• g-shock, casio'nun "üçlü 10" dayanıklılık konsepti ürünüdür.

bu "üçlü 10", 10 bar su geçirmezlik, 10 yıl pil ömrü ve 10 metreden düşmeye dayanıklılıktır. ilk ikisini saatlerinde uygulayabilseler de, 10 metreden düşme testlerinde ekibin yaptığı 200 prototip sınıfta kalır. sonrasında bir parkta otururken, zıplayan topun merkezinin sert yüzeyden gelen şoktan etkilenmediğini farkederler ve "üçlü 10" tamamlanır, g-shock doğar.

saatin nispeten kaba gövdesinin arasında boşluk vardır, köşelerdeki lastiklerin ortasına mekanizma sabitlenir. böylece düşmelerde oluşan şok, bu lastiklerde sönümlenir. mekanizma hasar almaz.

görsel

casio'nun sağlamlığını ve bu anlayıştan vazgeçmemesini kenara bırakırsak, ciddi bir problemin, çok basit bir şekilde çözülmesi, ayrıca saygı uyandırıcıdır.
  • 800 devirli bir çamaşır makinesinden sağ salim çıkıyor. bal porsuğu gibi saat amk.
  • elimi yikarken su gecirdi.. casio sitesinde bi kisinin saatini everestte kaybedip 2 yil sonra buldugunu yazmisti.
  • (bkz: reklam değildir)

her hangi bir g-shock marka saatinizde varsa ve gün geldi de pili biterse hiç uğraşmayın durumunuza göre kah marka temsilcisi ersa saat firmasının ikame adresine giderek kah da kargo ile gönderim yaparak pilinizi değiştirebilirsiniz.

takribi 2017 yılında satın aldığım g-shock ga-100 modeli saatimin pili geçen sene yaz aylarında bitmişti, pandemi nedeniyle ne iyi/kötü piyasada bilinen adı duyulmuş zincir mağazaları bulunan kurumsal firmaya ne de yıllardır saat işleri yapan ilçe pasajlarında bulunup esnaf odasına kayıtlı bir dükkana gidip de değiştirtebilmiştim bir de pandemi nedeniyle işsiz kaldığımdan hali hazırda elde edilen maddi parayı zorunlu ihtiyaçlar için harcamayı tercih ettiğimden dolayı ertelemiştim.

baktım saatsiz olmuyor piyasada bilinen adı duyulmuş zincir markanın şubelerinden bir kaçını arayarak fiyat aldım, aldığım fiyatlar her ne kadar marka ve model belirtilmesine rağmen birbirinden farklı ve anormal fiyatlar olmasını geçtim kullandığım saate basınç testi vb. saatin tabiatına dair bir özelliğinden dolayı yapılması gereken bir testin yapılamayacağını haliyle pil değişimi yapılmasına rağmen de her hangi bir garanti de verilemeyeceğini belirten sorumluluğu bana atmasını geçtim sorumluluktan tamamen kaçan bir açıklamayla karşılaşınca casio markasının türkiye temsilcisiyle irtibat kurmaya karar verdim.

iyi ki öyle yapmışım zira 200,00-250,00 tl teklif edilen pil değişim ücretini 50,00 tl gibi bir ücrete ersa saat firmasının yerinde yaptırarak hiç beklemeden gereken teknik kontrollerin yapılmış olduğuna dair bir güvence ve iç huzurla yaptırdım.
  • casio marka şok resistanslı saat, baya teknolojiktir. kaba gözükür fakat bööle olması güzeldir renklileri vardır business modelleri bile vardır, ama genelde sporcular için yok termometre yok barometre gps lisi çıktı şimdi..
  • cihaz uzerinde herhangi bir test uygulamadan once casio'nun cihazi tabi tuttugu testlere bakmak icin:

http://www.gshock.com/…ontent/toughness/resistance/

bu testlerden sonra tank ile uzerinden gecme veya dinamit ile patlatma gibi testler uygulayabiliyorsaniz uygulayin, yoksa pek kasmanin luzumu yok.

normal bir kullanima en az 10 sene dayaniyor bu saatler. pili her zaman yetkili servise degistirtip su gecirmezlik ozelligi saglayan contasini periyodik olarak yenilerseniz bi 10 sene daha gider herhalde. ayrica saati bir kere ayarladiginiz zaman senede arti eksi 15 saniye oynuyormus en fazla.

tanimi da su: insani sadece bir yerlere gec kaldiginda saate bakip saatinin geri kalmis olmasini umit ettiginde hayal kirikligina ugratan bir saattir.
  • outdoor kullanım için, neredeyse 8 aydır protrek ve suunto modelleri arasında gidip gelirken, çocukluğumdan gelen hevesime (ne gıpta ederdim g-shock'lu zengin veletlerine) yenilip gw-9400-1 rangeman ile buluşmuş durumdayım. kolumdan çıkarmıyorum desem yeri. olası bir zombi istilasında en afilli saat bende olacak.
  • casio markasının muhtemelen süper kahramanların dünyayı ele geçirmek isteyen süper kötülerle mücadele ederken, zamanı takip edebilmeleri için ürettiği saat serisidir.

batman - joker , spiderman - dr. octopus gibi kavgalardan rahatlıkla çıkabilecek düzeydedir. hatta magneto bile zarar veremez.

bknz. magneto ile kavga için uyumlu model

hulk - superman kavgası için uyumlu model var mı bilemiyorum.

şaka bir yana g-shock serisinin dayanıklılık seviyesi normal bir insanın çok üzerindedir. kolunuzda normal bir saat varken, saatinizi koruma ihtiyacı hissetmeniz olasıdır. kolunuzda g-shock varken olası durumlarda saati sizi koruması için kullanabilecek kadar sağlamlıkta güven veren manyak japon mühendisliğinin ürünüdür.

her ne kadar esas müşteri portföyü işçiler, sporcular, askerler, motosiklet kullanıcıları, doğada vakit geçirenler gibi günlük rutininde normal saatlere zarar verebilecek uğraşlarla uğraşan kişiler olsada, tasarımı sayesinde masa başında çalışan insanların bile oldukça sevgisini kazanmıştır.

1983 yılında ilk versiyonu piyasaya çıkmıştır.
    g-shock ismindeki g harfi, ingilizce yer çekimi olan gravity' in kısaltmasıdır.

bazı ekstrem durumlar için özeleştirilmiş alt modelleri de bulunmaktadır.

bu dahil tüm genellemeler her ne kadar yanlış olsada. kolunda g-shock gördüğünüz erkeklerin çoğu, ilk saati olan casio f91w ile yatağın altında karanlıkta saatinin ışığını yakarak mutlu olan 90' lar çocuğu olma ihtimali yüksektir.
  • g-shock serisinin yeni kralını piyasaya sürmüşler. bu kez hakkını vermişler diyebilirim. hani biraz "daha ne istiyonuz?" der gibi olmuş bu saat.

öyle bir saat yapmışlar ki hem protrek hem de g-shock özelliklerini bir arada bulunduran bir saat olmuş. hatta fazlası bile var. zira 3. nesil komplike ölçüm sensörüyle donatılmış. casionun bu yeni 3. nesil sensörü bir önceki nesile göre daha kesin ve net ölçüm vermesiyle ön plana çıkıyor.

-sıcaklık
    -hava basıncı
    -rakım ölçümü
    -pusula
    -güneş doğum zamanı
    -güneş enerjili pil

gibi özelliklere protrek serisinin bile önüne geçmiş diyebilirim.

şu video da çok güzel şekilde anlatılmış. teferruat istemeyenler videoyu 2:50 den itibaren izlesinler.
  • uzerinden kamyon gectiginde dahi saglam kalma iddiasinda, cami ozel minerallerden yapildigi icin kirmasi zor, super kol saati serileri.

kavgada is gorur niteliktedir, cok eski olmayan modelleri harici saniyenin 1/1000'i hassasiyetindeki kronometresi superdir. rakimolcer ve pusula yeni modellerde yer almaktadir.

pic bir arkada$ tarafindan iddia uzerine bizzat cekicle zarar verilmeye cali$ilmi$, becerilememi$tir.

saglamligi ve fonksiyonlari, dag ta$ outdoor kasan insanlar icin buyuk keyif rahatlik arzeder. $120'lerden falan ba$liyor ancak anlami olsun isteniyorsa en azindan daha orta modellere yonelinmeli.
hesabın var mı? giriş yap