• esentepeliler, fulyalilar ve ali sami yen civarina denk gelen mecidiyekoyluler tarafindan
    (emlakcilarin apartmalariyla) sahiplenilen semt. oralar gayrettepe degil dostum. (ara: mikro milliyetcilik)

bir kere: metro hattinin bulundugu buyukdere caddesinin tamamina esentepe deniyor. "plaza insanlari" (finansbank, denizbank, hsbc, kuveytturk gm'leri) esentepe agirlikli yani; gayrettepe'de sadece $ubeleri ve fortis gm var.

bol bol yoku$lardan bahsedilmi$ de, o kadar a$agi inen yerler fulya oluyor artik gayrettepe degil. yoku$larin tepesi anca.

gayrettepe ise; diyagoneli barbaros - plaza otelden emniyet mudurlugune kadar olan dikdortgene verilen isim.

ben de $ans eseri orada ya$iyorum - cali$iyorum - egleniyorum, yoksa nereden bilecegim.

o degil de, bir ara trump tower'in 500 mt arkasindaki sitesini "gayrettepe'de temiz daireler" diye satmaya cali$an birileri vardi helal olsun demi$tik kendilerine, havaalaninin kenarina gitseydin bari.
  • yokuşları sayesinde "ha gayret"tepe olarak da bilinir oralar.yokuşlarında yürüyerek geçirdiğim 5 sene sonunda belden aşağımı hepten kasa çevirmiş,kar tutmuş yokuşlarından poşetle kaymamı sağlamıştır.yıldız posta caddesinde bir bulvar pastanesi vardır gayet iyidir.sanırım muhtarlığın kurduğu bir de koroları mı var orkestraları mı ne öyle bişeyler de vardır.haa bi de çok köpek var orda apartman başına nerdeyse 1 köpek düşer,sonra yaş ortalaması yüksektir.ayazma deresi civarında araba galerileri vardır bol bol envai çeşit araç bulunur.yer yer böyle gecekondu misali bahçelievlere rastlanır ne iştir çözememişimdir ama hiç olmazsa onlar sayesinde tek tük ağaçlar vardır.
  • istanbulda balmumcu ve zincirlikuyu arasinda kalan bir semt. turk telekom basmudurlugu burdadir. yolu sevgiden gecen herkes gayrettepeden gecer.
  • gece gündüz, hafta içi hafta sonu demeden her daim sessiz sakin mekan. işe yürüyerek 5 dakikada gitmemi sağlayan semt.
  • yaşamayı sevdiğim yer.. insanda bağımlılık yaratacak kadar güzel, sessiz ve sakin.. sanki istanbulun içinde, istanbulla alakası olmayan bir bölge..

bir otobüs durağı ile bağlanıyor şehre..

"gayrettepe, istanbula 100 metre mesafede!"
  • şu sıra çok sık gidip geldiğim muhit. beşiktaş ilçesi sınırları içinde.

bana kalırsa istanbul'un en yaşanılası yerlerinden biri. sessiz, sakin ve temiz. tabi mülk fiyatları da bu gerçekler ışığında epeyce yüksektir mutlak. ben haftasonları bir kahve içimi süresince bir parkta oturuyor ve sonra geri dönüyorum işime gücüme ve o yarım saatlik mola bile çok iyi geliyor bana. sessiz ve sakin bir park ve yaklaşan sonbahar. şimdilik görülen bunlar.

istanbul'da mülk sahibi olabilecek bir birikime sahip olsaydım, beylikdüzü, zekeriyaköy ya da benzerleri gibi, yeni yerleşim merkezlerinde yeni bir daireye para vermektense, gayrettepe gibi, levent gibi, zincirlikuyu, darphane gibi nispeten eski yerleşim merkezlerinde eski bir daireye para bağlamayı yeğlerdim.

son söz; insanın yaşadığı semtin de, oturduğu evin de yaşamdan aldığı keyif üzerinde çok büyük etkisi var bence.
  • yokuslariyla insanin ebesini siken semt. gayretepe de bi yerden bi yere gidilecekse yokus cikilir. olmadi yokus inilir dönüste o yokus cikilir. özellikle kisin ve yagmurlu havalarda o yokuslardan cok güzel paldir küldür düsülebilir. bi yerinizi kirarsaniz diye de florence nightinghale halihazirda oracikta bulunmaktadir.
  • metropolitan hastanesini merkez olarak aldığımızda, 1 kilometre çapında daire içinde kalan bölgenin, kelimenin tam anlamıyla huzur ve mutluluk dolu olduğu yer..
    o gayrettepe yokuşlarında yürürmenin keyfi.. akşam üstü tam hava kararmadan evvel o hafif esinti ve mükemmel "sessizlik".

tabi bir etken daha var ama.. neyse..
    gayrettepe harikadır.. harika..
    harika olmasını sağlayanlara sevgilerimle..
  • semtteki yokuşlar yüzünden, orada yaşayan insanları yere kırk beş derecelik bir açıyla yaşatan istanbul semtisi. eskiden dutlukmuş, şimdi güllük gülistanlık.
  • ilk gözlemlerim ne ararsan bulabileceğin kullanışlı bir yer olduğu yönünde. herşeyin el altında olduğu "kolay" semtlerden.
hesabın var mı? giriş yap