• iktidarın belli bir yaşam tarzını bu denli kuşattığı dönemde hiç kimsenin gri bir alanda kalma lüksü yoktur.

kimse ferman akgül'den edip akbayram ayarında bir muhalif olmasını beklemiyor. ancak festivallerin yasaklandığı, belli bir yaşam tarzının düşman ilan edildiği ve tehdit altında olduğu bir dönemde çıkıp yandaşlık yapıyorsa tercihini yapmış demektir. bizim de bu konuda bir tercih yapma hakkımız var.

kendisini 2005'ten beri dinlerim. hatta kasetlerinin çıktığı haberini alır almaz gidip satın almıştım. kaset diyorum, volkmen diyorum düşünün. ancak şu an müziğinden zerre hazzetmediğim gülşen bile gözümde kendisinden daha değerli bir konuma sahip. hatta şöyle söyleyeyim, ronnie james dio benim nezdimde tanrı gibi bir varlıktır. ben tanrı'yım dese inanırım. fakat bugün dirilse ve togg reklamında oynasa onun için de aynı şeyi düşünürüm.

knut hamsun büyük bir yazardı. ancak nazi sempatizanı olmanın bedelini muazzam bir itibar kaybıyla ödedi. bu işler böyledir. hayatıma kast eden adamlara sempati besleyen, onların reklamını yapan bir sanatçının benim nezdimde değeri yoktur. istersen dünyanın en muhteşem vokal tekniğini bulmuş olsun, fark etmez.

bu arada gelip linç kültüründen falan bahsedenlere söyleyeyim; siz linç görmemişsiniz. ferman akgül'ün uğrayacağı en kötü akıbet kitle kaybı olur. en fazla spotify'da albümünü dinlemeyiz, sosyal medyada takipten çıkarırız, konserine gitmeyiz. bu yani. iktidarın hedef aldığı insanların hayatı kayıyor. fiziksel, psikolojik ve sosyal şiddete maruz kalıyorlar. şanslı olan ülkeyi terk edip kurtuluyor. mehmet ali alabora silahlı örgüt kurmaktan falan yargılanıyor hey! siz neyin lincinden bahsediyorsunuz? karşımızdaki güruh her türlü agresyonu gösterecek ama biz onlara yanlayan sanatçıları bile bağrımıza basmaya devam edeceğiz? neyiz biz isa falan mı?

tanım: hüdapar ve akp işbirliğiyle düzenlenen etkinliklerde ilahı okuyarak kariyerini devam ettirmesini tavsiye ettiğim sanatçı. kadın çizmeye kalkmasın, hüdapar kızar.
  • ferman n'aber? fotoğrafını gördüm emine'yle. yazmak istedim. okursun belki...

ferman seni severdim, manga grubuyla imza gününüze yetişemedim de arkadaşımdan fotokopi çektirdim imzalarınızı biliyor musun? çok severdim çocukken sizi.

ama ferman, 'onca çocuğun eli yakalarında' olanlarla neden fotoğrafın var senin? sen de diyordun duydum ben, 'sustukça sıra sana gelecek bilesin' diyordun. sen bilmiyor muydun?

o yanında iki dirhem bir çekirdek durduğun kadının kocası nelere sebep oldu ferman? 'yeterince ıslandı bu toprak sel aldı' da, 'kanla karışık yağmurlar bastırdı' bizden ali ismail'i, berkin elvan'ı, oğuz arda sel'i (daha nicelerini) aldı. çok analar ağladı ferman. ben duydum. hepimiz duyduk da kimisi senin gibi kulaklarını tıkadı. yani tıkamışsın belli ki...

ferman bu ülkede çocuklarımız 'ölmeyi öğrendi yürümeden.' sen biliyorsun, biliyorum. 'biri var uzakta tetiği çeken' ferman, kendisi de itiraf etti.

boyalı ayakkabılarıyla toprağımıza basıyorlar ferman! neden?
  • "iktidarı eleştirmek zorunda mı" diye çıkışan bazı arkadaşlar görüyorum. bu ülkede son 1 yılda içki içiliyor vs diye bir sürü bahar senliği ve festival yasaklandı. evet, rock grubuysan bu hükümete karşı bir duruşun olmak zorunda kardeşim. sokaktaki adam zorunda değil evet ama bu tür sanatçılar, karşısında durmak zorunda!

bilmiyorsanız söyleyelim! son 1 yılda yasaklanan festivaller:

1 anadolu fest eskişehir eskişehir valiliği
    2 niyazi koyuncu konseri istanbul pendik belediyesi
    3 apolas lermi konseri denizli pamukkale belediyesi
    4 ara malikian başkent kültür yolu festivali konseri ankara kültür ve turizm bakanlığı
    5 munzur kültür ve doğa festivali tunceli tunceli valiliği
    6 kozlu müzik festivali zonguldak zonguldak valiliği
    7 kazdağı ekoloji festivali balıkesir balıkesir valiliği
    8 mirae konseri ankara kültür ve turizm bakanlığı
    9 odtü uluslararası bahar şenliği ankara odtü rektörlüğü
    10 aynur doğan konserleri kocaeli derince belediyesi
    11 zeytinli rock festivali balıkesir burhaniye kaymakamlığı
    12 metin & kemal kahraman konseri muş muş valiliği
    13 milyonfest muğla muğla valiliği
    14 çağdaş fest muğla fethiye kaymakamlığı
  • fatih altaylı ile olan programından geliyorum, millet bu da iyice akpli oldu, yandaş oldu falan diye eleştiriyordu ben de konu hakkında bilgim olmadığından ne alaka diyordum ama programı izleyince baya baya akpye, reyize yanlayan bir şarkıcı profili çizdi hemen her anlamda. yani kaç kere pas attı fatih altaylı, bu ise o pasları almayıp hep bir herkese eşit mesafedeyiz de, her etkinlik de çıkarız da, herşeye muhalif olunmaz da vs kıvırdı da kıvırdı. abi açık açık de ben rtenin politika ve icraatlarını destekliyorum diye rahatla.

togg gibi daha ilk gününden rte vaadi olarak ortaya çıkan bir projenin tanıtımında senin şarkının kullanılıyor olması zaten özetliyor. neden mor ve ötesi değil, neden duman değil, neden tarkan değil de manga?

elbette isteyen istediği görüşte olur ama gereksiz inkara, şirin görünme çabasına girmeye gerek var mı? aman dinleyici kitlem ağırlıklı muhalif, bunları kaçırmayayım diyorsan zaten baştan bu toplara girmeyeceksin, yok girdiysen de kıvırmaya gerek yok.
  • bu sabah fatih altaylı'yla yaptığı youtube yayınında bir kaç kere dolaylı olarak omurga kontrolüne maruz kalan ama hazır cevap olamadığından yeteri kadar başarılı bir şekilde kaçınamayan müzisyen.

togg'un reklam yüzü olmasını ve bunun seçimlerde kullanılmasını para almadım (ileride projeler olabilir notuyla), milli duygularla yaptım diye savunurken;

emine erdoğan'la fotoğraflarını doğaya hassasiyete bağladığı,

rock üzerine bir tartışma yapılması ihtimalinde sadece muhalif sanatçıların çağrılmamasını rica ettiği bir noktaya geldi muhabbet.

aslında her kesimden müşterimiz var, bunları kaçıramayız, olay siyaset değil diyebilse yırtacaktı. yerli, milli sapağından sonra köprü trafiğinden çıkamadı.
  • kendi de dediği gibi tüketmeden varolamamıştır.

siyaseten bilmem ama rock müziğe yanlış yapmıştır.

zira rock muhalefet halidir, doğasında vardır. bugünkü muhalefet iktidar olsa ona da muhalif olması gerekirken yaptığı hareket ekmek yediği işin kültürüne ters olmuştur.

mizah da öyledir. kim ne derse desin.

bu iki entitenin de kalitelisi mevcuta muhalefetten beslenir. düzen tarafından uydurulan ponçik tatlı su versiyonlarına kanmayınız.

rock camiası için çok büyük olmasa da bir kayıptır neticede. kendisini geçmiş rock kariyeri için tebrik eder, siyasi kariyerinde başarılar dilerim.
  • beyler bu adamın tıynetini ben nerede anladım biliyor musunuz? hani eurovisiona katılmıştı ya lavuk orada ingilizce röportaj yapıyordu yabancı bi hatunla , klasik olur ya hani grupların şarkıcıların tanıtımı hesabı, her neyse kadın buna
    - what is your name? demişti
    herif förmın dedi lan , kendi ismini ingilizce telaffuz etti, tekrarlıyorum bilmeyen genç arkadaşlar için , isminiz diyelim ki kerim, “kiraym” der misiniz size sorulsa, aha bu labunya dedi ya. siz ne bekliyorsunuz ki zaten bu tipten!?
  • facebook'ta kendisine mi ait, fan club'ının açtığı mı bilmiyorum ama bir profil var. bir fotoğraf eklenmiş, ferman'ın kolunda "onüç" yazan bir dövme var, o görünüyor. fotoğrafın altındaki muhabbet şu şekilde;

x - ''on üç'' kelimesi ne ifade ediyor ?
    merak ettim :)
    xx - harbiden bnde merak ettm
    xxx - ''seni seviyorum''kelimesi 13 harfli belki onun simgesidir ama çok basit olur ya ozamanda..daha güzlü bi anlamı vardır bence...
    y - haaaaa bahar doqru sölüyo la öle olabilir uzan gelmistr xd
    yy - bende cok merak ettim onüc ne anlama geliyor e-mail ile sorsammi?
    yyy - uc ne?? anlamını bılen var mı
    z - ben yeni farkettim o on üçü
    zz - e-maille nasıl soracaksın çok merak ettim.ancak profiline yazabilirsin,onu da sallamıyo.yani dergileri okumaya ya da konuk oldukları programları izlemeye devam ancak ozaman onlar hakkında bilgi toplayabiliz..
    zzz - eğer doğruysa: 13 ün ferman akgül için iki anlamı varmış,
    birincisi: bir zamanlar hayranı olduğu ve vefatından sonra diğer koluna ismini yazdırdığı siyahi basketbol oyuncusu conrad'ın forma no'su olduğu içinmiş diğer neden ise özelmiş.
    (bende yine ferman akgül le ilgili bir başka forum sitesinde okudum.)
    a - üç satanistlerin uğurlu sayısı değil mi ya xd ovv tırstım dermişim xd ferman bir an önce biz fanlarını bu konuda bilgi paylaşımına davet ediorm sni xd deee bn bunu yeni farkediorm nerden çıktı bu şimdi xs xd
    aa - bende bileğimi 13 yazcam aşkımmm yaaaa
    aaa - satanist mi yok daha neler kedi keserken falan yakalnmış olmasın:d
    b - aman allah korusun
    bb - kızlar aslında benim bi arkimde öle diyo hatta beni benimle bırakı da allah a söylüyo diolar inş doğru değildir ............... yha doğruysaaaaa
    bbb - ama show tv de haberlere çıktıklarında allaha şükür dememişmiydi bidenem
    c - ya kizlar satanist olsaydi sarkilarinda fln belli olurdu ya...satanist degilki...neslihan seninde dedigin gibi..tvde fln allaha sükür diye konusuyor..satanist olsaydi öle demezdi...
    cc - katılıyorum herkes öle dio deli olmaya başladım hem öle olsa bile biz onu her haliyle sewiyoruz en azından ben
    ccc - arkadaşlar yok öle bişey satanistlerin rakamı 666 dır.13 ise iki anlamı var birincisi 1453 yani ist.un fethi bu rakamları toplayıca 13 ediyor 2.si 571 peygamberimizin doğum yılı onu da toplayınca 13 ediyor bnm bildiğim böyle sizce ?

ahahahha "hayran hayrandır, napalım" diyor mudur acaba?
  • ferman padişahın, dağlar bizimdir.
  • rock müzik yapan "adam" hükümete yanlamaz ferman'cığım. hele ki bu hükümete hiç.

25 küsür yıllık seni de nispeten seven sıkı bir rock dinleyicisi olarak üzgünüm. sen de duyduğumda, gördüğümde zaplanacaklar listemdesin artık.

(bkz: yallah tazyik)
hesabın var mı? giriş yap