• 2004 model 1.3 mjet dynamic ile yaptığım 1000 km sonucunda görüşlerimi aktarıyım;

artıları:
    -inanılmaz az yakıyor. şehir içi 6.3l/100 km, şehirler arası 4.5l/100 km.
    -fiyatına göre fazla donanım. abs+çift hava yastığı+yükseklik ayarlı ön farlar+klima+elektrikli yan aynalar+yol bilgisayarı. diğer marka araçlarda bu donanım için en az 3000 lira fazla ödersiniz.
    -yeterince iyi fren performansı.
    -city mode direksiyon. şehir içi kullanımda akıl almaz bir rahatlık sağlıyor.
    -ucuz yedek parça.

eksileri:
    -1.3 dizel motor araç yüklü iken yokuş yukarı çok zorlanıyor.
    -park ederken aracın önünü kesinlikle göremiyorsunuz. iç güdülerinizle park ediyorsunuz.
    -kör noktaları dönüşlerde sorun çıkarıyor. a sütunu.
    -hızı 150 km/saat e kadar rahat çıkıyor. sonrasında araç titremeye ve azrail yavaş yavaş yanınızda sırıtmaya başlıyor.
    -işçilik kötü, malzeme kalitesi düşük.
    -motor sesini içeriye çok alıyor.

sonuç olarak şehir içi kullanım için ve ilk araba olarak alınabilecek bir araç.

1 yıl sonra gelen edit: ulan araç 60 ile pert oldu, 120 ile ben pert olurdum heralde. sakın şehirler arası yolculuk için kullanmayın. kullanacaksanız yavaş gidin yoksa içinden çıkamazsınız. neyse önümüzdeki arabalara bakıcaz.
  • viraj aydinlatma özelliğinden bi haber insanlarin bok attığı araba.

edit: unutmusum görüş bildirmeyi.. tamam bende sevmem fiati, puntoyu ama bok atmadan önce araştiralim. adam o videoyu viraj aydinlatma özelligini göstermek icin cekiyor, yoksa gerizekali degil adamlar, tek sis farinin yanmadigi bi arabayi reklamda oynatmazlar.
  • geçtiğimiz hafta uzun bir bekleyiş döneminden sonra teslim edilerek sahip olduğum fiat modelidir.

kısaca hem merak edenler için hem de almayı düşünenler için özelliklerinden hem avantajlarından hem de dezavantajlarından bahsedeyim.

1.4 motor hacminde, 105 beygir, lounge donanım paketi, sport paket ve güvenlik paketi ilaveleri ile aldığım otomobilin model seri numarası s7 olarak geçmekte.

2012 yılındaki puntolardan farklarını şu şekilde anlatmak isterim.

koltuklarıhttps://www.netcarshow.com/…-punto-2012-1600-40.jpg

jantlarıhttps://img.letgo.com/…1cfd74.jpeg?impolicy=img_200

iç konsol sanki yeni albea gibi olmuş. torpido üzerindeki ambians ışıkları, kapı açma kollarındaki aydınlatmalar ve yeni deri direksiyon çok şık bir şekilde durmakta.

ancak anladığım kadarı ile artık fiat türkiye yukarıdaki özelliklerdeki araçları getirmiyor. daha düşün beygirli araçlar getirmekte. bunun sebebini düşen bravo satışları olarak görmekteyim. yanılıyor da olabilirim.

genel olarak, sürüş ve yol tutuşlarından ve bunlara bağlı artı ve eksilerinden bahsedeceğim.

güvenlik paketinde gelen hill holder ve esp çok işlevli. iyi ki almışım diyeceğiniz özellikler. cruise kontrol standart donanım içinde olup olmadığını bilmiyorum ama gerçekten uzun yolda ciddi rahatlık.

yukarıdaki fotoğraflarını gördüğünüz spor koltuklar son derece rahat.

açılır cam tavan boyu 1.85 üzerindeki insanların saçlarının tavana sürtmesine sebep oluyor arka koltukta da bir miktar darlığa sebep olmakta. bunu muhakkak göz önünde bulundurun.

plastik aksam ve kalitesi hoş. çift dijital kliması hem soğuk ve sıcak için ideal ısıya çok çabuk bir şekilde ulaşmakta.

city direksiyon modu dar alanda ve özellikle park ederken son derece kolaylık sağlıyor.

şehir içinde start&stop özelliği sıkışık istanbul trafiğinde aşırı faydalı olmuyor ama sıkışık olmayan trafikte seyrediyorsanız, ciddi yakıt ekonomisi sağlamakta.

gelelim sürüş konusuna.

uzun yol ve şehir içi yolculuklarını peşpeşe yaşayarak izlenimlerimi aktarmak isterim.

rüzgar sesini içeri çok almakta. buna cam tavanın da etkisi olduğunu düşünüyorum. yanından kamyon filan geçerken savrulmuyor yada çizgisinden sapmıyor. ancak küçük araç olarak görüldüğünden ve genel olarak dizel sanılmasından dolayı sizin yavaş gideceğinizi düşünen sürücüler için hoş süprizler yapabilirsiniz.

arabanın çok yeni olmasından ve yol koşullarından dolayı 175 km kadar zorlanmadan çıktım. ancak daha sonrası için bu hızların aşırı risk teşkil edeceğine düşünmekteyim.

16 jantlara uygun dunlop marka lastiklere gelen aracın çekişi ve lastik performansını ileride göreceğiz. şuan için oldukça güzel gitmekteler.

bagajına tekerlekli orta boy bir adet ve bir adette küçük boy tekerlekli bavul sığmakta. üzerine torbalar filan koyabilirsiniz. abartmadan güzelce bagaja sığabiliyor.

tam boy stepne yine bagajda yer almakta.
  • araç altı izolasyonu operasyonu sonucunda aracın ses düzeni ve kabin içine gelen motor sesinde bariz bir değişimin olduğu fiat modelidir.
  • kendimi bildim bileli arabaları severim ve yaklaşık 7 yaşımdan beri sokaktaki arabaların çoğunun markasını ve modelini bilen bir çocuk olarak büyümeye devam ettim. üst katımızda üniversite öğrencisi bir abi oturuyordu adı da furkan diye hatırlıyorum. 2006 senesinde lacivert bir fiat punto almıştı. o arabayı otoparkta her görmemde üniversiteye gittiğimde bir tane alma hayalleriyle büyümeye devam ettim. bana göre tam bir üniversite öğrencisi arabasıydı. yeterince büyüktü ve aynı zamanda yeterince küçüktü de. az yakıyor ve 1.3 multijet motoru sayesinde hızlı ve atik de gidebiliyordu. tasarımı da yeterince güzeldi. 2019 senesinin sonunda çocukluk hayalim gerçekleşti ve eve 2. araba olarak punto alındı. 10 aydır kullanıyorum ve 1 kere olsun pişmanlık duymadım.
  • aralık ayında 2013 modelini alarak 1200 lira vergi artışından ve fiat zammından kıl payı kurtulduğum sevimli aracım. easy + konfor paketi donanımına en az 3-4 bin lira zam gelmiş gibi gözüküyor.

işin ilginç tarafı bu arabayı aldıktan sonra daha çok sevdim. görücü usulü evlenip sonra aşık oldum gibi bir şey yaşıyorum.
  • babamın yaklaşık 10 küsür takla attıktan ve şarampole yuvarlandıktan sonra "airbaglerin açılmamasına" rağmen şans eseri sağ çıktığı arabadır. artık "fiat alınmaz" diyenlere kulak verir misiniz vermez misiniz bilmem ama airbaglere güvenmeyin derim.
  • 13 versiyonundan sadece 2 tanesi 40.000 liradan pahalı olan araç. onlar da dizel ve otomatik zaten. 28.500'den başlar fiyatları.

105 beygir motorlu, spor jantlı, dijital klimalı, esp'li, sesli komut verebildiğiniz bluetooth'lu versiyonu 35.000 liradır örneğin.

o değil de, yol bilgisayarı olmayan polo; kliması, alaşım jantı* bile olmayan golf'ü gördükçe üzülüyorum :(

kaymak: 2011 yılında klimasız vw golf almak

1 yıl sonra gelen edit: artık ucuz değil.
  • üretimine başlandığı 2005 yılından sonra hiç bir önemli değişikliğe uğramadan sadece ufak tefek makyajlar ile günümüzde satılmaya devam ettiği için euro ncap'in günümüz kaza testi gereksinimlerine göre tekrar teste tabi tuttuğu araç. euro ncap firmasının mutlak gereksinimi olan şerit takip asistanı, otomatik frenleme sistemi, diz ve yan hava yastığı gibi teknolojilere sahip olmadığı için sıfır yıldız almıştır. söz konusu teknolojiler otomobile eklendiğinde veya safety pack (güvenlik paketi) gibi bir ekleme yapılıp opsiyonel olarak sunulduğunda otomobilin tekrar 5 yıldız alması olası. zira test videolarında her hangi bir güvenlik zaafı gözükmemekte. hatta sırf bu özelliklere sahip olduğu için testten dolu dolu yıldızlarla geçen dacia modellerinden çok daha fazla dirayet gösterdiği ortada. videonun yorumlarında da yaşanan şaşkınlık görülebilir. test videosu

aynı durum fiat egea testinde de yaşanmış ve otomobilin güvenlik paketsiz versiyonu üç, güvenlik paketli versiyonu ise dört yıldız alabilmişti. üç yıldızın sebebi otomobilde yardımcı güvenlik ekipmanı bulunmaması, dört yıldızın sebebi ise yetişkin yolcu korumasında her hangi bir zaafı bulunmayan ve sınıf standartlarında puanlar elde eden otomobilde opsiyonel olarak satın alınabilen güvenlik paketinde şerit takip asistanı olmaması. üç kuruşluk maliyete sahip bir şerit takip asistanı otomobile apar topar sonradan eklendi fakat bu sefer de güncel versiyonu ncap testine sokmadılar. girse 5 yıldız alacak halbuki. 2018'de girecektir ve muhtemelen 5 yıldız alacak. umarım fiat mühendisleri euro ncap firması ile birbirine girmeden bu duruma bir çözüm bulabilir zira bu iki oldu. otomobilde her hangi bir sorun bulunmamasına rağmen testlerden sadece ufak eksiklikler yüzünden düşük puan alınması insanlarda otomobilin dayanıksız olduğu algısı oluşturuyor ve bu çok ciddi bir tehdit. fiat bunu göz ardı etmeye ve düzeltmemeye ve saçma sapan işler yapmaya devam ediyor ne yazık ki.
  • yeni punto'nun piyasaya sürülmesiyle fiat'ın 3 farklı kasasını aynı anda sattığı araç olmuştur.

(bkz: fiat grande punto)
    (bkz: fiat punto evo)
    (bkz: fiat punto)

fark ettim ki aracın ismi gittikçe küçülüyor, bir sonrakinin adı fiat pu olabilir*.
hesabın var mı? giriş yap