• çok başarılı bulduğum şekersiz fıstık ezmesi. üzerindeki yağa laf edilmiş. gastrit sahibi bir insan olarak bu yağ çiçek yağı olsa kesin farkederdim. yerli fındık sütünden bile kavrulmuş yağ kokusunu alıyorum ben. bu kadar zamandır yiyorum, midemde hiç sorun çıkarmadı. bence ilave başka bir tür yağ yok. olsa zaten yazmak zorundalar. bu işler denetleniyor sonuçta. tarım bakanlığının çarşaf çarşaf kara listeleri var. merak eden açıp arayabilir. bence olay şu: evde fıstık ezmesi yapanların kendi makinelerini sanayi tipi makine ile karşılaştırması yanlış. evdeki aletin kapasitesi o kadar yağ çıkarmaya haliyle yetmiyor. ben de evde fıstık ezmesi yapmayı denedim, bu kadar sıvı olmasa da bir noktadan sonra şaşırtıcı derecede akışkan bir şey çıktı. daha güçlü bir zımbırtı ile daha çok yağ çıkması mümkün. fıstık zaten inanılmaz yağlı bir yiyecek, kavanozda beklerken posa dibe çökünce üstü olduğu gibi yağ olarak kalıyor. olay bu yani.

edit: diğer fıstık ezmeleri ile karşılaştırırsanız onlar tabii ki daha katı olacak. içinde emülgatör var, şeker var, süt tozu bile var. fıstık ezmesi değil, fıstıklı ezme dense daha mantıklı olurmuş.
  • %100 fıstık ezmesinden oluşan harika ürün. içerisinde hiçbir katkı maddesi yok ve tamamen doğal. sporcular için ideal orgazmik yiyecek...
  • ülkede rakipsiz, sporcuların vazgeçilmez yiyeceği, fıstığın çekilmiş hali.

tam buğday ekmeği ile yerseniz, aminoasitleri çeşitlemiş olursunuz, protein olarak daha dolu beslenirsiniz. üstünde biriken yağı alırsanız da kıvamı daha yoğun, daha sürülebilir oluyor. ama tadını da veren yağı.

jif, calve fıstık filan demiş bazı arkadaşlar, konuyu hiç anlamamışlar. yok nutella amk
  • olması gerektiği gibi olan, all natural peanut butter.

burada spor var, spor! şeker isteyen fiskobirlik fındık ezmesi yesin!
  • ticari itibarı zedeler mi bilmiyorum ama, ben bunların fıstık ezmelerinde ekstra bir sıvı yağ kullandıklarını düşünüyorum.

şöyle açıklayalım. ben evde çok sık fıstık ezmesi yaparım. çiğ olarak alır, fırında kavururum. parçacıklı, akışkan, az kavrulmuş, çok kavrulmuş, çeşit çeşit fıstık ezmesi yaptım.

hiçbir tecrübemde, üstte o kadar yağ oluşmadı. sanki tahin gibi üstte yağ birikiyor ya fitnut'ta, acaba olur mu diye bilerek tahin kıvamında yaptığım çok akışkan bir fıstık ezmesinde bile üste o şekilde homojen ayrılan bir yağ çıkmadı. gayet iri fıstıklarda da olmadı, küçük fıstıklarda da olmadı.

aldım bir kere denedim; tadında da evde yaptığımdan farklı bir tad alıyorum ama tanımlayamıyorum. ham ayçiçek yağı tadına benzer bir tad alıyorum.

belki benim kuruntumdur bilemiyorum ama ben evde yapmaya devam edeceğim.
  • %100 ''kavrulmuş'' fıstık ezmesi içeren bir fıstık ezmesi. dün macrocenter'dan 360 gramını 16.90 tl'ye aldım. benim en sevdiğim fıstık ezmesi calve'nin parçacıklı olan fıstık ezmesi ise 350 gram 20.90 tl idi. ben hâla calve'nin daha iyi olduğunu düşünüyorum, ama bu iki ürünü karşılaştıracağım. 3 yılı biraz aşkın süredir şeker kullanmadığım için şeker içeren diğer ürünleri kullanmıyorum.

- fitnut inanılmaz akışkan, ezdikten sonra da blenderdan geçirmeye benzer bir işlemden geçiriyorlar sanırım. biraz daha kıvamlı ve parçacıklı olsa daha iyi olabilir.
    - fıstıkları kavurdukları yağı açıklamaları lazım. kavrulmuş fıstık diyor ama belki de terayağda, belki zeytinyağında, belki margarinde kavurdular. belki de yağsız kavrulmuştur, temennim bu yönde çünkü gerçekten calve'ye kıyasla bayağı az yağ içeriyor.
    - fitnut 100 gramda 106 kilokalori (kcal) daha az kalorili
    - fitnut 100 gramda 21 gram daha az yağ içeriyor.
    - fitnut 100 gramda 20 gram daha fazla karbonhidrat içeriyor.
    - fitnut 100 gramda 10 gram daha fazla protein içeriyor.

edit: makroları koymayı unutmuşum:

100 gramında 554 kcal, 29 gram protein, 33 gram karbonhidrat (3.6 gramı lif) ve 34.3 gram yağ içermekte.
  • içeriğindeki pestisit miktarını öğrenmeden bol bol yenirken dikkat edilmesini önerdiğim yerfıstığı ezmesidir. (öğrenebilen varsa beni yeşillendirebilir.) (ve hatta ab ülkelerine ihraç edilemiyorsa bilin ki içindeki kimyasallar insan sağlığı için faydalı değildir.)
  • pahalı olsa da şekersiz ve tuzsuz olduğu için tercih ettiğim fitnut marka fıstık ezmesini kaç gündür arıyorum. ne migroslarda ne de macrocenterlarda bulabildim. sizin yapacağınız stok yönetimine tüküreyim. başka yerde satılmıyor mu bu meret? bim market, şok market ne duruyorsunuz? yetişsenize imdadımıza.

bir de şekersiz fıstık ezmesi üretmeyen fiskobirlik gibi diğer markalara gelsin. şeker tüketmek istesek nutella yeriz amk.
  • herkes kutuyu açınca üstünde biriken yağa laf etmiş. o havayla teması kesen yağ olmasa fıstık ezmeniz 3. günden küflenir. ayni taktiği salça benzeri kavanoz besinlerinde de uygulayabilirsiniz. bugünlük bu kadar kutsal bilgi hepinize yeter.
  • tadı çok güzel bir iki çay kaşığı bir dilim tam buğday ekmeğinin üzerine sürdüğünüz zaman yetiyor. biraz sıvı ama kaşığa almadan önce dibinden iyice karıştırırsanız normale dönüyor. katkı maddesiz olduğu için ayrışabilir yazıyor üstünde zaten. bi de ben bunu muzlu yulaflı sütlü karışımın içine iki kaşık atıp, kavanoz bardağı iyice çalkaladım. bir gece buzdolabında bekledi o karışım, tadını arşa çıkarmış, bambaşka bir noktaya vardırmış. halbuki konumuz diyetti, sağlıklı beslenmeydi, oysa kendisi gayet edepsizce zevk verdi yerken.
hesabın var mı? giriş yap