• abd'den aldığım garmin nuvi 50 modeline türkiye 2014 güncel haritalarını nasıl yükledim:

1- öncelikle tabi haritaları edinmek lazım. kulagimdaki cinlama'nın mesajla önerdiği gibi şu adresten satın alabilir veya internet aramasıyla başka haritalar bulabilirsiniz. veya nowheretohide'ın önerdiği gibi şu adresteki ücretsiz haritalardan birini edinebilirsiniz.

2- haritada dikkat etmeniz gereken husus: harita .img formatında değilse bu formata çevirmeniz gerek. garmin'in bunun için mapmanager, mapinstaller gibi ücretsiz yazılımları var kendi sitesinden indirebileceğiniz. ayrıca harita kilitliyse* kilidini açmanız lazım. ben direk .img formatında kilidi açılmış bir harita kullandığım için bunlarla uğraşmak zorunda kalmadım

3- ms-dos fat şeklinde formatlı bir microsd kartın içinde ''garmin'' şeklinde (tırnaklar yok, g büyük) bir klasör yaratıp; .img formatındaki haritayı ''gmapsupp.img'' şeklinde isimlendirerek bu klasöre kopyalayın

bazı modellerde direk cihazın kendi hafızasındaki ''garmin'' klasörüne haritayı atınca da işe yarayabiliyormuş. benim nuvi 50 modelimde bu yöntem çalışmadı. kendi garmin modelinize göre incelikleri http://wiki.openstreetmap.org/wiki/garmin adresinden bulup öğrenebilirsiniz

4- microsd kartı gps'e takın. et voila! işiniz bitti. bu arada cihazın ana menüsünden settings >> map >> info yaparak yüklediğiniz haritanın seçili (tikli) olduğundan emin olun

bu kadar.

dilerseniz garmin'in yine ücretsiz ''garmin express'' programını kullanarak ücretsiz olarak türkçe seslendirme de yükleyebilirsiniz
  • poilerinde* savaş gemişi yeri kısmını tıkladığınızda cami listesi ile karşılaştığınız cihaz... türkçe sürümünün çevirileri insanı şenlendiriyor.
    place of worship* = savaş gemisi yeri*
  • havacılıkta yıllardır kullanılagelen bir gps alıcı markası. bir helikopter veya uçak kokpitinde ilk kez gps'le karşılaşan her kişi "aa, teybi de mi var uçağın?" sorusunu yöneltmiştir, yöneltecektir.
  • palo alto gibi bir sehrin gobegindeki cok cok bariz bir hatayi [dumduz giden yolda, kavsaga gelince "sola don" diyor, kazara donerseniz bu sefer "ay ay olmadi dur yeniden hesaplayayim" deyip 1 mil oteden geri dondurmeye calisiyor] defalarca ihbar edilmesine ragmen duzeltmeyen gps sirketi olmaz olsun bence.
  • ismini kurucularinin (gary burrell ve min kao) isimlerinin ilk uc harflerinin birlesmesinden almistir gar+min= garmin.
  • turkiye ile yurtdisi arasinda neden bu kadar ciddi fiyat farkinin oldugunu anlamadigim saat markasidir.

ornegin fenix 6x modeli turkiye’de 24k tl bandinda satilirken, amazon de’den baktigimda 579 euro yani anlik olarak 9.3k tl’ye geliyor.

model model baktim neredeyse hepsinde en az iki kat fiyat farki var.

bilen biri yesillendirirse sebebini anlamak isterim
  • yurt dışında 50 60 dolara satılan hız ve kadans sensörü türkiyede 550 650 lira bandında satılan firma.

hadi cep telefonunda bin çeşit vergi var. bunda ne var amk. resmen türkiye distribütörü tarafından müşteri kitlesi keriz yerine koyuluyor.
  • gps teknolojileri uzerine uzmanlasmis firma. (bkz: gps)
  • pahalı saatlerini alanların ezici çoğunluğu öncelikle uyku ölçümü değil spor aktivitelerini takip etmek için aldığı ve bu alanda çok iyi performans sergilediği için sporla uğraşanlara kesinlikle tavsiye ettiğim marka. sizin için asıl önemli olan uyku ölçümüyse boşuna garmin cihaza para vermeyin zaten, çin malı ucuz aktivite takip cihazları, yok biraz daha iyi bir şey istiyorsanız fitbit filan kullanın.
  • sistemlerine yaklasik 10 saattir dunya genelinde ulasilamayan teknoloji firmasi. call center'lari bile devre disi kalmis durumda. ransomware olasiligi cok yuksek ki son iki gundur tayvan'daki uretim tesisleri de hizmet disiymis.
hesabın var mı? giriş yap