• doom kibi oyunnara denio.ama türk dil kurumu'ndan olsaydım. "sanki yönettiğiniz adamın gözünden görüyormuşçasına ekranı karşınıza alıp önüne geleni vurmalı, ve ilerlemeli, anahtar falan toplayıp kapıları açmalı ‘bilgisayar" oyunu’ derdim.
  • benim küçüklük tabirimle ''adamsın ilerliyorsun'' oyunlarıdır.
  • sen bi tabancasın, böyle gidiyosun.
  • bir karikatürden..
    cami imamı ile cemaatten bir kişi yolda yürümektedir..
    - hocam yeni bi fps oynuyorum. bilgisayar oyununda birilerini öldürmek günahmıdır?...
    - müslüman değillerse öldürebilirsin evladım....
    - hemen ölüyom ben ama..
    - sık sık save et...
  • diğer oyun türlerine belli bir mesai harcadıktan sonra belli taktikler geliştirir ve bunu uygulama başladığınız zaman oyun nispeten kolaylaşır. fps bu konuda farklılık var, hem belli bir mesai harcayarak oyundaki dinamikleri, haritaları, kör noktaları vs öğrenecek ve taktik uygulayacak hem de sürekli olarak elinizin hassasiyetini kaybetmemek için alıştırma yapmanız gereken bir türdür. bildiğin nankördür. diablo'yu 3 yıl oynama bir gaz ile kur, o neydi bu neydi derken bir, iki güne bütün olayı toparlar hardcore devam edersiniz ama fps'yi bırak 3 yıl, 3 ay oynamamanız demek çoluğa çocuğa madara olmanız demektir.

konsolda ben fps oynuyorum diyenlere de buradan kıçımla gülerek selam ederim, millet bilgisayarda piksel boyutunda adam avlıyor! aloooo.
  • uzun vadede kiside kalici hasarlar birakabilmektedir :)

http://www.youtube.com/watch?v=-jbkkv2v8eu
  • 7. sezon x files bölümü. william gibson'un aynı isimli bilgisayar oyunuyla ilintilidir.
  • korsan cd satıcısının ilginç tanımı; hanii sen bir silahsıın gidiyorsun.
  • konsol sahipleri tarafindan nasil oynanabildiginin sirrina hala vakif olamadigim oyun cesidi. düzenli bir calismanin ve özverinin ürünü olsa gerek bu yetenek.
  • ilk gordugunuz adami vurmaniz gereken oyunlar. misal doom, duke nukem, quake gibi oyunlarda herkes dusman oldugu icin ilk gordugunuzu vurmaniz gerekir. dolayisiyla first person shooter denmistir bu oyunlara.
    (bkz: alternatif tanim)
hesabın var mı? giriş yap