• pek cok dans filminde oldugu gibi, genclik yine dans edememe tehditi altindadir. gizli provalar yaparlar, olaya kar$i olan pederi ve yore halkini ikna etmeye calisirlar, esas oglan dans etmeyi beceremeyen uyuz arkada$ina "kulaklarinda ve beyninde ritmi duymaya cali$" falan der. bu arada uyuz arkada$ salak gibi gorunuyorum kaygisina kapilmadan esas oglanla dag bayir dola$ir, co$kulu figurler yaparlar, ayna kar$isinda, otoparkta dev hoperlorleri (spikir) olan tasinabilir bir muzik seti e$liginde deli degdirmi$ gibi hoplarlar. bu arada tabi ki bir kiz vardir ve asi sevgilisini bu salak oglan ugruna birakacaktir. sonunda herkes mutlu olur, butun kasaba cilginca dans eder.

edit: yenisini yapiyorlarmis simdi. yeterince ilham almadik sanki.
  • dirty dancing kalibresinde bir seksenler filmi.
    açılış sahnesinde seksenlerin tüm tipiğini yansıtan ve dans eden bir sürü ayak görüyoruz tek tek. harika başlangıç bence.
    ayrıca senaryoda oldukça neşeli replikler var. aradım buldum, alın teri değil, şöyle ki;

rock müziği seven şehirli ren ile müzik ve danstan habersiz willard yüksek sesle müzik dinleyerek arabayla bir yere gitmektedirler ve polis tarafından durdurulmadan önce aralarında şöyle bir muhabbet geçer.

ren: you like men at work?
    willard: what men?
    ren: men at work.
    willard: well, where do they work?
    ren: no, they're a music group.
    willard: well, what do they call themselves?
    ren: oh no! what about the police?
    willard: what about 'em?
    ren: you ever heard them?
    willard: no, but i seen them.
    ren: where, in concert?
    willard: no, behind you.

işte bunun gibi tam seksenler saflığına sahip (yeni romantikler sizi seviyoruz) pek çok replik daha var filmde.
    dönemi sevmeyen filmi de sevmez diye tahmin ediyorum.
  • barış manço'nun zehrasını hatırlatır bana her dinlediğimde, billhassa nakaratıyla.
  • film boyunca bir tane bile zencinin (aman ırkçı olmayalım, african american diyelim) gorunmedigi, beyaz amerikalı filmidir. sanki ben zenciymisim gibi, neyi savunuyorsam .. o da ayri mesele.
  • yeniden çekilmekte olan ve muhtemelen 2011 yılı sonunda vizyona girecek olan versiyonunda kevin bacon'un unutulmaz ren maccormack tiplemesini ilk filmin çekildiği 1984 yılında doğmuş olan kenny wormald isimli bir oyuncu oynayacakmış. bazı filmleri böyle çok kurcalamamak lazım, tutmayacağı başından belli, ne yaparsan yap bu çağda 1980'ler ruhunu vermen, izleyiciler üzerinde o dönemde yarattığın etkiyi yaratman mümkün mü? gereksiz bir çaba gibi görünüyor, bakalım.
  • remake yapımından uzak durun, orijinali izledikten sonra remake yapımın ne kadar yavan ve sentetik kaldığını fark edeceksiniz

orijinal yapımda karakterlerin dansını doğaçlama, acemi ve samimi bulabilirken remake yapımda karakterlerin dansı cetvelle çizilmiş gibi kusursuza yakın bir şekilde canlandırılmış haliyle itici olmaktadır.
  • ing. serbest, başıboş, kayıtsız.
  • 30 yıl sonra kendi filmiyle dalga geçmek de herkese nasip olmaz ama kevin bacon tonight şova şöyle bir giriş yapmıştı.
  • yeniden çevriminin fragmanı çıkmış. beklentileri doğrular nitelikte berbat bir film gibi görünüyor.
  • 1984 tarihli bir gençlik filmi. kevin bacon abi küçük bir kasabaya gelir ve katı kuralları yıkmaya çalışır...
hesabın var mı? giriş yap