• bugün teslim aldığımız fakat eve bile götüremediğimiz araçtır.

aracı 8.9km'de ford helvacıoğlu fethiye bayisinden daha 1 saat önce teslim aldık.

araç şu anda * 17-17 28 kilometrede ve 40 dakikadır önce servis bekledim, şu anda servisle birlikte çekici bekliyoruz.

benzinliğe girdi, ilk depo doldu ve 19 kilometre yol yaptı, bozuldu araç. detayları yazacağım.

edit: çekici beklerken malum girdiyi girmiştim. dediğim gibi bayiden 16:10 civarı araçla çıktım, yolun karşısında benzinliğe yaptığım yol 1 km.

araç 1020 liralık benzin aldı, çalıştırdım ve eve doğru yola koyuldum. benzinlikten çıktığımda araç kilometresi 10 idi. ana yoldan eve giden caddeye döndüm şanzımandan tıkırtı geldi ufak, hatta dedim bozulurmuş ne gülerim diye geçirdim aklımdan. sesli çalışıyor diye de söylendim.

kilometre 27,5 gösterirken drive-sport vites ibareleri sırayla yanıp sönmeye başladı.

araç sırasıyla,

-servise gidin
    -çarpışma önleme devre dışı
    -hava yastıkları devre dışı
    -vitesi p konumuna alın
    -anahtarı çıkarın

uyarısı verdi. sonrasında gösterge panelinde vitese ait tüm ışıklar söndü. sanki otomatik vites değil araba. araç halen çalışıyor bu arada.

sonrasında motor ışığı yandı ve servis işareti yandı. dedim tamam, kenara çekiyorum. içeri yoğun bir balata/yanık kokusu gelmeye başlayınca aha dedim yanacak araç. motoru durdurdum ve araç bir daha çalışmadı.

araçtan iniyorum bas bas bağırıyor, vitesi p konumuna alın. kontağı açıyorum vites geçsin diye, boşta takılı kalmış.

aracı bilgisayara bağladılar, beyin ve şanzıman ile alakalı epey hata mevcut. araba marş bile basmıyor zaten. bu arada enteresan bir şekilde, bilmiyorum servis mi yaptı, araç bilgisayar bağlandıktan sonra 28.4 ten 28km ye düştü.

araç ruhsatı daha basılmadı bile ama şirket adına. şirket avukatı işe görüştüm.aracın misli ile değişim talep edildi. gelişmeleri yazacağım. bakalım rezalet başlığımız mı olacak yoksa buraya gelip teşekkür mü yazacağız.

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

edit2: araç bugün sanki dün yaşanmamış gibi çalıştı, durum mahkemelik olduğu için test sürüşü yapmamışlar tabi. ama test cihazı hiç hata göstermemiş. çalışması saatli bomba olduğu gerçeğini değiştirmiyor, durduk yere çalışmak istemeyen araç kim bilir ne zaman aynı şeyi yapacak.
  • takribi 1 aydır 2020 style modeline sahip olduğum araç. daha yeni kullanmaya başladığımdan çok fazla yorum yazamayacağım. araçta rodaj olduğundan dolayı yakıt tüketimi biraz fazla ama 1000-2000 km sonra oturacaktır diye düşünüyorum ve ümit ediyorum.
    kullanımına gelince bence hoş ve yüksek bir araç. o yükseklik hissini size veriyor. yol tutuşunu ve seriliğini beğendim. araç ile alakalı sorularınız olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

bu arada ufak bir memnuniyet mesajı yazıyorum, dikkate almayabilirsiniz. bir gün telefonuma ford'tan mesaj geldi. aracınıza hediye olarak tavan çıtası ve arka park sensörü kazandınız, taktıkmak isterseniz linke tıklayınız. haliyle link falan görünce ilk süreçte virüstür sanıp, arabayı aldığım bayiyi aradım. (istanbul edirnekapı'da bulunan kar oto/ford yetkili bayi)
    böyle bir mesaj geldiğini ve böyle bir uygulamalarının olup olmadığını sordum akabinde böyle bir etkinlikleri olduğunu öğrendim. hem sattıkları arabayı doldurup sahneye çıkarıyorlar, hem de ekstra aksesuar satımına olanak sunuyorlar. bayide tavan çıtası ve park sensörünün fiyatına baktığımda iyi fiyatlara satıldığını gördüm. yadsınamayacak fiyatlardı. randevular alındı ve aracımıza monte işlemini gerçekleştirdik. gayet memnunum.

edit 1: ilk uzun yol deneyimimizi yaşadık. yaklaşık 1500 km yol yaptım. sürüşü aşırı keyifli öncelikle ve sürücü koltuğu insanı yormuyor. toplamda takribi 12 saat yol yaptım. tek hatam kol dayama konsolunu ilk alırken eklettirmemek. o biraz yoruyor sürücüyü, tavsiye ederim. içeri çok rüzgar sesi almıyor, yol kavraması iyi fakat tek problemi iri ve iriliğine göre biraz hafif olduğundan rüzgar çıtırdan sallıyor arabayı.

edit 2: şu an 3100 km yol yaptık, ortalama yakıt 8.3 gösteriyor. rodajdan dolayı olduğunu düşünüyorum, düştükçe bunu güncelleyeceğim.
    şu an 6700 küsür km yol yaptık, ortalama yakın 7.8 lt'ye kadar düştü.

edit 3: şu an 6500 km yol yaptım. en son tatile izmir'e gittim ve bilerek yakıtı ve kilometreyi sıfırladım. istanbul ilinden çıkıp bornova'ya girdiğimde yaklaşık 450 km'lik bir yolda göstergem 6.6 lt gösteriyordu.

edit 4: şu an 11000 km yol yaptık kendileriyle. ankara iline gitme fırsatım oldu, hiç acelem olmadığı bir gidişti. hızı 120 km'ye sabitledim ve ankara'ya girişte gösterge 4.7 lt gösteriyordu. şaşırtıcı derecede bir performanstı. km yükseldikçe yakıtın biraz düştüğünü tecrübe ettik.
  • 4 gün için kiraladığımız 2019 model sıfır ford ecosport 1.0 otomatik st-line ile 1100 km yaptık, araç ismine zıt olacak şekilde ne eco ne de sport. almanya otobanında max 150 km/s görebildik, 100 km ortalama hız ile olabildiğince eğimsiz düz yollarda gitmemize ve şehir içine çok girmemize rağmen 8.9 lt/100km gördük.

ön cam ve panel çok basık, iç genişliği idare eder, havalandırma paneli, kaplamalar ve plastik aksamlar her an elinde kalacakmış hissiyatı veriyor, ses sistemi gayet iyiydi, yol bilgisayarı iyi, zaten carplay uyumlu ancak aracın dış görünüşüne göre motor performansı, aerodinamiği ve yol tutuşu ciddi bir hayal kırıklığı.

son olarak o bagaj kapı düğmesini sağ stop lambasının altına koyma fikrini bulan arkadaşı ayrı, buna onay veren yöneticiyi de ayrıca tebrik ediyorum.
  • şu aralar satın almak için mücadele ettiğimiz, sıraya adımızı yazdırdığımız tr koşullarında f/p oranı en yüksek suv.
  • araç fiyatlarındaki inanılmaz artışla beraber neredeyse en iyi f/p aracı olmuş. stonic'in bile bundan pahalı olduğunu düşünülürse, eğer bayilerde bulursanız kaçırmayın derim.
  • bu arabanın yeni modelinin reklamında adamın yaptıklarına değil de kadının yaptıklarına imrenen tek ben değilimdir umarım.

eve gelip huzurla kadının yaptıklarını yapmak hayallerimin ötesinde

reklam
  • bunun da fiyatı uçtu malesef. 167 binden 181 bine çektiler style paketi.

gerçi yine de clio alacağıma bunu alırım.
  • ford bayisinden 2020 model style paketi için fiyat istedim. sahibindende satılan 2019 style araçlardan daha düşük fiyat verdiler. şaştım kaldım. tamam ya alalım şu aracı deyip araştırırken 2020 style paketten dijital klima ile kol dayamayı çıkardıklarınını farkettim.

tamam, aynı paket bile olsa ikinci el için neredeyse sıfır aracın fiyatını ve hatta sıfırdan yüksek fiyatlar istiyorlar ama bayiler de araçlardan bazı donanımları eksilterek fiyatları düşükmüş gibi göstermeye çalışıyor.

bu ecosport'da kasa falan da değişmedi ha. aynı kasa. aynı araç. 2019'da var 2020'de yok. komik, çok komik.
  • b segmenti suv yapmak niyetiyle yola çıkıp suzuki carry tasarlayabilmek, panelvan benzeri bir orantı ortaya çıkarmak tebrikler ford. yollarda görmemek dileğiyle.

oysa yeni fiesta active ne kadar şık.
hesabın var mı? giriş yap