• bir baskasi adina kitap yazan kisilere verilen sifat. genelde futbolcu veya muzisyenler tarafindan otobiyografilerini yazmalari icin tutulurlar.
  • amerika sınırları içerisindeki güzel bir örneği için; (bkz: stan denski).
    mesela önemli bir kitlenin okuyacağı bir yerde yabancı dilde bir yazı yazacaksınız. söz konusu yabancı diliniz konuşurken iyi, derdinizi de gayet akıcı anlatabiliyorsunuz ama iş yazarlığa gelince olayın edebi yönü devreye girdiği için sıçıyorsunuz. işte ghostwriter denen kişiler bu durumda devreye girerler. yazdığınız şey hakkında zerre kadar bilgileri olmamasına rağmen sanki o konunun duayeniymiş gibi cümle kurabilme yeteneğine/deneyimine sahiptirler. yazının altında sizin imzanız varken imzanızın hemen altında da co-written by ahmet hayaletoğlu falan gibilerinden bir imza bulunur. işte o şahıs ghostwriter'dır.
  • ortaya cikan yaziya ghostscript, onu da okumaya yarayan araca ghostview denir*..
  • mükemmel bi rjd2 çalışması, sözlerini de yazayım tam olsun.

-lord i know.
    -oh yeah.
    -you
  • oldukca $ik bir rjd2 sarkisi.. dinlerken hicbir moda girmenize izin vermez.. kurtaricidir..
  • ing.

gölge yazar.

(bkz: ghostwriter/@plainwalker)
  • cesitli yerlerine elliott smith'in* i didn't understand parcasindan melodiler serpistirilmis - misal: parcanin 2:23 ila 2:33. dakiklari- bir rjd2 parcasi.
  • jpop sarkilarinin hemen hepsi de bu sekilde yazilir. guzel, anlamli sozlere sahip olmasi icin degil, trendlere uygun olmasi icin uygulanan bir yontemdir tabi.
  • sıkıntılı meslek. çok sağlam ego ister. eser tutmasa neyse de ya tutarsa? o aslında benim diye bi bağırası gelmez mi ki insanın? asıl oğlan tebrikleri, ödülleri kabul ederken sen de izleyip tırnaklarını yiyorsun mesela? hiç umrumda olmayan bir yeteneğim olsaydı ancak onu seve seve hediye edebilirdim başkasına gibi geliyor bana. para falan da istemezdim. ama umrumda olsa işler değişebilirdi sanki, bilemiyorum.
    yazarın belirli bir uslübu varsa, onu değiştirmemek, bu meslekte en kritik şey olmalı. ama ben ghostwriter olsam, gene araya cinlik olsun diye bubi tuzakları kurabilirdim gibime geliyor.
    yöneticilerin okumadığına adımız gibi emin olduğumuz raporlara, bilerek yanlış bilgiler eklerdik çömezken. pis bir haz verirdi:)

benden ghostwriter olmaz orası net de, olanlar da uslupta kaymaya dikkat etmeli. içten içe "o aslında benim" demek istemiyorlarsa tabi.
  • wimbledon isimli güzide filmin başında icra eden rjd2 şarkısı.

normal standartlarda vasat, chick flicksek bir edayla ise gerçekten güzel bir film olan wimbledon'ın belki de gelmiş geçmiş en iyi açılış sekanslarından birine sahip olmasına vesile olmuştur.

o ne güzel title sekansdır yahu.
hesabın var mı? giriş yap