• türkçe okunuşu dilimizin esnekliğine kurban gitmektedir...

(bkz: commandos 2)
  • nedenini anlayamadim ancak bu versiyonda web sitelerinde accesskey attribute'u tanimli elemanlara ulasim alt+(accesskey) degil shift+alt+(accesskey)'e cevrilmis. yani mesela sozlukteki ba$lik textbox'ina ff1.5 ve oncesinde alt+b ile erisirken bundan sonra shift+alt+b ile erismemiz gerekiyor.

bir elinde en fazla 5 parmak bulunan insanoglunu bu kadar eziyete neden sokmuslar cozemedim, ancak bu sacmaligin son derece kolay bir cozumu var:
    about:config sayfasinda "ui.key.chromeaccess" degerini 5, "ui.key.contentaccess" degerini 4 yaparsaniz eskisi gibi alt+(accesskey) kombinasyonunu kullanmaya devam edebilirsiniz.

http://forums.mozillazine.org/…ewtopic.php?t=446830 ben de buradan gordum bu cozumu.
  • cnet'in karşılaştırmasında ie7'nin eline vermiş browser'dır.
  • warmstart'ta bile on dakikada açıldığı için (windows üzerinde) bıraktığım, "ya maxthon ya opera" dedirten browser'dır.
    elbette ki opera.
  • http://www.mozilla.org/…jects/bonecho/all-beta.html adresinden indirilebilecek browser.
  • ie ekibinin tarafindan firefox ekibine pasta yollanmasinin sebebi. kucuk beyler sakalasiyormus boyle...
  • yıllar önce yaşadığım uyuşmazlık sebebiyle geliştirmiş olduğum kemikleşmiş önyargımı yerle bir etmiş browser kendisi. daha önce karşılaştığım tüm sorunları ortadan kaldırmış, iyice gelişmiş, oturmuş görünüyor her şeyiyle. sistemin sinirlerin nüfuz etmiş diğer default browserin özeliklerini olduğu gibi kopyalayarak, her şeyi alıştığım yere koymaya karar vermesi ise bambaşka bir beğeni konusu. mac için olan versiyonunun ayrı, pc versiyornunun apayri huzur verdiğini söylemem gerek. bu sayede, 6 senelik netscape kullanıcılığını bitirmekte ve son zamanlarda hiçbir şeyini düzeltmenin yolunu bulamamaya başladığım netscape'i ikincil browser olarak kullanmaya karar vermekte hiçbir sakınca görmüyorum. bu sayede, sözlükte gün aşırı bulduğum bugların sayısında ciddi bir düşüş yaşayacağıma, bu süre içinde bana yardımcı olmaya çalışan arkadaşlarımın kafasını daha az şişireceğime eminim. demek ki neymiş, büyük sözü dinlemek önemliymiş.

long live firefox!
  • hız açısından selefinin kat kat üstündeki browser.

ancak, en basitinden, super drag drop olmadan kullanmak akıl karı değil.

getirdiği yeniliklerin çoğu zaten maxthonda yıllardır olan, maxthon 2de daha da geliştirilmiş şeyler.

edit: ha phising koruması varmış. tamam iyidir hoştur ama zaten phising'e kanacak insanlar genellikle windowsla gelen bir browser kullanırlar.
  • orta tıklama ile harikalar yaratan, favoriler ve arama kısmında bile bu özelliği kullanabileceğiniz tarayıcı. geri ve ileri butonlarına da orta tıklanıp devam edilebiliyor. bunun yanında eskaza yeni sekme butonuna orta tıkladığınızda geçici durdurulma hissi yaşatıyor. *
  • tas gibi olmus leziz browser'dir. 1.5'in uzerine kurunca da sorun yasamadim sahsen. 1.5'te kullandigim extension'larin 1-2 tanesi (henuz) ff2.0'i desteklemedigi icin kullanamiyorum ama eger--benim gibi--pek sevdiginiz bir extension'in ff2.0'la uyumlu versiyonunun cikmasini bekleyemeyecek kadar sabirsizsaniz bunun da bir cozumu var. yalniz tabii bu tip islemler tab mix plus gibi cok kapsamli ve fantastik extension'larla sorun cikarabilir, sonra uyarmadi demeyin.

yontem sudur:

- extension'in .xpi dosyasini bir sekilde edinin. bir secenek extension'in sunuldugu web sitesinden (https://addons.mozilla.org/firefox/extensions/) .xpi dosyasini sag tik, save link as secenegiyle indirmektir. veya henuz hala ff 1.5 kullaniyorken firefox extension backup extension kullanarak yuklu olan butun extension'larin xpi dosyalarini generate ettirin. bu hem backup almak icin super kullanislidir, hem de istatistik tutan extension kullaniyorsaniz ve 1.5-2.0 gecisinde istatistiklerinizin kaybolmamasini istiyorsaniz bu sekilde yaratilan xpi dosyalari bu kaydedilmis istatistikleri de icerecektir (muhtemelen).

- .xpi dosyalari aslinda .zip dosyasidir. dosyanin uzantisini .zip olarak degistirin, sonra winzip, winrar falan gibi bi programla icindeki dosyalari extract edin.

- extract edilen dosyalar arasinda install.rdf dosyasini bir text editor'le acin.

- bu dosyada em:maxversion="1.5.0.*" benzeri bir tanim goreceksiniz. ff herhangi bir extension'in kendisiyle uyumsuz oldugunu soylerken sadece bu tanima bakarak hareket eder. dolayisiyla bu tanimi em:maxversion="2.0.0.*" yaparak ff2.0 uyumsuzlugu sorununu tirt bir sekilde cozebilirsiniz.

- install.rdf dosyasini kaydettikten sonra biraz once extract ettiginiz butun dosyalari tekrar zipleyip dosya uzantisini .xpi'a cevirin. bunu ff2.0'la yuklediginizde muhtemelen sorun yasamayacaksiniz.

yalniz burda yukarida yaptigim uyarinin aynisini yapayim. 1.5 ve 2.0 versiyonlari arasinda bir ton yeni ozellik eklendigi ve varolan bazi ozelliklerin calisma sekillerinin de degismis olabilecegini goz onunde bulundurarak tab mix plus gibi kapsamli extension'lara bulasmamaniz hayirli olabilir. sonra hata filan olur, extension patlar, firefox catlar, uzulursunuz.

ama diyorsaniz ki copy link name benzeri ufak tefek bir extension var onu seetmek istiyorum, bunu denemenizde muhtemelen bir sakinca olmayacaktir. ben bu yontemi copy link name (https://addons.mozilla.org/firefox/553/), time tracker (https://addons.mozilla.org/firefox/1887/) ve su an adini hatirlayamadigim baska 1-2 extension'la denedim, hepsi cillop gibi yuklendi, calisiyor. yalniz uzun vadede, yani extension'lara bir upgrade cikmasi durumunda ne olur ne biter bilemem.
hesabın var mı? giriş yap