam veremiyorduk, çünkü ferrari'deki hız hissini, heyecanı veremiyordu. tabi biz bu attraksiyonları yaparken gt-r daha yeni çıkmış, henüz avrupada satılmıyor, o yüzden adam gibi testi felan yok ortada. neyse baya bir zaman geçti; baktım fifth gear'dan jason plato test etmiş aracı. teste adam aynen şunları diyordu: "araba hayvan gibi, lakin orta devir bandındaki cansızlık biraz can sıkıyor, deviri düşürmediğiniz sürece sorun yok". gt5, bu farkı dahi köküne kadar verebiliyor kullanıcısına.

not: logitech g25 faktörünü de hesaba katmak gerekiyor tabi, öyle joypadlen olacak iş değil gt5. anca dirt oynanır joypad ile.

expedit: bazı komili zeytinyağı tipler var aramızda, gt5'in oynanabilir versiyonu yok felan diyorlar... var deyince de "o prologue olmasın" bik bik bik sik sik sik. tam sürüm gt5'in bu noktadan geriye gitmesi mümkün olmadığına göre, bana bunlarla gelmeyin, dansöz kibi kıvırmayın; bu retorikler boy boy çünkü.
  • doğum gününüzde oyuna girdiğinizde ücretsiz bir araba hediye ederek tebrik mesajı gönderen simülasyon.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)

edit: hediye edilen araba modeli doğum yılınız ile aynıdır.
  • içerisinde top gear programında yıllardır araçları test etmekte kullanılan pistin de bulunacağı oyun.
    görecez bakalım stig mi yaman ben mi yaman.
  • çıkması 5 yıl beklenilen ama büyük beklentileri karşılayamayan oyun.

gt'nin en büyük fanboylarından biri olarak bu oyun ps3 alma sebebim. evet, yıllar önce bu günün hayalleriyle aldım ben ps3'ümü. güzel, ama gran turismo standartlarına göre ne yazık ki ortalama bir oyun olmuş. bu arada kendi kendime sordum "ulan acaba ben çok mu gözümde büyütüp çok mu fazla beklenti içine girdim?" diye ama hayır, birkaç siteye bakınca düşüncelerimde haklı olduğumu gördüm..

sözü uzatmayıp yaşadığım deneyimi maddeler halinde kısaca paylaşayım:

- 1000'den fazla arabanın sadece 200 kadarı gerçek anlamda oyunda. diğer 800 arabanın kokpit görüntüsü yok, renkleri değiştirilemiyor, jantları değiştirilemiyor. fotoğraf modunda bu arabalar seçilemiyor.
    - araçların hasarları çok çok kötü. zaten yukarıda bahsettiğim 800 arabanın hasar grafikleri birkaç çizikten ibaret. son hız duvara bile girseniz tamponda birkaç çizik oluşuyor. exclusive olan 200 arabanın ise hasar modellemesi yeterince iyi değil.
    - yükleme süreleri çok uzun. 1 saate yakın süren oyun kurulumunu yaparken sevinmiştim yükleme süreleri kısa olacaktir diye ama.. hüsran.

+ fizik motoru çok iyi. ama eskiden beri gt oynuyorsanız dikkatinizi çekmeyecektir bile.
    + grafikler gayet iyi. kokpit görüntüleri olan arabaların kokpitleri çok iyi yapılmış. ama niye sadece belli başlı arabalar? niye yarısı tamamlanmış bir oyunu veriyorsunuz 5 yıl bekletip? neyse sinirlenmiycem. gece yarışları (le mans) çok iyi görünüyor.
    + ralli modunu oynamadım ama güzele benziyor. onu da + olarak listeye ekleyeyim. henüz oynamadığım çok da meraklı olmadığım diğer modları: go-kart, formula 1 ve nascar.
    + top gear pisti ve diğer top gear extraları
    + arabaların yağlarını değiştirmek ve tamir ettirmek vs. hoşuma gitti.
    + fotoğraf modunda çok güzel fotoğraflar çekiliyor.
    + oyunda track editor ile kendi yarış pistinizi yapabiliyorsunuz. (henüz denemedim ama şukusunu veriyim şimdiden.)

oynadıkça bu listeye + veya - olarak yeni maddeler ekleyebilirim.

artılar eksilerden fazla olmasına rağmen niye oyunu kötüledin diyenlere cevabım şudur: 5 yıldır yapımı süren bir oyunda bu kadar büyük kusurlar olmasını kabul edemem. hele ki arabaların exclusive ve normal olarak iki sınıfa ayrılmasına hiç bir şekilde anlayamıyorum. ha bir de o yükleme sürelerini..

özet: her araba sevenin oynaması gereken ama uzun zamandır yolunu gözleyenlere biraz hayal kırıklığı yaşatacak oyun.
  • yatmadan önce 2 el atiyim, altın kupalar serime bir yenisini daha ekliyim dedim amma ne mümkün. intro kısmını göremeden "o süpersonik save datanız bulunamıyor, muhtemelen corrupted data olmuş, şimdi yatabilirsiniz, iyi geceler" gibi mükemmel bi mesajla karşılaştım. yaptığım ufak araştırma sonucu gördüm ki bu sık görülen bi vakaymış ve maalesef bi recovery durumu söz konusu değil, şayet save dosyanızı düzenli bir şekilde usb diskte yedeklemiyorduysanız. ben yedeklemiyordum, ps3 hayatımda başıma ilk defa geldi. ben yandım başkaları yanmasın, level 30'larda 40'larda olan sevgili abi ablalarıma sesleniyorum: save datanızı düzenli olarak usb belleğe yedekleyin. lan altın kupa almak için kastığım lisans testleri şu an gözümün önünde aha gözüm seğiriyo. neyse gidip tekken savelerimi yedekliyim de sonra yarın öbürgün asukacım cıbıl cıbıl kalmasın ortada. sana da yazıklar olsun kazunori-sama, hiç yakıştıramadım.

elveda full modifiyeli, gökyüzü mavisi, camaro corvette'im... elveda kyoto'nun sakuraları altında çekilmiş emo fotoğraflarım... böhü
hesabın var mı? giriş yap