• -profesyonel olarak, hayatını bu kartvizitle kazananlardan bahsediyorum-
    maçtan sonra ne yaptıklarını ciddi ciddi merak ettiğim meslek grubu. öyle yalapşap değil, itinayla merak ediyorum, elimi çeneme koyup, gözlerimi kısıp, uzaklara bakarak merak ediyorum. spor haberlerinde maç sonrası görüntülerden edindiğim bilgi: bir otobüse doluşuyorlar. sonra skora göre taraftarları tarafından ya alkışlanıyorlar, ya taşlanıyorlar vs. ee? o otobüs kadrajdan çıktıktan sonra noluyor hacı? okul servisi gibi bunların hepsini tek tek evlerine mi bırakıyor? ya da bunların hepsinin arabası bir otoparkta, servis oraya mı salıyor? ay o yorgunlukla araba mı kullanılır ya? dakikalar önce onbinlerce seyircinin tezahürat sesleri arasında çimenleri ısıra ısıra baldır kaslarını titretirken eve dönüş yolunda bi yarım ekmek kokoreç için seyyarın önünde duruyorlar mı? en azından 90 dakika koşturmaca, insan ipini koparmış duble dana gibi acıkır valabila. statü şoku yaşamıyorlar mı? aklıma takıldı işte, bugün patron yok, boş zamanın gözüne vurdum anasını satayım..
  • çalışma arkadaşının çükünü görmek durumunda kaldığın, az sayıdaki profesyonel meslekten birini icra eden kişi. iyi ya da kötü demedim, durum tespiti yaptım birader ne bakıyon alla alla.
  • dünyanın en tuzu kuru insanlarının sahibi olduğu meslektir bence. okuma derdi yok, kültür ve bilgi birikimi yapma gibi bir düşünceleri yok, toplumda bütün sığırlıklarıyla kabul görebilirler. zinde ve sağlıklı bir vücuda sahipler. para zaten bol. güzel ünlü bayanlarla hızlı hayatlar yaşayabilmeleri mümkün keza evlenebilmeleri de. kendilerinden toplumun aynası olmaları da beklenmiyor. yaptıkları işi zaten seviyorlardır aksi takdirde o yoğun tempolu hayata kimse tahammül edemez. diğer insanlar da yaşıyorlar işte.
  • bakmayın siz futbol erkek oyunudur lafına

futbolcu dediğin adam sahtekarın önde gidenidir. en ufak bir temasta yerlerde kıvranır. rakibi çıldırtmak için, tribünleri tahrik etmek için, hakemi aldatmak için herşeyi yapar. ota boka itiraz eder.

bütün dünyası salak salak mesaj verme üzerinedir, biri gider gol attıktan sonra eğer karısı hamileyse topu formasının içine sokar, yeni çocuğu olduysa başparmağını emer, yeni yüzük taktıysa yüzüğünü öper, sevgilisi tribündeyse gider onu işaret eder, kimisi gider tekmeliğine anasını babasını yazdırır gol attıktan sonra o yazıları göstermek için kıvranır, kimisi gider maçtan önce tişörtüne bir fotoğraf bastırır golden sonra bunu göstermek için kıçını yırtar, kimisi bi spor yazarına sinir olur abuk subuk hareketler yapar mesaj vermeye çalışır. bu adamların dünyası bu kadar işte anasını satayım.

adamlık desen yok, delikanlılık desen yok, üretkenlik desen yok, topluma fayda desen yok. sokakta simit satan adamın bile bir faydası var yahu en azından insanları doyuruyor. bu adamlar futbolu bıraktıkları an sudan çıkmış balığa dönerler. çünkü %99'u zırcahil.

böyle gerizekalılar trilyonları kazanıyor işte.
  • insanı erkenden yaşlandıran meslek. mesela 33 yaşını geçen futbolcular nedense hayatlarının son demlerini yaşıyorlarmış gibi muamele görüyorlar. hele del piero ve giggs. adamlar ne zaman gol atsalar bir duygu seli yaşanıyor sözlükte. sanki saçları ağırmış ellerinde bastonla oynuyor adamlar. halbuki domuz gibi hepsi. paralar da cukka cukka. üzülmeye gerek yok.
  • bazilari var gram yetenek yok milyon dolarlar kazanir bazilari siir gibi oynar kendisini gecindirir.

kazma olup milyonlar kazananlara ornek: selcuk sahin, bekir irtegun, sabri sarioglu, batuhan karadeniz...

boyle haksiz bir meslek iste.
  • dünyada, en kısa süre çalışıp emekli olabileceğiniz mesleklerden biri.
    adamların en kabadayı 35 yaşında olayı bitiyor. bazıları 40'a kadar oynuyor ama gerek yok yani. hele bazıları daha 30-32 yaşında emekli oluyor. arkadaş bu ne güzel meslek yavv. 15 senede emekli ol, balyaları say dur, ohhh keyfe bak. biz hayal kuruyoruz "emekli olursak dünya turu yaparız" diye, bu da takriben 65 yaşına tekabül ediyor, herifçioğlu 35 yaşında dünya turuna çıkabilecek durumda tabi, gezecek yer bıraktıysa.
    (bkz: hayat size güzel amk)
  • kafasına yediği onca top darbesinden sonra akıl namına bir şeyi kalmayan canlı. banyo penceresinden havai fişek patlatıp evi yakan türleri de var.
  • turk ve musluman olanlarina niyeyse bir turlu isinamadigim sportif meslek adami.

televizyonda hep izliyorum, baska ulkelerin futbolcularina bakiyorum, cok inancli gorunuyorlar bizimkilere gore. ozellikle guney amerikali olanlar, fakir ama gururlu ailelerin cocuklari. mactan once istavroz falan cikartiyorlar, hani boyle dinlerinde cihad benzeri bir muessese olsa en onde yer alacaklarmiscasina. her biri birer gladyator, her biri birer sovalye sanki. yillarca ivan zamorano'nun 18 numarali formasinin 1 ve 8 rakamlari arasindaki + isaretini hac sanmistim da "ne kadar dindar bir erkek, ne guzel insan, adi guzel formasi guzel ivan" demistim; meger 1+8=9 mahiyetindeymis, 9'un ronaldo'ya ait olmasindan mutevellit. bir de tsunami felaketi sirasinda kendisine bir merdiven getirerek agaca cikmasina yardim edecek kimseye tam 2 milyon euro teklif eden bi filippo inzaghi gercegi var tabii, bu iki futbolcuyu tenzih ederek devam ediyorum.

bu guzel insanlar, gelir ile iman arasindaki ters orantiya meydan okurcasina gidip ulkelerine futbol okulu aciyor, fakir cocuklara yardim ediyor, kiliseye bagista falan bulunuyorlar. izleyenler bilir, marimar'in sevgilisi bi futbolcu cocuk vardi, ismi sergio'ydu, o da o muhitin papaziyla falan cok iyi gecinirdi; marimar'in evini yakmislardi bi de; "bunu yapan futbolcu olamaz" demistim, ama konumuzla alakasi yok tabii. sozlerimi burada noktalarken mactan once comelerek dua eden alex'i cok cekici buldugumu da belirtmek isterim.
  • ne bok yerse yesin karizma yapan insan evlatlarıdır bunlar.
    nasıldır,niyedir anlayamadım arkadaş.
    (ara: futbolcu karizması)
hesabın var mı? giriş yap