• gavur un japoncasi.
  • küfür değildir, fakat söylenmesi ayıptır. ondan medya'da gaijin kelimesi yerine yabancı ülkeden gelen kişi anlamına gelen gaikokujin kullanılır. gaijinin türkçe karşılığı gavur diyebiliriz, fakat japonlar için çok daha sert kültürel bir anlam barındırmaktadır. çoğu zaman 40'ının üstünde bir japon sizi sokakta görüp "gaijin, abunai" yani "aman gavur, dikkat" diyebilir. bizde gavur kelimesi özünde sert bir anlam taşısada nasıl olduysa yumuşamıştır, biz "aman gavur kaçalım, dikkat" falan gibi şeyler diyen bir millet değiliz artık (diye umuyorum).
  • mesela bi japon vatanda$i yolda sari$in bi kiz gordugunde sugoi gaijin da na der.
  • türk insanının japon kültürüyle en derin tanışıklığını sağlayan shogun dizisinin/kitabının yazarı james clavell'ın türkçe'ye "yabancılar" olarak çevrilmiş kitabı.

okulda öğrendiğimiz "dünya tarihi" tadında derslerin sadece kendi coğrafyamızı içerdiğini, ertuğrul fırkateyni mevzusuna kadar uzakdoğu konulu tek kelime öğrenmediğimizi farketmemi sağlayan kitap olmuştu zamanında. çin ve japonya'nın dünyaya açılma serüvenine de tanıklık etmek ve bugün bile sıkça konu edilen "benzer miyiz, farklı mı" sorusuna yanıt aramanıza yardım edebilecek bir kitap.
  • benim bildiğim kadarıylajapon ırkının en sık kullandığı küfür,
    yok adamların bizdeki gibi gelişmiş bir küfür kültürleri olmadığından mütevellit,
    yabancı diye hitap etmeleri küfür oluveriyor işte,
    bir de baka vardır ki, o tam evlere şenliktir.
  • kürtçe anlamı tırrek olan japonca söz
  • (bkz: baka gaijin)
  • alkolizmden siyrilmaya calisan bir insanin surekli icki icmedigi gunlerin ceteresini ve gunlugunu tuttugu artworkleri ve dizayni parmak isirtan site. (bkz: novus ordo templis digitalis) http://www.gaijin.com/
  • japoncada yabanci ülke vatandasi anlamina gelen "gaigakujin" sözcügünün kisaltilmisi, daha samimisi.
  • görünürde türkçe ile bir bağlantısı olmamasına karşın, türkçe bir sözcük olan yabancı sözcüğünün aynısı japonca'da da vardır, ve anlamı vahşi ya da yabani dir.
    japon olmayanlara yabancı ( vahşi) diye hakaret edildiği duyulmuştur.
hesabın var mı? giriş yap