• az önce 6.2 şiddetinde deprem olduğunu gostererek altıma sıçtırtan, yatakta fırlamama vesile olan ama gerçekleşmeyen depremin haberini veren uyarı sistemi. büyük ihtimal telefonun ivme ölçerinden kaynaklanan hata olabilir kapatsam mı ne yapsam ?

edit : yaklaşık 14 saat sonra gerçekleşen 5.0 büyüklüğündeki hatay depreminin yaklaşık 3 saniye once haberini veren sistemdir aynı zamanda.
  • aktif olması için internet ve konumun açık olması gereken can kurtarıcı sistem. yaklaşık 10-15 saniye önce bilgi vermişti öğlenki depremde.
  • nasıl kullanacağız bu sistemi diye soranlar oluyor. öncelikle android sürümünüz güncelse zaten açık olarak geliyor diye biliyorum ama yine de kontrol edin: ayarlar —>konum—> deprem uyarıları
    hepsinin açık olması gerekiyor.

edit: birçok yazar mesaj attı sağolsunlar. özellikle 2. depremde 10-15 saniye önce bildirim gelmiş. bu çok çok önemli. evdeyim nasıl olsa diyip konumunuzu kapatmayın.
  • 6 şubat sabahı tam maraş depremi görüntülerini izlerken bildirim geldi. deprem oluyor gönen civarı diye. 2 saniye sonra uğultuyla 5 6 saniyelik bir deprem oldu. böyle bir program olduğunu bilmiyordum ama işe yarıyor
  • bir sürü insan 3-5 saniye vakit bulmuş bu uygulama sayesinde gördüğüm kadarıyla. sığınmak ve hayatta kalabilmek için yeterli bir süre…

apple'larda yok boşuna aramayın. apple anca afadın smsleri gönderir.

edit: iphone 11 spor
  • ilk depremden 4-5, ikinci depremden 10-12 saniye önce beni uyaran sistem.

zaten bir bokluk olduğunu her zaman sessizde olan telefonun çat diye ekranının açılıp ses çıkarmasıyla anladım.

konumumu asla kapatmam. belki alakası vardır bilmiyorum.

yer gaziantep.
  • yaklaşık 20dk önce gemlik'te olan depremi, istanbul'daki bana önceden bildirmiştir. yaklaşık 30sn önce bildirimi, sarsıntı bekleniyor uyarısıyla gönderdiler. uygulama gelişiyor.

not: depremi hissettim.
  • gece olan değilde öğlen olan depremden 10 saniye önce geldi. ekran görüntüsü alıp bizim aile grubuna atıyordum ki sallanmaya başladık.

görsel
  • bbc: 6 şubat'ta türkiye'dekilere uyarı gitmemiş.
    dev: gitmemiş mi?
    bbc: gitmemiş.
    dev: gitse iyiymiş :/
hesabın var mı? giriş yap