• google drive'da bir videonuz var, açmak istiyorsunuz ama açamıyorsunuz...

"video işleme konulmadı", "video işlemeye tabi tutuyoruz" gibi açıklamalar görüyorsunuz...

işlemimiz, doğru yapıldığı takdirde 5 dakika bile sürmez.

sevgili arkadaşlarım, bu videoyu isteseniz de oynatamazsınız...

genelde çözümü için "çerezleri sil" falan derler, bu da işe yaramaz.

gizli mod'da aç derler, yine işe yaramaz.

ben sizlere hem akıcı bir şekilde, hem de sorunsuz bir şekilde nasıl izleyebilirsiniz onu göstereceğim...

öncelikle bize gereken sadece 1 tane yazılım var; o da vlc player...

fakat bunun dışında google apı ve google drive var tabi smile

öncelikle google apı oluşturmamız gerekiyor.

söylememde fayda var; sadece bu işlem biraz uzun sürüyor yeni başladığınız için(2-3 dakika).

bir kere oluşturduğunuz takdirde tekrar oluşturmanıza gerek yoktur. ömür boyu kullanabilirsiniz.

https://console.cloud.google.com/ adresine girip, google hesabınız ile giriş yapın.
    select a project tıklatıp, new project diyoruz.
    isim önemli değil. browse'ye tıklatıp no organization seçiyoruz ve create diyoruz.
    proje oluşturulmasını bekleyeceksiniz; oluşturulduğunda sağ üst köşede bildirim gelecek, select project'e tıklıyoruz.
    sol taraftan apıs & services > library diyoruz.
    arama yerine "drive api" yazıp; google drive apı'ye giriyoruz(drive iconu olan) ve enable diyoruz.
    create credentials diyoruz, credential type'dan "google drive apı" seçip, user data'yı da seçerek done diyoruz.
    aynı pencerede, üstte create credentials gözükmekte; ona basıyoruz ve "apı key" oluşturuyoruz. oluşturulan apı key'i de kopyalıyoruz ve bu işlemlerimiz son buluyor.
    apı key'imiz artık tamamdır.
    şimdi sıradaki soru: "apı key oluşturduk ve bunu nasıl kullanabiliriz?"

"https://www.googleapis.com/…a&key=buraya-da-api-key"

yukarıdaki verdiğim link içindeki "dosya-id'nizi-buraya-yapıştırın" yazan yere, drive'ınızdaki videonuzun id'ni yapıştıracaksınız.

sondaki apı key'e ise oluşturduğunuz apı key'inizi yapıştıracaksınız.

not: yukarıdaki verdiğim linkte, "?" işareti olan yere kadar yapıştıracaksınız, sakın silmeyin. uyarımı yapayım dedim.

peki dosya id'imizi nasıl öğrenebilirim?

çok basit: https://drive.google.com/…osya-idi/view?usp=sharing

burada "view" yazan yerden önceki kodlar, dosyanızın id'i oluyor.

son işlem olarak:

vlc player'i açtıktan sonra sol üst köşedeki menüye tıklıyoruz.

ağ akışı diyip, linkimizi yapıştırdıktan sonra aç diyoruz.

dipnot: bu kadar uzun anlattığım için kusura bakmayın, sadece apı oluşturmak biraz zaman alıyor.

esas kaynağı: https://bytesbin.com/…ay-google-drive-video-in-vlc/ (resimli ve videolu anlatım sitede mevcut, sadece türkçe kaynağı yok)
  • iyi tarafları:

- güvenlik: iki adımlı doğrulama destekliyor (edit: dropbox ve skydrive da destekliyor artık)
    - hangi planı alırsanız alın gmail kapasitesini 25gb'a çıkarıyor. bu alan drive'ınızdan yemiyor.
    - gmail'le 20mb'tan büyük attachment eklemeyi baya kolaylaştırıyor
    - sisteme yük bindirmiyor, takılmıyor, çakılmıyor
    - ucuz (100gb 5$. dropbox'ta 10$)

önemsiz kısımları:

- google docs senkronizasyonu. bu çok önemli değil zira google docs zaten senkronize, web'den erişiliyor. web dışında da pek anlamı yok.
    - picasa entegrasyonu. bu tamamen saçma zira google drive'daki resimlerinizi bir de tek tek oturup picasa'ya upload etmeniz sonra drive'ınızdan silmeniz falan gerekiyor. psikopatlar için.

problemleri:

- aynı isimde bir dosyanın üstüne başka bir dosya kopyalarsanız öbür makinada dosya adının sonuna "(1)" ekleyip yeni kopyasını yaratıyor. aynı problem live mesh'te de vardı, google'a özel bir durum olmayabilir. (beklenen: dosyayı güncelleyip istenirse eski sürüme dönme imkanı vermesi).
    - senkronize edilen dosyayı tam senkronizasyonun ortasında başka dizine taşırsanız hata vermeye başlıyor ve bu hata google drive'ı kapatıp açmadan düzelmiyor. (beklenen: dosyanın taşındığını anlayıp kaldığı yerden senkronizasyona devam etmesi. hadi olmadı en azından hata vermesin)
    - senkronizasyon hızı çok düşük ama bu konuda hiç bilgi vermediğinden bana öyle geliyor da olabilir. kısacası yaptığı işlemlerle ilgili sadece kaç dosyayı yaptığı dışında bilgi vermiyor olması kötü. (beklenen: "şu hızda senkronize ediyorum abi" demesi)
    - yerel ağ üzerinden sync desteklemiyor (beklenen: lokalden haldır huldur yardırması)
  • her ne kadar çok soğuduysam da hem web arabirimi dropbox'tan daha iyi hem de google docs + gmail entegrasyonu çok iyi. o yüzden henüz vazgeçebilmiş değilim gaddemit.
  • depolama alanı dolanlar şöyle bır bir basit yöntem deneyebilirsiniz.
    yeni bir gmail hesabı alın ve bu hesabın drive bölümünde dilediğiniz isimde bir klasör oluşturarak asıl mail adresinize tam yetki vererek paylaşın.
  • web arabiriminin dropbox'a ne üstünlüğü olduğu sorulmuş:

- j, k, x, shift-a gibi diğer google ürünlerindeki standart kısayolları desteklediğinden klavyeyle kullanımı çok kolay.

- compact view. ekranda aynı çözünürlükte çok daha fazla dosyayı görmenizi sağlıyor.

- silme işlemlerinde dropbox'tan çok daha hızlı. özellikle çok dosya ve alt dizin barındıran dizinleri silmede bu hız farkı çok belirgin oluyor.

- dropbox silme işlemi bitmeden başka işlem yapmanıza izin vermiyorken google drive'da isteği yollayıp ekranı çat diye refresh bile edebiliyorsunuz sorunsuz. bu silme dışındaki dosya işlemleri için de geçerli sanırım.

- scriptable. evet web arabirimi üzerinde otomatik işlemler yapan kodlar yazabiliyorsunuz. bu programcı olmayanlara bir şey ifade etmese de bilen için belli tür işlemlerde saatler kazandırabilen bir şey.
  • bir süredir google apps ile birlikte kullanmakta olduğum servis.

dropbox ile karşılaştırırsak eğer kolayca "olmamış" diyebiliriz. dropbox gibi bir rakip varken piyasaya bu şekilde çıkılmazdı.

eleştirilerim şunlar:

- mesela, çalışıyorsunuz, google drive'dan bir dosyaya bakmanız gerekti o an, bildirim alanındaki google drive ikonunu çift tıklayıp klasörü açamıyorsunuz, sağ mouse yapıp "google drive klasörünü aç demek zorundasınız" niye çift tıklayınca açılmıyor? dünyada bildirim alanına yerleşen bütün programlar, ikonu tıklayınca açılır, neden google drive açılmıyor? bunu gerçekten çok merak ediyorum niye?

- mesela bir klasöre 20 tane excel dosyası attınız ve dropbox'tan kalma alışkanlıkla "nasılsa gitti" diyerek unuttunuz. karşı taraftan, "x dosyası nerede" diye bir telefon alıp, klasöre baktığınızda dosyanın üzerinde "x" işareti olduğunu görebiliyorsunuz. o dosyanın neden upload edilmediğine dair elinizde hiçbir veri yok. dosyanın ismine bakıyorsunuz "türkçe karakter mi vardı acaba" diye, yok, (mesela benim özelimde india.docx diye bir dosyaydı) herşey normal görünüyor, dosyanın içeriği sadece 5-10 satır text, hata mesajı falan da çkmamış. ama o dosyanın üzerinde çarpı işareti duruyor ve upload edilmemiş. upload edilmeyen bir dosya olmasına rağmen bildirim alanındaki iconda bir hata mesajı gösterilmiyor. sonra 15 dakika geçiyor, bakıyorsunuz dosya gitmiş. neden demin gitmedi de şimdi gitti bilen yok.

- google drive'a attığınız bir dosyayı daha önce tanımladıklarınızdan farklı biriyle paylaşacaksınız diyelim. illa google drive'ın sitesine gitmek zorundasınız. dropbox'taki gibi sağ mouse/copy link tarzı birşey koymak çok mu zor lan? programcı değilim bilmiyorum ama dropbox bunu yapmak için 2000 kişilik bir yazılım ekibini 8 sene çalıştırmamıştır herhalde. alt tarafı bir dosya paylaşacağım, bir link vermek yerine niye beni google sitesine gönderip, karşı tarafın e-mailini yazmak zorunda bırakıyorsun?

yani daha yazacağım hıyarlıklar var ama gerek yok, sonuçta google bizim sevdiğimiz saydığımız bir şirket. bir ürünü dandik diye koskoca google'ı kötülemek istemem. ben gördüklerimi yazdım.

google drive'ın şu haliyle çok eksikleri var. ben "bizımla değılsın" dedim kendisine.

dropbox'a döndük şirket olarak.
  • ücretli plan iptal edildiğinde veya yenilen(e)mediğinde hizmetler ve depolama alanı ücretsiz plana düşürülür. 15gb'dan* fazla veriniz varsa verileriniz silinmez ve bu verilere hala erişebilirsiniz*, ancak verileriniz artık diğer cihazlarla eşitlenmez ve yeni dosya yükleyemezsiniz.

1 haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak politikalarına göre;
    -2 yıl boyunca hareketsiz kalan hesapların içerikleri silinebilir.
    -2 yıl boyunca depolama alanı aşılmış ise verileriniz silinebilir.

kaynak

tanım: bir bulut depolama hizmeti.

düzeltme: politika güncellemesi.
  • 1 tb fiyatını çok ucuza çekmesiyle radarıma giren bulut depolama servisi. ancak bir konuda merak içindeyim ben ilk ay için 9.99$ 1 tb alıp bu alanı doldurdum ve ikinci ay ödeme yapmadım, bu durumda eğer dosyalarım hemen mi siliniyor yoksa belirli süre saklanıyor mu? bu konuda net bir bilgi bulamadım.bilen yeşillendirirse sevinirim.

düzenleme: şöyle bir bilgi buldum
    "otomatik yenileme başarısız olursa, ödeme bilgilerinizi güncelleyebilmeniz için aboneliğinize yedi günlük bir ilave süre eklenir. bu ilave süre boyunca, google hesabınızdaki öğelere veya geçerli depolama alanı planınıza erişimi kaybetmezsiniz. otomatik yenileme başarısız olursa gmail kullanıcılarının depolama alanı planları 30 gün uzatılır. gmail kullanıcılarının, mevcut planlarına ilişkin ödeme bilgilerini güncellemek için yedi günleri, hesaplarında yer açmak veya yeni bir plan satın almak içinse 30 günleri vardır."

kaynak

2.düzenleme: cok sey hakkinda az sey bilen adam bilgilendirdiği üzere eğer aboneliği iptal edersek yüklediklerimizi indirebiliyormuşuz silinmiyormuş, bunun üzerinde 1 tblık plan'dan alıp içine 744 gblık yükleme başlattım.ay sonunda abonelik iptal olacak ve durumu göreceğiz.

son düzenleme: 9.99$'a 1 tb alıp hemen otomatik yenilemeyi iptal ettim.içine dosyalarımı yükledim ve 1 tb'a içindeki verileri değişmeyen bir bulut diski almış oldum.* hemen içini doldurdum, en önemlisi ise bu verileri 3 ay,6 ay yada daha sonrası sorunsuz indirebilecek miyim.bakalım bekleyip göreceğiz.
    [http://i.imgur.com/ttlqhin.png http://i.imgur.com/ttlqhin.png]

edit: hiç bir şey olmuyor arkadaşlar.tam karşılığını ne bilmiyorum ama uzun süre boyunca dokunmayacaksınız hesap alıp bir seferlik ödemeyi yapın ve dosyaları yükleyin.daha sonra istediğiniz zaman bu dosyaları download edin.
    yanlız önemli bir not; kesinlikle kullanmadığınız bir hesap açın çünkü bu şekilde mail bile alamıyorsunuz.
  • dropbox founder'inin taaa y combinator basvurusunda belirttigi cekinilen rekabet ogesiydi. sonunda cikiyor. umarim dropbox'a birsey olmaz- insan dev sirketlere calismak yerine kendi isini de yapabilmeli amerika'da.
hesabın var mı? giriş yap