• vardar nehrinin ilk $ehri, saat camisi onundeki saat kulesiyle unlu, makedonyanin batisinda, gecmi$te kucucuk ve sempatik bi $ehir olmasina ragmen $imdilerde koylerin $ehire akin etme sebepiyle buyuk bi koy haline donu$mu$, nufusunun cogunlugu arnavutlardan olu$an, galiba makedonyadaki turklerin ya$adigi $ehirler arasinda en cok turk olan, bir garip $ehir.

(bkz: http://www.gostivar.com/)
  • hala birçok akrabamın yaşadığı, babamın doğduğu, annemlerin ise annem doğmadan dört yıl önce ayrıldıkları yer. mümkün olan her fırsatta gittiğim, gezdiğim, eğlendiğim, sınırları içinde bulunurken mutlu olduğum memleketim.
  • kadıköy'de hasanpaşa semtinde bir dernek lokali bulunur. gostivar'a özgü çok güzel yemekleri vardır.
  • 70.000'lik nufusunun yaklasik %60'ini arnavutlarin olusturdugu, pek bir olayi bulunmayan sehir. bir uzunkopru, kesan, malkara'dan fazlasi yok, eksigi var. sifir mimari, sifir tarihi doku. kizlari da hem guzel falan degil hem de bizim memleketteki kezbanlari aratmayacak derecede kaba ve abarti gosterisliler.

tek enteresan tarafi sanirim bizzat belediye tarafindan caddelerin ortalarindaki direklere asilmis yanyana duran arnavutluk ve makedonya bayraklari.

sehrin cevresindeki koyler daha izole kaldiklari icin sehre gore cok daha guzeller.
  • beykoz yalıköy'de bulunan balkan tatlıcısı. trileçe ve tulumba tatlısını çok beğendim. borovnica şerbeti damak tadıma pek hitap etmedi. mekanı, beykoz'a yolu düşüp tatlı yemek isteyenlere tavsiye edebilirim. mart 2015 itibariyle trileçenin dilimi 5 tl, tulumba tatlısının kilosu 12 tl.
  • makedonya'nın en güzel kızlarının burada olduğu söylenir. makedonya'nın bir diğer ünlü şehri için; (bkz: tetovo)
  • makedonca ve arnavutçanın yanında türkçeyi de resmi dil olarak kullanacak olan makedonya şehri.

http://www.milliyet.com.tr/…resmi dil olacak&ver=05
  • burasi balkanlarin kirsehir'i dir bir nevi. balkan turkulerinin merkezidir kanimca.
  • buralı makedon bir arkadaşım üsküp'ün aksine makedonların, arnavutların ve türklerin topluma (dolayısıyla birbirlerine) entegre olduğu ve kavgasız gürültüsüz musmutlu yaşadığını söylüyor.

dört yıl sonra gelen edit: o makedon arkadaşımın amına koyayım. dört yıl sonra ev arkadaşı olduk adamla. ben hayatımda bu kadar uzlaşılmaz, inatçı, güvenilmez, kaypak bir adam görmedim. arnavutlarla yaşaya yaşaya onlara benzemiş herif. bütün hayatımın için etti.
  • adını, "misafir" anlamına gelen "gosti" kelimesinden alan, misafirlerini birbirlerine övünerek gösteren osmanlı torunlarından müteşekkil insanların yaşadığı, türkiyeden gitmişseniz hiç dil ve kültür problemi yaşamayacağınız gezilesi, görülesi ve özellikle de "misafir" olunası şehir.
hesabın var mı? giriş yap