• salvador dali'nin saklı yüzler adlı ilk ve tek romanını ithaf ettiği kadın. dali, gala için şunları yazmış;

"bu romanı yazdığım süre boyunca hep yanımda olan, kaygı semenderlerimi kovan ve güven aslanlarımı besleyen iç dengemin perisi gala'ya ithaf ediyorum.

ruh yüceliğiyle bana ilham veren ve estetiğin en saf geometrilerini yansıtan ayna görevi gören, yolumu aydınlatan gala'ya.."
  • salvador dali' nin rus asilli ve ruslar' in yuz karasi denecek cirkinlikteki esi.
  • dali nin sırtına omuzlarına ve poposuna ashık oldugu ve durmaksızın resmettıgı kadın
  • kendisi rus asıllıdır...gala adı, hatuna paul elluard tarafından verilmiştir..bu iki keş,içip içip onu bunu, senatoryumluk olurlar ve orada tanışırlar,galaya duyduğu aşk sayesinde iyileşip bünyeyi iyice toparlayan elluard,sen benim ikinci başlangıcım,hayatımın galasısın anlamında gala adını veriverir... gala sonra onu bi'güzel terkeder,ama şimdi duruma da bakınıs yani? dali sözkonusu...
  • dali gibi karaktersiz adamı kendine oyuncak etmis kadın
  • galatea of the spheres isimli dali eserindeki hali, dali'nin kendisine duyduğu aşkın kanıtıdır bence. bize de anca merak etmek düşer; nasıl bi kadındı, ne anlatır nasıl bakardı, bize çay içmeye gelse kanımız ısınır mıydı filan.
  • salvador dali'nin ilham perisi. dali'yle evlenerek karşılığını hep hayal ettiği idealize edilmiş resimleriyle alan kadın. görünürde hiçbir yaratıcılığı olmamasına rağmen ince sanat anlayışı, fikirleri ve zekasıyla yaşadığı dönemin en çekici kadınlarından biri olmuş. dali'nin resimleriyle birlikte oluşan çocuk-kadın imajı için herşeyi yapmış, bunun için çocuğunu bile küçücükken terketmiş biri. daliyle hiçbir zaman cinsel ilişkiye girmemişler *

"gözleri anüsüne benziyor
    anüsü dizlerine benziyor
    dizleri kulaklarına benziyor
    kulakları göğüslerine benziyor
    göğüsleri cinsel organının büyük dudaklarına benziyor
    cinsel organının büyük dudakları göğüslerine benziyor
    klitorisi aynasına benziyor
    aynası yürüyüşüne benziyor
    yürüyüşü sedir ağaçlarına benziyor"

demiş dali kendisi için..
  • hayatımda gördüğüm en çirkin kadınlardan biri olmasına rağmen (rus rus diye ölenlere bir bakmalarını öneririm) gerek dali'nin kendisi, gerek dönem sanatçıları tarafından güzelliği övüm övüm övülen biri diyecektim ki ekşide de çirkinliğinin bahsi geçmiş. güzellik gerçekten göreceliymiş inandım şimdi.

bazen dali'nin excessive 31ciliğinin de bunda etkisi olduğunu düşünüyorum, bu adam sonuçta gala'yı başka adamlarla vuruşurken izleyip yaşadığı acıyı dahi fırsata çevirip sanat yapmış adam, seviyo bu tür primcilikleri. 31ciliğini de yüklü miktar paraya çevirmiş demek ki. helal.
  • çirkin denendir ancak tüm kadınların "delidir" diye ittiği ele sımsıkı sarılan ve bırakmayadır, bundan dolayı salvador dali'nin ilham kaynağı ve büyük aşkıdır. aşkı güzel kadında arayan erkeklere örnek olsun.
hesabın var mı? giriş yap