• makhmalbaf'in siir gibi filmi. gorsel bir solen.
    --- spoiler ---
    "hayat renktir"
    --- spoiler ---
  • muhsin mahmelbaf'ın fatih kısaparmak türküsü "kilim"den habersiz çektiği film. zîrâ haberi olsaydı böyle bir filme ziyâdesiyle yakışacak olan bir türküyü es geçmezdi diye düşünüyorum. gerçi filmin hüseyin alizade imzalı müzikleri de güzel ama, bir karede kilim'i de duysaydık, gabbeh hanım,
    "ayıptır günahtır diye
    kilit vurdular dilime
    aşkı dokudum kilime
    anlıyor musun?" deseydi ayrı bir hoşluk olurdu hani.

doğanın tüm renklerini ve hallerini barındıran filmde insanı gülümseten detaylar da var:

~çadır okulun teneffüs zili,
    ~rengârenk doğa ile iç içe, örneklemeli işlenen ders,
    ~eşşeklerin sırtında ürkek ama uslu vaziyette göçen tavuk ve horozlar, hattâ kuzular-koyunlar gibi.

birbirinden güzel renk ve detaylarla nakışlı kilimler de göz alıyor.

amca karakteri ise tam bir gönül adamı; "saçımın kırlaştığını görünce eski çağların çağrısını duydum." diyor, yaşlılığı bile nükte ile harmanlamasını biliyor.
  • adam bizimkilerin burun kıvırdığı o iran'ın dağlarında bir kilim ve üç beş figüran ile sürrealizmin doruklarında gezinip david lynch kafası yaşıyor. bizim ülkemizde ise tayfun güneyer gibi adamlar yönetmenlik yaparak para kazanıyor. ne kadar sikko bir millet olduğumuzu bir kez daha yüzüme yüzüme çarptı bu film.
  • gorsellikte sinirlari zorlamis izlediginizde keske bende oralara gidip bu goruntuleri fotograflayabilsem diyeceginiz iyi film.
    buda goruntulerinden derlenerek yapilan bir klip;http://www.facebook.com/…9534714996&comments&ref=mf
  • iran sinemasından şiir gibi film.
  • iran'da göçmen aşiretlerin ördükleri resim desenli halilarin adidir gabbeh.bu halılarda destanlar,aşk öyküleri anlatılır.ayrıca makhmalbaf'in cannes'da ilgi uyandiran, hemen tüm sinema
    festivallerinde gösterilen ve kanada'da ticari dagitima giren ilk filminin ismi.
  • buruk duygular bırakır ve öyle biter bu film.

--- spoiler ---
    bakmak görmek değildir.
    her beşiğin ardında bir mezar,
    her sevincin ardında bir hüzün saklıdır.
    --- spoiler ---
  • bazı aşklar zordur, bilinmezliğe gebedir. kavuşamaz; sevdasını dokur ilmek ilmek. içinden taşanları renklere katar da serer sevdiğinin yollarına...

gabbeh, geridekileri düşünmek zorunda olmadan alıp sevdasını gitmek ister. aşkını, başka hayatların tutsağı olmadan yaşamak ister.

"hayat renktir, aşk renktir, erkek renktir, kadın renktir, çocuk renktir." yani, renklerin filmidir gabbeh. yeşil muradı, mavi ümidi, kırmızı tutkulu bir sevdayı, mor kederi, siyah matemi ve acıyı anlatır. sembolizmi doruklarına kadar kullanırken görselliği es geçmeyen mohsen makhmalbaf, her gün baktığımız ama şehrin griliğinden başımızı kaldırıp da göremediğimiz renkleri adeta görsel bir şölen olarak sunuyor bizlere.
    1996 yılı iran yapımı olan bu film, türk kökenli kaşkay topluluğunun yaşamından kesitler sunarken; geleneklerini, yaşayışlarını ve sevdalarını işleyişleriyle ilgili de fikir edinmemizi sağlıyor. ilginç olay örgüsü, klasik sinema dilinin dışında farklı üslubu, çekimlerinde kullanılan sıradışı teknikleri, hayranlıkla izleyeceğiniz görselliğiyle izleyiciyi şaşırtan; herkesin beğenmeyeceği lakin filmi okumayı bilenlerin mest olacağı türden bir film.
    --- spoiler ---
    kadın : eğer bana sinirlenirsen ne yaparsın?
    adam: bulur buluşturur şiir ezberlerim.
    --- spoiler ---
  • göçmen yörük hikayeleri , yaşam şekilleri oldum olası etkilemiştir beni. bu filmde de kilimler ile ne güzel anlatılmış hikayeler. oldukça başarılı buldum filmi. gabeh hanımın da güzelliğinin maşallahı var, özgün, doğal..
  • varoluşunu kendinden başka en yakınındakine bile hissettirmesi zor olanların yaşamlarını, dokudukları kilimden yola çıkarak , gerçeküstü ve şiirsel bir anlatımla süslemiş film.
hesabın var mı? giriş yap