• tam olarak şöyle bir şeydir:

+ mide
    - kişi

sabah:
    + hişşt alooo ben burdayım bak, hey kime diyorum uyaan! hımmsssff *asidi sal*
    - oyyy anam anam anam... midem, ölüyorum.
    + heey kalk hadi kalk ben burdayım!
    - bir şeyler yemem lazım ama yiyince ağrıyor yemezsem yanıyor. ben ne bok yiyecem yaa??
    + nee? bok muu? ben bok istemem sucuklu yumurta isterim, hadi kalk.

öğle:
    + heyy aloo ben burdayım hala. hadi kalk yemek ye. hımmsssff *asidi sal*
    - oyyy anam midem. gaaarrk! abovv öğlen olmuş ne yiyecem ben şimdi!
    + kebap ye kola iç, hadi hadi hadiii!
    - haşlanmış patates yiyeyim ben. başka türlü olmayacak.
    + neeee! patates mii? ben patates istemem. turşu isterim.

ikindi:
    + heyy aloo! boşuna alma o ilaçları ben ne dersem o olacak. bak salarım asidi ağzından fışkırır. tepemi attırma benim. gönder ordan iki lokma bişi. hımmsssff *asidi sal*
    - oy midem bisküvi verin, şeker verin banaa!

akşam:
    + heyooo, alooo!! sabahtan beri doğru düzgün bir şey göndermedin. peynirle, patatesle, bisküviyle ömür mü geçer? acı ye, tuzlu ye, yağlı ye, kola iç, kahve iç, bira iç. hadi ya hadiii!
    - oyy anam midem, ne yiyecem beeeeeen? ühühühüh yeter yaaa yeteerr!
    + bak hala duruyo!!!! bi de ağlıyo beni iyice geriyo. gürürsün sen! hımmsssff *asidi sal*
    - oy oy oyyyy!!!
  • bir hastalık uyumanızı engelliyorsa fenadır. ama uykunuzdan sancıyla uyandırıyorsa o hastalık şerefsizdir, adidir, hayvanoğluhayvandır. işte gastrit denilen bu mide hastalığı uykudan uyandıran cinsten bir hastalıktır. bunun daha fenası da varmış ama ben hayal bile edemiyorum. (bkz: ülser)

yıllardır, ‘’her yerim çürük olsa bile midem taş gibidir benim, hiç sorun çıkarmaz, hey lö lö leyy’’, diye ortalarda gezen biri olarak, gecenin bir yarısı mideme bir yumruk yemiş gibi bir acıyla uyandım. daha önce hiç mide ağrısı yaşamadığım için, bir süre neremin ağrıdığını anlayamadım. zaten götü başı dağıtıyor bu hastalık. haliyle sadece mide rahatsızlığı deyip geçmek hafif kalır. tam bir işkence…

benim gibi aniden bu hastalığa düşmüş ve sözlükten derman arayan insanlara yardımı olacaksa belirtileri ve yapılacakları yazayım.(eğer sancı içindeyken, yukarıda yazdıklarımı okuyarak konuya girmediğim ve size derman olamadığım için bana küfrediyorsanız haklısınız. ama ben de çok küfrettim o gece, hiçbir işe yaramadı)

hastalık anı belirtileri:
    -midede korkunç bir yanma ve kuvvetli bir ağrı hissi.
    -içinizden godzilla çıkacakmışçasına bir gaz sancısı
    -kusma isteği ve beraberinde gelen acımtırak bir kusma
    -doktra gidene kadar çekilen acı, ızdırap, uykusuzluk

doktorun tavsiyeleri
    -soğan, sarımsak, kızartma türleri, yağlı her şey, ağır et yemekleri, sirkeli şeyler, asitli şeyler yasak. sanırım söyleme gereği duymadı ama içki ve sigara da içilmemeli. ama az sigara içilir ya, n’olucak (nahhh içersin)
    -grisini, çorba, kızarmış ekmek, beyaz peynir, komposto ile beslenilecek.
    -sinir, stres, sıkıntı yok. (bu kısmı hiç anlamıyorum. hep bu üçlemeyi söylerle, aslında hepsi aynı kapıya çıkar. ve aslında bunların ’’yok’’ olması imkansızdır)
    -yatak istirahatı.(ilk kez bir doktordan çat diye rapor aldım. suratımdaki ifadeden de kaynaklanıyor olabilir)
    -ilaç olarak; omeprol (bu biraz ağır bir ilaç ama ben acımı dindirmesi için resmen yalvardım), parol (ağrı kesici bir ilaç işte), talcid (isteyen rennie de alabilir) tavsiye olunur.
    -aç kalmamak ama çok da dikkatli yemek gerekiyor. şahsen ben o acıları yeniden çekmektense bi daha yemek yemem dedim. ama yemek yememek de acı veriyor, kızarmış ekmek bile yeseniz yeter.
    -yine daha önce yazılmış ama belirtmekte fayda var. her sabah bir kaşık bal işe yarıyormuş. ben daha yeni başladığım için etkisini göremesem de ülser hastası annem de çok işe yaramış.

günlük yeme alışkanlığım içinde ne yağlı yemekler, ne ağır yemekler olmamasına, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeme, çok az kola ve kahve tüketmeme rağmen ben bu acıyı çektim. muhtemelen bir hafta içmedikten sonra abandığım sigara tetikledi bunu. bir de doktora pek sıkıntılı değilim bu aralar dememe rağmen ‘’sen içine atan cinstensin yavrum’’ demesiyle anladım ki içine atmayacaksın yavrum.

şimdi yanımda ıhlamurum, ilaçlarım, dingin bir müzik ve hasta olduğumu bildikleri için bana bulaşmayan ofis insanlarıyla tedavime başladım. tez vakitte kurtulup, eski güzel günlerime dönmek dileğiyle, esen kalın, sağlıklı kalın. (trt yayını gibi oldu. sinirsiz, stressiz, sıkıntısız…)
  • alkol, sigara,k stres, kahve, kola hikaye arkadasim. gastritin varsa gonul islerine bulasmicaksin.
    kendileri patron ve boyle istiyor,
    saygilar...
  • reflu ile birleşince daha da bir çekilmez hale gelen hastalıktır. reflu iman tahtasının alt ucunda kalp ağrısına benzer bir ağrı oluştururken, gastrit mide üstünde kuvvetli bir ağrı oluşturur. reflu yanmaya benzer bir ağrı oluştururken, gastrit ağrısı daha çok bıçak sokmasına benzer. yenilen yemeğin geri gelmesi ve kusma olayı reflu'ye ait bir sorundur, çünkü reflulu bünyede mide kapakçığı gevşektir(uydurmuyorum doktor söyledi).

her ikisi için de proton pompası inhibitörü ve antiasit ilaçları verilir. reflu için gaviscon verilirken, gastrit için talcid ve rennie verir doktorlar. ancak siz siz olun kafanıza göre antiasit ilacı kullanmayın. bilinçsizce ve sürekli antiasit ilacı kullanmak midenin dengesini bozarak asiditesini arttırmaktaymış(kaynak: doktorum)

bir kere hasta olmuş bünyenin bir daha tam olarak iyileşmesi neredeyse imkansızdır. zira her gittiğim doktor aynı şeyi söylüyor: "sinir ve stresten uzak, düzenli bir yaşam şart.". "e oldu güzelim kolaysa sen yap" demek isteyip diyemiyoruz tabi. biz de isteriz bir sahil kasabasına gidip balıkçı falan olmak ama olmuyor işte. mecburen hayatın karmaşası içinde strese hükmetmeyi başarıp gastrit'imizi idare etmeyi öğrenmemiz lazım.

ve son olarak, bazı insanlar var siz ağrı çekerken "ay gastrit mii, bende de var ondan. reflu mu? bende de var şekerim" diyorlar; sonra siz koyun gibi bakarken kolaları hüp hüp mideye indiriyorlar. kızıyorum! içmeyin o kolaları! sonu iyi değil. ya da pek matahmış gibi gastritinizle reflunuzle hava atmayın.

ülser mi? onu düşünmek bile istemiyorum. gastrit böyleyken ülser nasıldır kimbilir...
  • bazen sırtın yukarı kısımlarında bıçak saplanması gibi hissedilen bir acı birkaç saat sonra başlayacak gastrit sancılarının habercisi olabilir.
    geneli bilmem ama bendeki tüm gastrit vakaları aşırı stresten ve (koşullar elvermediği için) bu stresi, stresin kaynağına yansıtamamaktan* ileri gelmiştir.
    mide boşalana kadar çıkarmak (bkz: istifrağ) bunun en ilkel ama en garantili çözümüdür. istifrağ ettikten sonra da hemen geçmez. yara düzelene kadar 5-10 dakika beklemek gerekir.

gastrit sancıları başladıktan sonra durdurmak çok zordur ama önceden önlem almak daha kolaydır. öncelikle (bkz: dont worry be happy)
    ayrıca ilaç sanayiine güvenmeyen insanlar için sabah aç karnına alınacak bir tatlı kaşığı bal mide zarını güçlendirecektir. bir de sakız gastrite meyilli midelere iyi gelir. ama bu sakız, reçineden yapılan damla sakızıdır. kavanozlarda da satılır. bembeyazdır. en güzeli sakız adası mamülü olanlardır.
  • azmış haliyle 72 saati uyumadan geçirme imkanı sağlayan gıcık bir hastalıktır.. gribal enfeksiyonla el birliği yaptığında tadından yenmez... insanın kendini sanayi tüpü gibi hissetmesine neden olur.. kıçıma bir hortum taksam doğalgaz parasından yırtar mıyım diye düşünmeme bile sebep olmuştur... lakin anal olaylara karşıyız tabi.. hortum mortum...
  • 0rh(+) kan grubuna sahip kisilerde gorulme ihtimali artar.
  • reflüyle ortak olup beni sürüm sürüm süründüren hastalık. stresten kaynaklandığını düşünmekteyim.

midem zaten hassastı. çiğ köfte, adana dürüm vb. yediğim zaman tuvalette senfoni orkestrası kuruyordum. fakat son zamanlarda durduk yere bulantı, sanki içimde balon şişirilmişçesine olan darlık, ve sabahları kalktığımda hiç durmadan geğirme isteği ile doktor yolunu tuttum.

önce sağlık ocağına gittim, önemli birşey olacağını düşünmemiştim. emedur yazıp yolladı beni. bir hafta kadar kullandım ve olumlu etkisini göremedim. bu sefer hastahaneye gideyim dedim...

şikayetimi doktora anlattıktan sonra, karnımın bazı bölgelerini bastırarak ağrı sızı var mı diye sordu. daha sonra ultrasona soktu detaylı bakabilmek için. tatmin olmamış olacak ki hayatımın en kötü tecrübelerinden olan endoskopiye soktu bu seferde...

sonuç olarak gastrit ve reflü teşhisi koydu. rennie duo ve helipak yazdı. bunları kullanırsam iki haftada düzelecekmişim.

iyi güzelde, ben bu mideyle günde 6 tane antibiyotik nasıl kullanayım doktor?

ekleme: (23.06.2011) iki haftalık helipak tedavisi bittikten sonra doktor gasterol ve protinum yazdı. bu ilaçlar helipak'a göre yan etkisiz denilebilir. helipak kullanırken 5 kilo verdim çünkü. şimdilerde supradyn kullanıp toplarlanmaya çalışıyorum... durumumda değişiklik oldukça editleyececeğim, sağlıklı günler...

ekleme: (06.10.2011) gelişme yok. stresli oldugum günler, güne kusarak başlıyorum. safra kusmak artık olağan durum haline geldi. hastalığımın düzelmesine inancım kalmadı nerdeyse... bu arada 10 kilogram kaybım var toplam. 54 kilodayım bu illet yüzünden.

ekleme: (25.12.2011) inanılmaz olaylar yaşadım son iki aydır. öncelikle yoğun istek üzerine doğal maden suyu içmeye başladım. doğal maden suyu derken topraktan çıkan, harbi maden suyu. günde bir bardak tükettim ve daha ilk haftasında çok olumlu sonuçlar aldım... daha sonra kilo kaybım dolayısıyla supradyn kullanmaya başladım, her sabah 1 adet... supradyne takviye her sabah nutella ve bir dilim ekmek, iki çay kaşığı da bal yemeye başladım. şu an için bir sıkıntı yok midemle gayet mutluyum. stresli de degilim bunun da faydası olmuştur illaki. bakalım inşallah böyle devam eder...
  • insani bitiren hastalik ulserin habercisi
    hemen agir , kizarmi$ $eyler yemeyin, yatmadan once bir$ey yemeyin, talcid hapi icin tercihan yatmadan, sabahlari ac karnina sigara icmeyin, cok uzun sure ac kalmayin , mideniz bi kere ami gotu dagittiktan sonra insana cok cektirir.
  • insanın adam gibi depresyona girmesine bile engel olan hastalık. ulan yemeden içmeden kesilecem, kesilemiyorum. karnım acıkınca adam gibi guruldamıyor, manyak gibi yanıp ağrıyor, mecburen yiyorum. sağlıma bir kavuşayım doya doya yaşayacağım depresyonumu.
hesabın var mı? giriş yap