• bağımlılık yapan ve üst düzey bir haz duygusu yaşatan, konu bakımından inanılmaz tutarlı olan, tanrı felsefesi ile yoğrulmuş simya ile doğurulmuş, bölümleri su gibi akıp giden animedir.

gerçekten her bölüm su misali akıp gidiyor yahu. yaklaşık ortalama 20 dakikalık bölümler halinde sunulmuş olmasına karşın sanki 5 dakikalık bir animeymiş gibi izlettiriyor kendini. 63 bölüm ne ara bitti anlamadım.

sabaha kadar anime dedik; yaklaşık bir haftadır gece başlayıp sabaha kadar izleyip bitirdiğim ve bende iz bırakan ayrıca muhakkak önereceğim bir sanat eseri olmuş.

eşit takas ilkesi nice geyiklerin odak noktası kimi zamansa çıkış noktası olmuştur. izleyin, izlettirin.
  • --- spoiler ---

an alchemist’s distress adlı dördüncü bölümündeki chimera olayını dünyanın neresinde olursa olsun senaryo olarak kabul ettirmek büyük iştir. rahatsız edicilik konusunda ötesine geçmek zor.

--- spoiler ---
  • acı çekmeden alınan ders anlamsızdır. çünkü karşılığında başka bir şey vermeden bir şey kazanılamaz. ama acıya dayanıp üstesinden geldiğinde herkesten daha güçlü bir kalbe sahip olursun. metal bir kalbe!
    -edward elric
  • bu seriyi izleyenlere tavsiye:
    (bkz: death note);fantastik ve polisiye konulu akıl dolu bir dizi.
    (bkz: boku dake ga inai machi);12 bölümlük güzel bir gizem konusuna sahip.
    (bkz: rurouni kenshin);eski çağlara gitmek isteyenler için ideal bir dizi.(eski japonya'yı konu alan gerçekten güzel bir serüvene sahip kılıç ustalığının konuşulduğu dizi.)
    (bkz: attack on titan);hâlâ devam etmekte olan devler ile insanlar arasında geçen fantastik bir dizi.
    listeyi fazla uzatıp verdiğim önerilerin değerini düşürmek istemiyorum
  • mükemmel bir anime. kurgusu çok güzel, müzikleri çok daha güzel. bağımlılık yapıyor, ağlatıyor, güldürüyor.

aslında ağır dram ama aynı zamanda komik de. felsefesi çok derin bence. ruh ve gerçeklik kavramları üzerinde düşünmeye sevk ediyor insanı. simya biraz da olsa ilginizi çekiyorsa bayıla bayıla izlersiniz zaten; felsefe taşı, homonculus, ouroboros gibi olgular fazlaca yer alıyor.

ezoterizm - okultizm meraklısıysanız hemen açın izleyin, o kadar diyorum.

fantastik - bilim kurgu gibi görünse de çok daha fazlası olduğunu düşünüyorum ben.

not: bazı sahnelerde gaza gelip ''izlediğim en güzel şey sensin!'' şeklinde söyleniyorum, ve bir şeyleri kolay beğenen biri de değilimdir.

not 2: müzikleri şahane. trisha's lullaby ile bu entry'i sonlandırıyorum.
  • anime uzunlugunda ideali 24-30 bolum olarak gordugum icin, 64 bolumunden gozum korkup izlemedigim animeydi. halt etmisim.

her seyin baslangici olan transmutasyon sahnesini gordukten sonra fikrim degisti ve seriyi cabucak bitirince keske bir 64 daha olsa dedim. her anime boyle iyi yazilmis olsun, animasyonu ve arka planlari cillop gibi, muzikleri iyi olsun, karakterleri akli basinda, uc boyutlu olsun, yan karakterler dahil, tematik olarak alti dolu olsun, derinligi olsun, irktan, soykirimdan, militarizmden bu kadar rahatlikla soz edebilsin, din ustune, bilim ustune, bilgiyi aramak, gercegi bulmanin bedeli ustune bir seyler soylesin, insanlik nedir sorgulasin...

kabala sembolizmi gorsel anlatimi zenginlestirmek icin cok iyi kullanilmistir ayrica. karakterlerin vucutlarinin hangi kisimlarini kaybettikleri, nerelerinden yaralandiklari, dovmelerinin nerede oldugu, simya kullanirken hangi elin-kolun dahil edildigi, bu noktalarin kisiliklerinde ve olay orgusunde nasil yanki buldugu dikkat cekicidir. ed'in gercekle bulusmalarinda onunde durdugu kapisinin ustunde kabalistik hayat agacinin bir versiyonu bulunur ki konuyu az cok kilitleyen bu hayat agacidir. al'in ve roy'un kapilarinda da onlarin bilgilerine gore farkli semalar bulunur. cucenin kapisinin ustu ise bostur.

son olarak, mustang, bu dunyada senin gibi bir adam varsa bile ki yoktur, malesef ben bir hawkeye degilim. ama varsan bul beni :(
  • yakın zamanda ikinci kez bitirdiğim anime.*
    ilk izlememden bu yana evlendim , iş güç sahibi oldum , dünyalar tatlısı bir kızım oldu. nasıl entrysini girmemişim şaşırdım kendime.
    ilk seferde de hastasıydım bu serinin ama bu sefer çok sarstı dostlar. baba olduktan aile olduktan sonra çok çok farklı duygularla izledim animeyi.
    van hoenheim reisin tepkileri az ağlatmadı mesela
    --- spoiler ---

tüm ailenin olduğu tek fotoğrafta göz pınarlarının taşması olayı veya trisha anamızın kabri başındaki konuşması... aah ah.
    --- spoiler ---
    baba olduktan sonra ağzıma eden olaylardan biri de
    --- spoiler ---

tucker denen orospu evladının ninacığımıza ve köpeğine yaptığı canilik
    --- spoiler ---
    30 yaşında adam olarak ağladığım yerleri bu şekilde özet geçersek anime ilk seriye göre olay örgüsüyle olsun müzikleriyle hele hele finaliyle olsun muhteşem.
    zamanında anime izliyoruz diye bize kızan anneme de başlatmıştı kardeşim. 3 4 günde bitirmiş annem. o da malum 2 erkek anası olduğundan farklı bir açıdan izliyor haliyle. yorumu ise o zaman çok güldürmüştü "yavrum 2 tane çocuk küçük yaşta öksüz kaldılar, analarına kavuşcaz diye başlarına gelmeyen kalmadı" gibi bişeydi.
    neyse sonuç olarak çok güzel bir animedir. açılış şarkıları mükemmeldir. rain (5.) period (4.)
    soundtrackları da ayrı güzeldir.akira senju . etinden sütünden her şeyinden ayrı tat alacağınız bir anime. şiddetle önerilir.
  • mangasından bir kesit

--- spoiler ---

tanrı'nın gücünü çalmak seni tanrı yapmaz... seni kurnaz bir hırsız yapar.

--- spoiler ---
  • animenin başarısının altında yapan en büyük sebeplerden biri anime son derece duygusal ve karanlık olmasına ve seri ilerledikçe daha da karanlıklaşmasına rağmen animasyon tekniğindeki absürt tonların yarattığı tezatlıktır kanımca.

örneğin baş karakterimiz edward.

boyuyla dalga geçildiğinde edward.

ayrıca müzikleri efsane. özellikle şunda takıldım kaldım.
  • bu kadar başarılı olmasının nedeni, en güçlü ve karizmatik karakterlerinin bile insani zaaflarını görebilmemiz. roy mustang'ın evny'e karşı intikam duygusu, pride'ın sonuyla karşılaşınca, annesine seslenişi, wrath'in ölümde huzur bulması, father'ın tanrı karşısında hesap sormaya kalkması gibi.
hesabın var mı? giriş yap