• sürekli yanıp sönenlerine mütereddit floresan denir
  • icinde bulunan civanin flamanlarca isitilarak buharla$tirilmasi ve olu$an gozle gorulmez i$imanin camin ic yuzeyine kaplanmi$ olan floresan madde sayesinde parlak, gozle gorulebilir olmasi prensibine dayanan lamba turu. cok ekonomik olmasi nedeni ile ce$itli yerlerde kar$imiza cikar. donen parcalari bulunan makinalarin bulundugu ortamlarda (fabrikalar, atolyeler) kullanilmasi, faz caki$masi denen olaya neden olmasi ve hareketli parcanin duruyormu$ gibi gorunmesine yol acabildigi icin elektrik ic tesisat yonetmeligince yasaktir.
  • dünyada hiçbir şeyden florasan lambalar kadar nefret etmiyorum galiba. nasıl insanlar bunu alıp evlerine takabiliyor anlayamıyorum, nasıl bir ameliyathane, ecza deposu yapıyor anında o minnacık ampül koca mekanı, gerçekten çok büyük bir sihir. çiğ, soğuk, felaket çirkin. mutsuz ediyor beni.

beyaz ışığa tahammül edebilen insanlar uzaylı bence, uzaylı evet. kesin ufodan filan aşina gözleri.

bak aklıma geldikçe huysuzlanıyorum resmen.
  • aydınlanma yönünden kıt olduğumuzun göstergesi. tasarruf adı altında yapılan bir işkenceden başka da bir şey değil. öyle tasarruf edeceğime mum yakar otururum tasarrufun kralını yaparım diye düşünürüm ben genelde.
  • kabusların ışığı. kesik kesik yanar hali de tartışmasız bir işkence kaynağı.
  • efendim ben cektim allah cektirmesin, baglanti şemasi şöyledir:
    http://img172.imageshack.us/…2/3649/drawing1jr0.jpg

(bkz: miras degil alinteri)
  • resmi bir belgede "florahasan" diye yazıldığını görmüşlüğüm vardır.*
  • yatılı okulda okumuş olanların kabusudur.
  • led'in yaygınlaşmasıyla tamamen ölen aydınlatma tipi. hem flicker yapması (göz algılamasa da titreşim yaparak baş ağrıtması, göz yorması) hem verimliliğin düşük olması (lumen/watt'ı 50 falan) hem de kısa ömrü (maksimum 5.000 saat civarı) ile çoktan tarihte yerini almıştır. en azından artık profesyonel anlamda üretim ve satışı yoktur.)
    yerini led panel'e, ya da böyle şerit şeklinde kullanılmak isteniyorsa led tube'lere bırakmıştır. böylece flicker yapmayan, lumen/watt'ı 100 civarlarında dolaşarak ciddi tasarruf ettiren ve minimum 30.000 saat çalışan led aydınlatmalar hızla yaygınlaşıyor.
  • şebeke frekansına bağlı olarak, her şebeke gerilimi periyodunda iki kere (50 hz için saniyede 100 kere) yanıp sönen ancak, insan gözünün ayırt edebileceği kritik kırpışma frekansının üzerinde çalıştıklarından sürekli yanıyormuş gibi görünen bir lamba çeşidi.
hesabın var mı? giriş yap