• nasıl olsa bizden uzak, nasıl olsa gözümüz görmüyor, fok da bizim evde besleyip ikibin mamadan birini seçip yedirdiğimiz, fırfırlı süslü elbiseler giydirdiğimiz bir zavallı değil, dizilerde oynatıp ağzına sigara tutuşturamıyoruz ya, "ölsün bize ne" denen canlı fok.
    belki de dünyanın en merhamet dileyen bakışları ile suratını sopa ile dağıtacak, beynini akıtacak o sapığa baktığında ne düşündüğünü bilemeyeceğimiz, konuşamayan canlı.

insan kadar zararlı, insan kadar olmaz olsun bir mahlukun sırf para için canlı canlı derisini yüzdüğü can sahibi. nedir o kürk bir derde deva mıdır, dünyayı mı kurtaracaktır, bilinmez. sopayı eline alıp kaçmaya bile fırsatı olmayan bebek fokları döverek yarı komaya sokan, can vermeden derisini canlı canlı yüzen o orospu çocukları mıdır acaba tek sapık, yoksa o kürkü alıp giyen orospuların da payı var mıdır bu suçta? bu para hırsı nasıl birşey ki, yüzünüze bakıp adeta aman dileyen bir bebeği, daha balık tutmasını dahi bilemeyen bir yavru foku döve döve, derisini yüzerek öldürebilen sapıklar yaratıyor...
    kürk giyince neye üstün geliyorsunuz ey kürk sahipleri, sahibeleri? insan mı sanıyorsunuz kendinizi? hayvana benzemeye çalıştığınızın farkında mısınız? hayvan denmez, insan hiç denmez size, kolaycacık ölmeyesiniz, ölümünde en ufacık payınızın olduğu her bir fok için acıların en büyüğü ile dolu günler diliyorum sizin için.
  • bu hayvanlar deniz kedileridir gozumde. ama cesit cesidi var, kulaklisi var, kulaksizi var. bulundugu yere gore de tiplerinin degistigi gibi renkleri filan da degisiyor, ve tabii isimleri. suyun altinda 25 dakika kadar tutabiliyorlar nefeslerini, hatta sanirim su altinda uyuyabiliyorlar bile.

genelde buyuk cogunlugu atlantik ve pasifik okyanusunun kuzey kiyilarinda yasar, ve keyif icin fok avlamak kuzey amerika'da bildigim kadariyla yasak. sozde yasak. insanoglu yine acimiyor zira.

harbour seal (bu kanadali, britanya kopegi yani. amerika'da olan harbor seal) denilen bir tanesiyle cam ardindan oynama imkani buldum bir akvaryumda, uc saat oynadim hayvanla. kedim bile sikiliyor elimle bir seyi takip ettirirken ona, ustune bir iki zipliyor sonra "tovbe yarabbi" bakisini atip devirip kicini yatiyor. bir fokcagiz hic uslanmadan 10 dakika kadar sirtini cama verip burnunun ucuyla parmagimi takip etti, romantik anlar yasatti bana. bir de ayni kedi bakisi yahu, boyle bir afacan, bir naif. kahramanim oldu cikti hayvan. akvaryuma sirf kendisini ziyarete arada bir gitmeliymisim gibi hissediyorum bu yuzden.

http://en.wikipedia.org/…iki/image:harbour_seal.jpg (tavuk kiclim)

simdi su tipe bakip kabul edelim, fok boyle sapsal, sapsal oldugu kadar da muhtesem sevimli, tam cancis bir hayvandir. onceki kahramanim miskin'in (sloth) pabucunu bile firlatti, oyle seker be.
  • kanada hükümetinin 15 binlik av kotasını 300 bine cikarmasiyla ciddi bir kıyıma ugrayacak olan hayvan türü. hükümetin bu karari almasina neden, kurk talebinin ve fok sayısının artisi olarak gosterilirken, cinayetlerin vahsi bir sekilde degil(!), atesli silahlarla islenecegi, hayvanlarin aci cekmeyecegi bildirildi. müslüman ülkeleri, özellikle de türkiye'yi kurban bayramlarında ciddi sekilde protesto eden diger medeni(!) ülkelerin bu cinayetler karsisinda nasil bir tepki gosterecegi ise merak konusu...
  • bahtsız hayvan türü. insanlardan çektiği yetmiyormuş gibi, yırtıcı hayvanlar arasında da favori besin olarak görülmektedir. köpekbalığından, balinaya, kutup ayısından başka çeşitlere peşinde koşan koşana. bir çeşit vahşi hayvan pringles'ı.
  • ceza, fuat, sahtiyan, ve sagopa kajmer 'in belki de son kez birlikte okudugu sarki. özellikle barikat ve yener'e bol bol diss içerir..
  • evimin bir bölümünü buz oda yapıp, evcil hayvan niyetine baklava böreklerle beslemek istediğim köftehorlardır.

ne yazık ki bu sevimli şirincikler de tekstil sektörünün kurbanı oldular. kafalarına demir sopalar vurularak öldürülüyorlar. zaten şu seri katilleri dünya gözüyle bir yakalayayım, çölde kutup ayılarının eline bırakacağım!
  • en zayıf yerleri burunlarıymış. sopa veya taşla burunlarına vurulduğunda kan kaybından hemen ölüyormuş zavallıcıklar.
  • azerilere göre su iti.
  • az önce rte'nin konuşmasında penguen demek isterken değindiği hayvandır.

'medya mısır yerine fokları gösteriyor.'

evet, devlet de türkiye yerine mısır'ı görüyor.
hesabın var mı? giriş yap