• 2011'in başında fiyatı yine bu civardaydı, bu nedenle de yıllardır satmıyordu. baz versiyonu 19.950 liraya indirildi, en dolu modeli (cam tavan, güvenlik paketi vs) ise 25.000 liraya alınabiliyordu. böylece 1000 adet sattı, şimdi yine satmayacak tabi ki.

nisan ayında 3. nesli çıkacak, tanıtımları yapıldı, türkiye'de de palio'nun yerine geçmesi isteniyor. tahminimce "panda" isminin tanınmasını vs. için yapılmış olabilir bu indirim.

bizim milletteki "küçükse işe yaramaz, o kadar parayı yaksam daha faydalı" mantığına da hastayım ayrıca. bir biz akıllıyız, avrupa'da 2.000.000 adet satmış arabayı beğenmiyoruz. az yakması, masrafsız olması, vergisinin düşük olması filan hiç önemli değil, zenginiz hepimiz. zenginliği geçtim, israf olarak görüyorum açıkçası.
  • dün fiat yetkili satıcılarının birinde sıfır olarak hem düz hem de 4*4 versiyonunun sağında solunda şöyle bir dolandım. daha önce de incelemiştim zaten.
    ben fiat araçlarını severim genellikle, ve bu araç ekonomik olması için tasarlandığından maliyetten kısma girişimlerini de anlarım ama her iki versiyonda da bagajın tabanındaki malzeme, hani stepne ile bagajı ayıran parça, aracın bagaj tabanına tam oturmadığı gibi sağlamlık olarak da karton mukavemetinde.. valiz koyacak , eşya atacak insanlar onun üzerine..
    ayrıca bagaja tam oturmaması ne demek? anaokulunda elişi dersi de mi almadınız? o parçayı oraya uygun tasarlayacak bilgisayarınız da vardır, kesecek robotunuz da..
    sonra millet diyor ki fiat dandik. böyle şeylerden kaybediyorsunuz.
  • buraya 169 kasa kodlu versiyonu için altın değerinde upgrade bilgileri bırakayım.

- 6 ileri şanzıman: fiat egea (avrupa adı ile fiat tipo) 1.4 ve fiat 500 0.9 twinair'de bulunan 6 ileri şanzıman fiat panda'ya uyuyor. şanzımanın çanak kısmını değiştirmeniz ve eski şanzıman üzerindeki kulak aparatını yeni şanzımana takmanız yeterli. oranları çok keyifli oldu. ralli otomobili gibi kısa oranlar sayesinde kalkışı çok eğlenceli.

- 4 teker disk fren ve önleri güçlendirme: standartta önler 240 mm mono disk. yani hava soğutma yok. önlere fiat linea veya fiat doblo kaliperi cuk diye uyuyor. böylece diskleri 257 mm hava soğutmalı yapabiliyorsunuz. baştan uyarayım, bu değişimi yaparsanız 13" jantlara veda etmeniz gerekir. frenleriniz jantin içine sığmaz.

arkalara gelecek olursak fiat linea arka disk sistemi oluyor. kaliper taşıyıcı, kaliperler, kalipere uyumlu el freni halatlari işinizi görüyor. eski poryayi aynen kullanabiliyorsunuz.
    isin güzel kısmı tüm bu değişikliklerden sonra ana fren merkezini değiştirmek gerekmiyor. bahsettiğim konfigurasyon avrupa'daki satılan panda 100 hp versiyonunda kullanılıyor.
  • kullanmanın ayrı bir keyif olduğu, tevazunun da bir seçim olabileceğinin kanıtı olan, uzun yol ve bozuk zemin performansının beni şaşırtayazdığı küçük dev adam...

bir nevi atom karınca..

ama varoluşlarını gaz pedalında bulan muktedir olma peşindeki şoförlerimiz bundan anlamaz, cip alsınlar, pick- up baksınlar, ağır sedanlara binsinler filan..
  • saab 9000 cset model arabama güç yetiremeyince aldığım şehir içinde kullanımı gayet kolay dualogic vitesli modeli şehir içi trafikte yazın 5.8 lt/100 km kışın* 6.4 lt/100 km yakan bir araba. tamam küçük, bagaj diye bir şey yok, 60 beygir kime yeter ama bir taraftan da ucuz, az yakıt sarfiyatı olan çoğu araçta olmayan aksesuarlar (gelişmiş yol bilgisayarı, dualogic şanzuman, sky dome, elektrohidrolik dreksiyon, ısıtmalı elektrikli yan aynalar vb) ile makyajlanmış fonksiyonel bir şehir içi arabası.

hayatımda neler değişti saabdan sonra derseniz; bir kere uzun yol arabası değil panda, virajlarda özellikle arka tekerlere hakim olmak zor. 80 km/saat hıza ulaştıktan sonra 150 km/saate çıkıncaya kadar sanki yıllar geçiyor ama daha önce de dedim şehiriçi arabası zaten. peki şehir içinde neler eksildi benden; arabanın diğer şöförler üzerinde hiç bir caydırıcılığı yok. eskiden sellektör nedir bilmezdim. arabayı gören* önümdeyse yol verir farklı şeritte ise önüme aniden atlamazdı (zatnen böyle önüme atlayan bir sazana çarpmışlığım da vardı). aklımdan geçen hıza ibreye bakıncaya kadar olurdum. güvenli* ve güvenilir* bir arabaydı. bunları kaybettim. ama bu gibi unsurların bana aylık maliyetleri benzinin 1.8 milyon tl iken 600 milyon tl (bakım + vergi + kasko) civarında idi. şu anda panda aylık 250 ytl gibi bir işletme gideri ile ayağımı yerden kesiyor.

kısacası bagaja ihtiyacı olmayan, arabası az yaksın isteyen, saatte 100 km üzeri bana lazım değil diyen, park sorunu (yer) yaşamak istemiyorum diyenler için ideal bir araç. ayrıca dışardan göründüğü kadar küçük değil. sadece ben söylemiyorum bunu, içini gören hemen hemen herkez aynı şeyleri söylüyor.

yine de fiat; ilk 3 yıl dayanıklı daha sonra (sözüm meclisten dışarı) fix it all time. bu arada uzun yol için başka bir araç satın almayı düşünüyorum. hazır fiyatlar düşmüşken, bazı araçlar geçen seneye göre neredeyse yarı yarıya fiyat kaybetti.
  • erkeklere göre değil diyenlerin gerçekten aklına şaşıyorum.

bak canım, bak arkadaşım, bu arabanın 100hp versiyonu çıktı. bayan arabasıysa neden çıkarıldı bu model?
    bir kaç ay öncesine kadar var olan otomatik vites seçeneği neden kaldırıldı? bayan arabasının olmazsa olmazı bu. manuel ama bayanlar için, bi git.

"başka araba mı yok?"
    yok lan yok işte.
    ikinci eli 13-16 arası, 0'ı 22-27 bin lira arası bir otomobil söyleyin bana, ama şu özelliklerde:
    abs, hava yastığı, klima standart olacak.
    100km'de şehirdışında 4 litre, şehir içinde 6,4 litre yakacak.
    servisi, vergisi ucuz olacak.

hyundai getz mi? ne kadar yakıyor biliyor musun benzinlisi? dizel pahalı. hava yastığı abs bile standart değil.
    dizel peugeot 206 mı? turbosu bozulunca ne kadar masraf çıkıyor, bozulması ne kadar normalleşmiş biliyor musun?
    dacia mı, çin malı mı? bi git.
    golf/polo mu? lan servise girsem kaç liraya çıkarım haberin var mı?

söyle bu özelliklerdeki arabayı, gidip onu alayım. ya da sus, bilgin olmayan konuda konuşma. ibneliğimden değil mantığımdan hesabımdan istiyorum bu arabayı.
  • araba modeli.
    ama ne menem bir model? böyle isim verilir mi bir modele?
    niye para vereyim ben panda'ya? muadillerim jaguar'lara, audi'lere, golf'lere binsin.. bana da "abi, sende ne var? araba olarak?" desinler.. ben de yanaklarim kizararak, bakislarimi utançla ayak uçlarima indirip "panda... bende panda var.." diyeyim.
    taksiye binsem, daha iyi?
  • 36.000 tl'ye aynı motorla dizel punto varken 33.000 tl'ye fiyat panda almanın maalesef ki bir mantığı yok. ataistler gelse onlar da açıklayamaz. fiat bu iş olmamış hacı.
  • ufak tefek araba. bekarlar, 3-5 sene çocuk düşünmeyen yeni evli çiftler için ideal. güzel. alan binsin hayrını görsün.

ama araba satılan sitelerde "station wagon" diye aratınca karşıma bu araba çıkıyor, sinirim bozuluyor. ey insanoğlu! bu arabalar station wagon değil, hb! station wagon araba arayan kişi bu arabayı görse ne olur görmese ne olur? adama sedan yetmemiş station wagon arıyor, sen elindeki pandayı adamın gözüne sokuyorsun.
  • fiat panda 1.3mjet stop&start lounge.............: 37.500tl
    skydome..................................................: 2.250tl
    extra pack**..............................................: 750tl
    esp+asr+hill holder ....................................: 750tl
    metalik boya..............................................: 500tl

tanım:en full modeli 41.750tl olan minik fiat modeli*

not:aynı model aynı donanımla italya da 16.050 euro *
hesabın var mı? giriş yap