• katili: ''gianni’yi doyumsuz bir zevkle öldürdüm, çünkü o benim sahip olmak istediğim ama hiçbir zaman elde edemeyeceğim her şeyi kişiliğinde bulduğum bir idoldü..''

gianni versace: ''modanın sizi ele geçirmesine izin vermek yerine kim olduğunuza, giyiminizle neyi ifade etmek istediğinize ve yaşam şeklinize karar verin."

(ne demek istediğini; kendisinin michael jackson'a, tupac shakur'a, phil collins'e, eric clapton'a, jon bon jovi'ye, prenses diana'ya kattıklarına bakarak anlayabilirsiniz.)
  • fi tarihinde berlin'de bu amcanın tasarladığı elbiselerin sergilendiği bir retrospektif sergiye gitmiştim. elbise sergisi ilginç bir konsept, bayağı resim sergisi gezer gibi mankenlere giydirilmiş elbiseler geziliyor. fakat hayatımda gezdiğim en güzel sergilerden biriydi ve tasarımlarına hayran kaldığımı hatırlıyorum. şimdi acaba o sergiyle ilgili bir kayıt var mıdır diye bakarken, eskisinin kaydını bulamamama rağmen bu sene aynısının yine berlin'de gerçekleştireleceğini öğrendim. yolu düşeceklere, tavsiye edilesi.
    edit: çalışmayan link düzeltme, sergi kendi sayfasına taşınmış, müze müze geziyor.
    https://www.gianniversaceretrospective.com/
  • zenginliğini ve gücünü kıskanan bir başka eşcinsel tarafından öldürülmüş kişi. demek hemcinsler arasındaki ölümcül kıskançlık sadece kadınlar özgü bir durum değilmiş.

(bkz: andrew cunanan)
  • (bkz: kenan ışık)
  • cinayeti american crime story'nin 2. sezonuna konu olmuştur.
  • fedon kılıklı eski modacı.
  • 1997 yılında miami'deki evinin önünde bir homoseksüel tarafından vurularak öldürülen ünlü italyan stilist.
    (bkz: versace)
  • hiç çocuğu olmadığı için ölmeden önce yeğeni allegra beck'i varisi olarak gösteren ünlü modacı.
  • --- spoiler ---

american crime story – the assassination of gianni versace
    (netflıx)

her bir sezonda başka bir olayı incelediğini gördüğümüz, american crime story’nin gianni versace suikastini konu alan ikinci sezonu, bomba gibi bir bölümle başladı. alışılmışın dışındaki sebep sonuç ilişkileri ile dizi, ilk bölümden nasıl ilerleyeceğini bize çıtlatmıştı.dizide, edgar ramirez ve penelope cruz, versace kardeşleri hakkını vererek oynadıkları ve gerçeklerine inanılmaz benzetilmeleri sezonun aynı heyecan içinde devam edeceğinin sinyallerini de verdi bizlere. ilk bölümün su gibi akıp gittiği dizide hemen ikinci bölüme geçme isteği duydum.
    dizi, gianni versace’nin suikaste kurban gittiği 15 temmuz 1997 tarihinde, miami’deki evinin önünde yaşananlar ve andrew cunanan’ın bu sürece nasıl geldiğini konu alıyor. andrew cunanan karakterine hayat veren, darren criss oyunculuğu ile hayranlık uyandırdığı aşikar.
    andrew cunanan, problemli bir babanın çocuğu ve sözüm ona kendisinin sürekli özel olduğu vurgusu yapılarak büyütülmüş. daha çok para kazanmak için dolandırıcılık yapan babanın foyası ortaya çıktığında ise andrew, hayatın o kadar da tozpembe olmadığını anlıyor. bu gerçeklik zaman içinde andrew’de korkunç bir aşağılık psikolojisi yaratırken bir yandan geliştirdiği lüks merakı ona bambaşka bir hayat tarzı da getirmiş.
    parasını yemek için beraber olduğu yaşı geçkin adamlardan birinin kendisini terk etmesi ve aşk konusunda yaşadığı büyük hayal kırıklığı üzerine uyuşturucu ve borç batağına saplanan andrew, cinayetler işlemeye başlıyor.
    kendisini insanlardan üstün gören bir yapısı olan andrew 1990 yılında san francisco’da bir kez karşılaştığı gianni versace’ye kafayı takıyor ve miami’de evinin önünde 2 el ateş ederek, gianni’yi öldürüyor. bu cinayetten sonra elde ettiği ünden memnun olan adrew miami’den çıkış olmadığını fark ettiğinde ise kendisini vurarak intihar ediyor.
    son derece kibirli takıntılı bir katil profili olan andrew cunanan’ın bu duruma nasıl geldiğini geçmiş ve gelecek tarihler arasında harmanlayan dizi, gerek heyecanı en üstte tutmasıyla, gerekse gördüğü ilgiyle izlenmeye değer.
hesabın var mı? giriş yap