• 90'larin basinda her izleyende adeta bir canım kardeşim etkisi yaratan (bkz: canım kardeşim etkisi) japon çizgi filmi.

evet bilerek çizgi film dedim cunku o zamanlar bilinmezdi oyle anime adi falan, izler gecilirdi. bugun millet delirmis japon seslendirmenlerin hayat hikayesinden bahsedecek kivama gelmis.

canım kardeşim dedim cunku onda da "oooh halit akçatepe var, tarık akan var, kemal sunal var, adile naşit var, metin akpınar var, eglencenin dibine vurucaz desene" diye izlemeye baslayan her bahtsiz bedevinin once gulumsemesi dudaklarinda donar, sonrasinda bogaza bir yumru oturur, dolan gozler caktirilmamaya calisilir, filmin sonunda ise hayattan ve herseyden bir anda sogunurdu.

iste bu cizgi filmde de gercek manada bacak kadar olan (cuce mi cocuk mu belli degil) genki, boksör babasini bir idol, yenilmez bir savasci bellemistir. onun gibi olmayi hayal etmistir falan filan derken;

dakika bir gol bir anasi can verir.

daha "tovbe bismillah bu nasil cizgi film?" diyemeden cizgi film tarihindeki en dramatik ve en duygusal ve estetik sekilde yeni bir dram yasanir.

(spoiler var, ona gore. istemiyorsaniz devamini okumayin agzinizi burnunuzu kirdirtmayin bana (haydaaa bu ne asabiyet lan? ))

idolu olan babasi bir macta feci sekilde dayak yer, oglunun hayallerini ve umutlarini kirmamak icin yogun bakimdan kacip oglunu lunaparka goturur, yagmurlu bir gecede oglu atli karincadan carpisan arabaya kostururken oturdugu yerde rahmete yelken acar. hatta genki babasinin uyudugunu zanneder uzunca bir muddet.

dahasi olay burada bitmeyip adamin cesedinin hastanede yuzunun ortulusunu, genki'nin feryat figanini gosterir. yanindaki eleman "artik bu dunyada yapayalnizsin genki" der falan.

iste bu noktada her normal bunye "oha lan, hay tukureyim sizin yapacaginiz cizgi filme" diye tum nesesi kacmis, agzina buruk bir tad yerlesmis sekilde kalakalir.

japonlarin cok derin ve duygusal cizgi filmler yaptiklarini sonradan ogrendik tabii, kendi kayiplarimizi yasadik, hayatin icinde pistik, hatta ne pismesi resmen kavrulduk da dibimiz tuttu.

ama ne zaman eski zamanlari yad etsem, bu hayattan sogutucu, nese sogurucu, tad kacirici cizgi filmi hatirlar "ulan o neydi oyle ya" derim.

hatta buyurun o bolumun ingilizce altyazili youtube linki, cizgi filmin 4. ve 5. bolumlerinde gerceklesir babanin olumu;

https://www.youtube.com/watch?v=zzmkq-hhnku

bu vesileyle tekrar izledim de, icim yine bir kotu oldum lan. ben acayim da süt kardeşler izleyeyim en iyisi.

not: bu anime ve manga'nin asil adi ganbare genki'dir. manasi "do your best genki", "elinden gelenin en iyisini yap genki" imis. hala ne bekliyorsunuz tasiyin artik su basligi adamin asabini bozmayin canım kardeşim.
  • rakiplerinin hareketlerini daha hızlı gorebilmek icin direklere tirmanan, trenleri izleyen bi veletti bu..
    hocasi da veremliydi, türk filmi gibiydi be..
    http://feralas.com/hede/genki.jpg
  • genki direge cikip bakmaya basladiginda once bi bok goremez sonra yavas yavas goruntu netlesir. vaay be nidalariyla bunu seyreden ben de ertesi gun hareket halindeki okul servisinin icinden konsantre olup, yolun kenarindaki gazetecinin penceresine bakip, o ayin dogan kardes dergisinin daha cikip cikmadigini tesbit edecektim. tabi bi bok gorememistim ve genki'ye sevgi ve saygim bi kat daha artmisti.
  • babası gibi boksör olmak ve babasının yenildiği ünlü bir boksörü yenmek için çalışan bir çocuğu anlatıyordu. bu çizgi filmi okula gitmeden önce seyreder okulda da arkadaşlarla konuşurduk o zamanlar televizyonda seyrettiğim her şeyin sesini kaydetme gibi bir huyum olduğu için bu çizgi filmin jeneriğini de kaydetmişim. yenilerde meraktan eski kasetleri dinlerken bu fransızca müzik ile karşılaştım. internetten bulup güzelce dinleyeyim eskiyi yad edeyim derken meğerse internette kolay bulunamayan bir müzik olduğunu gördüm. bu nedenle ben de elimde ki berbat versiyonunu en azından müziğini hatırlatabilmek adına internete yüklemeye karar verdim. linki de
    [http://www.youtube.com/watch?v=jgciaveuxay http://www.youtube.com/watch?v=jgciaveuxay]
  • 1980 yapımı 35 bölümlük, orjinal adı ganbare genki olan, ülkemizde star 1, teleon ve kanal 6 tarafından gösterilen, tapılası animelerden biri. 80'li yıllar olduğundan şimdiki görkemli çizimler yoktur ama serinin senaryosu çok vurucudur. senaryo yazarları shun-ichi yukimuro ve rintaro isimli güzide insanlar yememiş içmemiş, eserimizi izleyen herkes ağlasın istemişlerdir. ana kahramanımız genki, hayatın sillesini daha ilk bölümde yer ve bizim hıçkıra hıçkıra ağlamamıza sebep olan bir şekilde babasını kaybeder. veledin anası zaten hali hazırda sizlere ömürdür, gider babaanne ve dedesinin yayına. babasını taparcasına sevmesi onu boksör olmaya iter. tabii dedesi falan bokstan nefret etmektedir. bizim elemanın bir hocası bunu tevik eder, genki'nin de kafasında zaten babasını son maçta feci hırpalayan genç dünya şampiyonunu devirmek vardır. tabii genkinin kendi yaşlarında bir de rakibi vardır (elemanın adını unuttum), bu karakter izleyiciyi uyuz etsin diye yaratılmıştır ki, saolsun görevini gayet iyi yapar. bir bölümde genki'yi sağlam hırpalar öyle ki genki'nin surat tanınmaz haldedir, diğer veledin yumruklarını dahi görememiştir. yumrukları göremeyen genki kardeşimiz, hergün koştuğu yoldaki (ki çizgi filmi yeni izleyen biri, genki maratona mı hazırlanıyor, boksör mü biraz zor anlayabilir) elektrik direklerine tırmanıp oradan geçen trenin içindeki insanları ayırt etmeye çalışarak gözlerini güçlendirme çalışması yapmaya başlamıştır (tıp bilmi henüz bu müthiş keşiften yararlanmamaktadır). elbette bir de genki'den hoşlanan gayet hoş bir kız vardır, bizimkisi oralı gibi gözükmez ama kız yağmur çamur demeden genki'nin izindedir. keşke bizim de böyle bir sevgilimiz olsun az dememişizdir, genki'yi izlerken. 35 bölüm boyunca genki'nin küçük emrah filmlerinden farkı olmayan dram dolu hayatını izleriz, genki'yle hüzünlenip, genki her yumruğunu savuruşta biz de havaya bir yumruk atarız. her bölüm kesin içimizi cız ettirecek bişey olur. serinin sonunda herhalde mutlu oluyordur genki diyorum çünkü maalesef ülkemizde son bölümleri gösterilmemiş ve bendenizi son derece hırpalamıştır bu durum. 10 numaralık animedir.
  • izledikten sora bana sokaklara koşup boşluğa yumruklar savurtan akabinde eve dönüp bu yumruklardan ablamın da nasibini almasını sağlayacak derecede etkili japon çizgifilmi.genki denilen şahıs boks hayatına çöp tenekesine attığı aparkatla başlamıştı sora kendini geliştirdi. raund ların bittiğini zil çalmadan anlayacak kıvama geldi.iyi çizgifilmdi yani.
    (bkz: yeniden yayınlanası çizgifilmler)
  • şu yavrucağın arapça açılışını bile bulduk da özlediğimiz fransızca açılış veya kapanış müziğini bulamadık ya ona yanarım!

http://www.youtube.com/watch?v=xndpgax9qay&nr=1
  • yanlis hatirlamiyosam ansinin ailesi pek zengindi. ama boks sporunu yapmasini istemiyolardi. genki'de bunlardan kacak kacak dovusurdu. hocasida veremden gitti zaten. bizde kendimizi alkole vurduk yas 8.
    (bkz: kacak dovusmek)
  • ucuncu bolumde annesinin olumu ve babasinin dramina yer verilmis:
    http://www.turkanime.tv/…izle/ganbare-genki-3-bolum
    8 yasinda biz ne izliyormusuz lan?
  • harmannasyonal bir cizgi diziydi.herifin adi genkiydi, babasinin adi jack idi,annanesi ve dedesi japon idi, giris muzigi fransizca idi
hesabın var mı? giriş yap