• cümle başına "important" yazdım beğenmedi "critical" yaz dedi. sildim "significant" yazdım sonra bana "important" yaz dedi :)

salak.. vallahi geri zekalı.
  • aylardır extension olarak kullanıyorum ve kendilerini seviyorum. bu durumda "beni öp" diye dile getirdiğim duygularımı bu sefer ben dışarı yansıtacağım ve onları öpeceğim.

işim dolayısıyla neredeyse tüm yazışmaları ingilizce yapıyorum. okulda da yine spor dersi için bile sayfalarca essay yazmak durumunda kaldım ama bi yerde iş ingilizcesine ve daha spesifik yazışmalara döndüğünde, düşünüp yazarken buraya for yazmışsın ama o to olacak kardeş aydınlanmasını sen daha maile yazarken veriyor. karıştırdığın kelimeleri ya da en basitinden günlük hayatta sıkça kullandığın ama yazılışı konusunda şüpheye düştüğün ( - ile birleşen kelimeler vs) neredeyse her şeye sahip. hatta probably bunu demek istedin, al bunu kullan bile diyor. akıcı bi yazma diliniz olsa bile acayip tatlı bi yardımcı olduğunu üstüne bir de yazım şeklinizi geliştirdiğini düşünüyorum.

puanım on üzerinden sekiz. kullanın.
  • passive voice alerjisi olan uygulama, gördüğü yerde hemen bunu düzelt diyor. bir de "in order to" bağlacına tahammülü yok, anında "to" yapıyor.
  • firma sahibi istihbarat orgutu cikarsa sasirmam. kullanicinin tum yazismalarina uste para alarak sahip oluyorsun. mis
  • ingilizce için fena değil. ama o kadar gelişkin birşey beklemeyin. metin içinde sık kullanılan kelimeler yerine alternatif kelime öneriyor ve temel gramer hatalarını buluyor. faydalı ama muazzam değil. ben denemeden sonra iptal etmiştim.
  • odtü’nün geçen yıldan beri öğrencilerine premium üyeliğini ücretsiz olarak sunduğu aşırı yararlı bir uygulama. gramer hatalarının yanı sıra metin içinde fazlasıyla tekrar eden kelimelerin monotonluk yaratmaması için eş anlamlılarını sunması falan muazzam gerçekten.
  • reklamlarından sonra kullanmaya, sözlük yorumlarından sonra kullanmamaya karar verdiğim program. iyi mi kötü anlamadım ama net olan tek şey; sevgili sözlük yazarlarının her konuda birbirleriyle kavga etme potansiyeli olduğu. bu başlıkta bile gerilmeyi başarabilmişsiniz ne alemsiniz ya. *
  • youtube da reklamlarını o kadar çok görüyorum ki artık beni kusma noktasına getirmiş olan program. neredeyse 1 yıldan fazladır yoğun bir şekilde reklamları yapılıyor. çok para döküldüğü kesin.
  • youtube'da reklamına denk geldikten sonra kullanmaya başladığım eklenti. önce bedava olan sürümüyle başladım, anadolu liselerinin anadolu lisesi olduğu zamanlarda, çok iyi ingilizceyle mezun olmama ve işimde sürekli ingilizceyle içiçe olmama rağmen gözden kaçırdığım basit hataları gördükçe her mailde ve iş için yazdığım dökümanlarda grammarly'i açık tutmaya başladım. bir süre sonra da premium halini çok merak ettim ama ülkemizdeki dolar kuru nedeniyle o kadar para da vermek istemedim. bir de premiumun farkını da görmek istediğimden müşteri hizmetlerine mail atıp kısa süreli deneme sürümü erişimi istedim. onlar da şu anki koşullarda bunun mümkün olmadığını ama bana yıllık fiyat üzerinden akademik uzantılı e-mailime %50 indirim gönderebileceklerini söylediler. yine de bir süre kararsız kaldım ama ödeyeceğim paranın aslında günlük 1tl olacağını ve her gün de bir şekilde programdan yararlanacağımı düşünerek satın aldım.
    benim gibi kararsız kalanlar için premium farkı için de bilgi vermek istiyorum. öncelikle akademik yazılarda pasive kullanımını önermiyor ki ben bu düzeltmeleri uygun bulmadığım için genelde kapatıyorum. onun dışında metin içinde sık kullanılan kelimeleri bulması, yerlerine alterntif önermesi ya da bir kelimenin cümle içinde uygun olmadığını yakalaması açıkçası benim çok işime geldi. tabi ki anadili ingilizce olan bir insanın yapabileceği boyutlarda değil katkılar ama metne son halini verdiğimde sonuçtan gayet memnun kalıyorum.
    bir senelik üyelik sonucunda artık indirim yapmazlarsa devam etmeyi düşünmüyorum ama benim gibi premium almakta arada kalanlar varsa, tavsiyem eğer her gün aktif olarak ve üst düzeyde kullanacaksanız alın ama değilse bedava versiyonu da gayet iş görür düzeyde.
  • kuşkusuz ki en büyük sıkıntısı grammarly devreye alındıktan sonra geri al (ctrl+z) fonksiyonunu kapatmasıdır. bunun haricinde işe yarardır. kesinlikle yazma kalitesini arttırmaktadır. 10/10 ingilizceniz yoksa faydalıdır.
hesabın var mı? giriş yap