• yüzbilmemkaçıncı denemem sonucunda türkmenistan milli takımını hem de bahreynli, japonyalı,moğolistanlı,özbekistanlı,ummanlı ölüm grubundan dünya kupasına götürdüğüm henüz yapay zekanın insan zekası karşında duramayacağını kanıtlayan oyun.olayın tek üzücü noktası bu durumdan türkmenistan'da kimsenin haberi olmaması.
  • fifa 2001'deki her ortanın gol olması rezilliğinden sonra ea'nin bu sorunu orta yaptırmayarak çözdüğü oyun. koskoca koller'in hiçbir taktiksel önemi kalmamıştı.*
  • fifa 2002 "çok iyi olabilecekken içine sıçılan oyunlar" listesinde bir numaraya yerleşiyor. sebeplere gelince:
    - hangi insan evladı 40 metreden attığı her şutu ayağının dışıyla kalenin doksanına gönderebilir ve gol atabilir? (özellikle kuvvetli takımlarda)
    - madem oyunda çok iyi takımlar olduğu kadar çok kötü takımlarda var, kötü olan takımların oyuncuları nasıl hücuma çıkarken 60 metre ileri vurdukları pası (tabii ki falsolu) adamın tam ayağına, kafasına atabiliyorlar.
    - niye oyunda iyi takımların iyi olduğunu göstermek için onları daha hızlı yapıyorlar? pekala jamaica milli takımının bir oyuncusu barcelonadaki herhangi bir oyuncudan belki daha teknik değildir ama daha hızlı koşabilir.
    - eskiden bilgisayarın kalecisi topu elle çıkardığı zaman topu yakalayıp gol atardık, bunu engellemenin tek yolu kalecinin her eline aldığı topu dikmesi midir? değildur.. peki eliyle topu bir takım arkadaşına atacak olan kaleci o tarafa doğru koşan bir rakip oyuncu gördüğünde durup topu öteki taraftan oyuna sokamaz mı? sokabilur..
    - gerçek hayatta yerden tıngır mıngır yuvarlanan topları, 30 metre etrafında bir allahın kulu yokken yere plonjon atarak tutan bir kaleci gördünüz mü (fevzi felan haricinde) ben fifa da gördüm, hala da görüyorum, ama oyunu yapanlar görmüyor..
    - rakip oyuncular forvete uzun top attıklarında biz arkalarından koşan defans oyuncusunu seçtiğimiz anda neden oyuncu bir an durup düşünür? oysa ben zaten yön tuşuyla beraber w ya yırtınırcasına basmaktayımdır.. nedendir cevat abi? evet evet...
    - deplasmanda 6-0 mağlup durumda olan bir takım şans eseri bir gol atarsa neden bütün tribünler stadı yıkarcasına bağırır ve neden futbolcular sanki çok büyük bir iş yapmışçasına birbirlerinin üstüne sıçrayarak sevinirler, coşarlar? onun yerine efendi gibi başları önlerinde topu hemen kalenin içinden alarak santraya doğru götürmeleri beklenmez mi? ya da sevinirlerse sopa atılmaz mı?
    - maç içersinde takım değiştirme lüksü engellenemez mi? illa şeytanın dürtmelerini hissetmemiz mi lazım? (elhamdülillah müslümanız da uymuyoruz..)

bu oyunu bu kadar güzel grafiklerle süsleyen ea sports çalışanları bir kez olsun oyunu oynayıp şu salak hataları görmez mi?
  • windows 7 ile uyumlu çalışamıyor sanıyorum. yıl olmuş 2012, teletex ölmüş, istediğimiz zaman fifa 2002 indirip oynayamıyoruz. sikmişim böyle işi lan.
  • gs kalesinde kerem inan var overali 56 bide yedek kalecide yok enteresan ama hasan şaş ve arifle emperyalist avupalı piçlerin eline verip clde 2 gruptan çıkıp kupayı almama engel olamadı

oynanış oyun mekaniği 8.5
    müzikleri olsun oyuncuların gol sevinçleri olsun mükemmel harmanlanmış oyuncuların gol sevinçleri sonrası insan dahada gaza geliyor takım dahada birbirine kenetleniyor sanki takım ruhunu güzel yansıtmışlar ama maç bitişi sevinçler çok abartılmış prestij maçı olsa bile adam kupa almış gibi zıplıyor :))
  • dünya futbol oyunları tarihinde en güzel gol sevinçlerine sahip oyundu aynı zamanda.
  • grafikleriyle ve sistemiyle yine bir başyapıt olan bu oyun getirdiği "ortaya pas" sistemiyle çığır açıyor. artık çok daha gerçekçi maçları şapşal röveşatalar olmadan oynayabileceğiz...
  • bu oyunla ilgili bir detay daha hatırlıyorum yanılıyorsam yeşillendirin;

bu oyuna kadar gerçekçilik düzeyi atıyorum 3/10 ise bu oyun o dönem için 6/10 a çıkartmıştı bunu grafikleri ve oyun motoruyla. ancak bir fark da şuydu, bir sene sonra çıkacak olan fifa 2003 ile birlikte bugün yaşadığımız fifa deneyiminin ilk adımları atılmıştı.

bence fifa 98 ile birlikte ea için devrim niteliğinde olan bir oyundur bu. daha net anlamak isteyenler(daha genç arkadaşlarımız) fifa 2001 ve fifa 2002 arasındaki gameplay farkına youtube üzerinden bakabilirler.
  • duvar pasının space tuşu ile kolayca yapıldığı oyun. bir de bu yöntemle kolayca ceza sahasına girilip bir şutla golü atabiliyorduk. bir süre sonra birbirine benzer goller atmaktan sıkılınca oynamayı da bırakmıştım.
  • işlemcisi 2 ghz'den hızlı olan sistemlerde çalışmayan 12 yıllık futbol oyunu. ille oynayacağım diyorsanız gamecube emülatörleriyle pc'de oynamak mümkün.
hesabın var mı? giriş yap