• abd'de olaylar karartilmamaktadir. bu sekilde propaganda yapanlarin amacini da anlamis degilim.

sabah 8'de uyandim, televizyonu actim. o saatten beri haber kanallari araliksiz sekilde bu olayi vermekte. sadece bizde halk tv ya da ulusal tv muadili olabilecek bir iki kanaldan bahsetmiyorum. tum haber kanallarinda istisnasiz bu olay konusuluyor. bana denk gelmemistir belki serhini de duserek belirteyim, bir kisi de cikip "polis hakli, muhadelenin siddeti ve usulu dogrudur" demedi, obama dahil.

gezi'yi haksiz gostermek icin su olayi kullanmaniz, bu sekilde yalanlara siginmaniz midemi bulandiriyor.
  • "cnn, reuters falan ardarda kınama mesajları yayınlıyordu. şimdi ? ne cnn'de haber var, ne bbc'de ne reuters'de."

cnn'in ferguson olaylari icin ozel sayfasi var, yapilan haberler orada toplanmis. dahasi web sayfasi, gunlerdir hem uluslararasi hem de amerikan veriysonunda bas sayfadan veriyor haberlerini ve kinama iceren op-ed'ler girla: http://edition.cnn.com/…hooting-protests/index.html

reuters ferguson haberleri: https://www.google.com.tr/…f-8#q=reuters%20ferguson
    14,300,000 sonuc (edit: bu rakama takilanlar hakli, yanlis bir yontem. ama savimin kaniti icin verilen link fazlasiyla yeterli, yahut parmaklarini kullanan birinin yapacagi herhangi baska bir reuters aramasi)

gercekle fantezi arasinda bu derece bir fark cehalet degil piskinlik sinifina girmeli.

igrenc bir yer olan misuri'nin siradan bir sehrinde olan biten, gorece az polis siddeti iceren olaylar hakkinda en onemli haber kanallari ve medya merkezleri saat basi haber geciyorken ve politikacilar ekseriyetle polisin asiri militarize olusunu elestiriyor, sakinlestirici beyanlarda bulunuyorken, ve hukuki surecler tum acikligiyla isletiliyorken, koca istanbul'un ve ankara'nin tam gobeginde bariscil baslayan gosterilere uygulanan polis siddetini gunler boyunca ancak twitter'dan, iskandinav tv'lerinden takip edebilmistik ve akabinde politikacilar ekseriyetle polisin yaptigi hukuksuzluktan (siddet, gozalti surecleri) yana tavir almislar ve bizzat basbakan, nefret soylemine tekabul eden bir retorikle, kulliyen uydurma iddialar uzerinden ayristirici bir unsur olmustu.

hal boyleyken burada elestirinin odaginin amerika'nin ikiyuzlulugu olmasi yanlis, aptalca ve ahlaksizca:

1) yanlis, cunku yukardaki gibi baz alinan bilgiler yalan ve yapilan kiyaslar neresinden tutarsan tut senin aleyhine, yani oyle boyle degil.
    2) aptalca cunku abd, haber kanallariyla, hukumetiyle, stolariyla yekpare bir yapiymis gibi goruluyor, turkiye'den alisilmis olsa gerek
    3) ahlaksizca cunku kendine saygisi olan birinin ilk ve asil tepkisi "bakin onlar da hayvanlik yapiyorlar, oyleyse bize ne nutuk atiyorlar" degil, "ulan hayvanlara bak, disarda bir ornegini gorunce insan daha rahat anliyor" deyip kendi yonetiminin katmerli hayvanligini bir kat daha elestirmek olurdu.

oncelik oyle sasmis ki, sehrin ortasinda kendisine gupegunduz saldiran adama kizacagina, bu olayi gundeme tasiyanlara kiziyor, ucra bir kasabadaki kavgayi ayni sekilde gundeme tasimamalarina(!) kiziyor.

dogulu toplumlarda daha siddetli gorunen bir patoloji bu: yillardir kendisini siken bir derebeylik sisteminden cikaramadigi hirsini, yabancinin anlik ciftestandardindan gostermelik bir bicimde cikarmak daha kolay. ortak dusman sanrisina dunden razi, kendi yetersizliginin farkindaligi aci verici olacagindan. bu yuzden "bati" denen yekpare seytana guvenli bir mesafeden efelenmek uzere, tam da kendisini sikenlerle saflarini sikilastirmasi, onlarin canli kalkani olmasi da bu donguyu kiracak tek sey olan kendine elestirel bakisi iyice imkansizlastiriyor. birey kendine deger verse, sistemi kendine yararli olacak hale getirmek uzerinde calisir. oysa ortak dusman algisiyla birey kendine degil, turune deger veriyor ve mucadelenin semboli olan liderini seviyor. stockholm stockholm olali boyle bir sendrom gormedi.

edit: (bkz: #45051546) uzerine:

1) "bati'nin/abd'nin ikiyuzlulugu" suclamasi, hem batinin yekpareligi savi, hem de geziyi haber yapan amerikan medyasinin fergusonda olan bitene sessiz kalmasi savi ustune kurulu. (yani "abd'de olmuyor boyle seyler" gibi bir straw-mani curuten bir savdan bahsetmiyoruz, bazilari bunu karistirmislar)
    2) bu savlari destekleyecek bir kanit sunulmamis
    3) amerikan ve dunya medyasi fergusonda olan bitene sessiz kalmadigini kanitlayan linkler sundum, canli yayina erisimi olmadigi icin "amanpour nerede" diyenler de ikna olsunlar diye. zaten bu kadar kaynak bollugu iceren bir durumda benim kanit sunuyor olmam bile sacma.
    4) ikiyuzluluk savi cokmustur.
    5) yekparelik onkabulunu cokertmeye gerek kalmadi, bu konu daha subjektif ama fikrim: bati'yi birak, amerikan medyasinin kendisi yekpare degil ki medyanin ciftestandardinin hatalari bati'ya maledilsin. yani gezi olaylarini "dogunun bilmemnesi" diye yorumlamak bile daha az aptalca olurdu.

6) konunun ayri bir kismi ise gezi ile ferguson arasindaki farklar hakkinda. yorumum: fergusondaki durum daha boktan olmasina ragmen (fakir ve uzak bir yer, olaylar bir polisin isledigi cinayetle basladi, irkcilik ve ekonomik kastlasma yaygin, olaylarin bu yuzden boka sarma ihtimali yuksek, nitekim yagmalar erkenden basladi) otoritelerin tutumu daha mantikli hem federal hem de yerel seviyede, kurumlar isliyor, sorusturmalar iktidarin cikarlarindan cok daha bagimsiz, medya sansur altinda degil ve cok genis bir yelpazedeki yorumlar anaakim medyada yer buluyor.

7) bu farklar baglaminda, bildirdigin eyalet valisi aciklamalari dengeli olduklarindan beni yalanlamiyor. asil ilginc tarafi bildirmedigin aciklamalari. polisin korkutucu imajini ve vurulan cocugun olay oncesinde yaptigi hirsizlik videosunun polis tarafindan yayinlanmasini elestiriyor.

8) yine bu farklar baglaminda, bildirdigin obama alintisi da beni yalanlamiyor, gayet dengeli ve bir fantezi dunyasindan cikmis degil, ornegin yagma bizdekinin aksine erkenden basladi, video goruntuleri de bolca var. ve yine bildirmedigin aciklamalari da ekseriyetle sukunet cagrisi. kiyaslayacagin soylemler: "benim polisim kahramanlik destani yazdi", "turbanli bacimizin ustune isediler", "bunlar koku disarda teroristler", vs.

9) yine konunun bunlardan da ayri bir kismi sozde ikiyuzluluge olan tepkinin, icimizdeki aksakliklara olan tepkiye orani ve onceligi idi. gezideki yanlislari kabullenmek guzel ama yeterli degil. abd'deki olaylara bakinca ders cikarma gudusune kiyasla (bir baskanin nasil demecler vermesi gerekiyor, polis taktiklerini nasil degistiriyor, degisik seviyelerdeki devlet organlari nasil cokyonlu surecler baslatiyorlar, haksizliklari gidermek icin izlenen yollar ne, ), bir ikiyuzluluk bulma icgudusu daha kuvvetli..o kadar kuvvetli ki dag gibi karsi kanitlar onemsiz, cunku bu duygusal bir tepki. son paragrafim da bu tepkinin kok nedeni hakkindaki teorimdi.

10) 6,7,8 ve 9'da soyledigim her kelime yanlis olsaydi bile, bunlardan bagimsiz olan ikiyuzluluk savi coktmustu. bunu tekrarlamak onemli cunku:

a) dayanagi olmayan yani pozitif kanitla desteklenmemis savlar ileri surulmemeli
    b) surulurse de diger fikirlere normalden de fazla acik olmak gerekli
    c) bu savlari cokerten, negatif kanitlar karsisinda, fikir degistirilmeli
    d) fikirde israrci olmak adina, savlari fikirle alakasiz zeminlere (ornek: obama da polisi savundu), ozellikle duygusal tepki yaratacak ve tartisilan seyi daha da bulandiracak zeminlere (ornek: "amerikan savunuculugu yapiyorsun") kaydirmamak lazim. kaydiriliyorsa bunun ayri bir konu oldugunun belirtilmesi, anlasilmasi lazim.

edit: onunde her ideolojiden kanalin konu hakkindaki haberleri dururken, sosyal medyaya yasak gelmesi dusunulemezken, yani haberalma ozgurlugunun uygulanisi ampirik kanitlariyla ortadayken, emekli istihbarat ajani new york time editoru havasiyla konuyu “amerikan medyasini ozgur sanan geziciler” uzerinden degerlendirmek tam bu zemin kaymasina bir ornek. sonucta kimse “evet ben safim, abd medya ozgurlugune kefilim” diyemeyeceginden, butun bu kanitlari, hicbir somut karsikanit/arguman gerekmeden ekarte edip tartismayi "kazanmak" bu sekilde mumkun
  • polisin orantısız güç kullanması açısından gezi direnişine benzese de obama ölen mike brown'u terörist ilan etmemiş, annesini mitinglerde yuhalatmamış, protestolara katılan insanlara çapulcu gibi laflar etmemiştir. obama yazılı bir basın açıklaması ile mike brown için başsağlığı dileğinde bulunmuş, cinayet ile ilgili soruşturmaların sürdüğünü ifade etmiş ve halkı biraz daha sakin olmaya çağırmıştır. hayır bunları yazıyorum çünkü mutlaka biri buraya gelip, gezi olayları ile bu olayları kıyaslayıp demokrası istiyodunuz alın bakın demokrasinin beşiğinde de bu olaylar oluyor falan dicek.
  • abd'nin missouri eyaletindeki ferguson kasabasında silahsız bir gencin polis tarafından öldürülmesiyle başlayan sokak protestoları ve polisin orantısız güç kullanımı, her yeri gazlaması ve bilumum gazeteci dahil olmak üzere gözaltına alması olaylarıdır.

http://www.bbc.co.uk/…0813_abd_ferguson_polis.shtml

yabancı olmadığımız olaylardır.
  • ılk 3 gun masum baslayan ama sonra missiuri hukumetini devirmek icin masum insanlarin alet edildigi olaylardir.
  • cumartesi günü 18 yaşında silahsız bir gencin vurulmasıyla başlamıştır. görüntüler çok tanıdık

(bkz: acab)
  • lan beyniniz hakkaten hic mi yok, yoksa kullanmiyor musunuz bilmiyorum ama yok cnn canli yayin yapmiyormus, yok basin haber yapmiyormus ustunu kapatacaklarmis falan ordan yuruyup gene geziye nasil laf cakariz derdine dusmussunuz, komik oluyorsunuz. nasil bir kuyruk acisiysa.. cok zor degil bak:

ilk 10 saniye icinde aklima gelip internet sitelerine girdigim gazete/tv'ler ny times, cnn, abc, nbc, washington post. girin hepsinin sitelerine tek tek, hepsinde ya birinci haber, ya da cok genis bir sekilde yer veriliyor. daha ikinci gunden tum gazeteler abd'de polisin siyahilere ve diger azinliklara yaptigi ayrimciliklarin listesini dokup elestirmeye basladi.

"polisin asiriliklari olmustur" demisti ya bir aga babaniz, abd'de de oluyor polisin asiriliklari. fark surda ki, sizin havuz medyaniz gibi hicbir sey olmuyormus numarasi yapmiyorlar. yerel polis olaylarin cikmasina sebep olan genci vuran polisin kimligini gizlemeye kalkti, muhabir gozaltina aldi, amerikan medyasi ortaligin altini ustune getirdi, obama cikti aninda attorney general'i ve fbi'i gorevlendirdi, bi de cok net bir sekilde polis akilli olsun dedi.

adli tip raporu uydurmuyorlar, mobese kameralarini kapattirmiyorlar.

bunlari yapmaya calissalar bile medyalari sizin havuz medyaniz gibi bunlarin hicbiri olmuyormus numarasi yapmiyor.

eninde sonunda bunlari deneyenin gotunden de bilahare kan aliyorlar.

beyinsiz beyinsiz konusmayin, rica ediyorum.
  • türk medyasının görmezden geldiği toplumsal direniş.

neden mi görmezden geliniyor? çünkü obama erdoğan gibi provokatifçe olayları alevlendirmiyor itidal çağrısında bulunuyor. polisin göstermiş olduğu şiddet için kabul edilemez diyor öldürülen gencin katilinin bulunması için yetkililere sesleniyor. işte bu yüzden bizim penguen medya sessiz. yarım yamalak ingilizcemizle yabancı gazetelerden öğreniyoruz olayları. aferin türk medyası doğru yoldasın!

şunu da ekleyeyim obama protestocuları da eleştirdi. şiddet yanlılarının bu eylemlerinin sona erdirmesi gerektiğini belirtti.
  • cocuklar yine neler dokturmus diye gelip baktigim ve sasirtmayan yorumlarla karsilasmis olaylardir. yazilanlari duzeltmeye zaman yetmez ama hemen yukarida christiane amanpour'dan bahsedilmis, o cnn degil cnn international muhabiri. national olan cnn konuyu enine boyuna her saat basi tartisiyor, sansur falan yok (cnn.com'a giderek bunu anlayabilirsiniz). her reklamlardan donuste "shooting of michael brown" spotuyla basliyor yayina. evet polisler ilk gun gaz kullandi ve hadlerini astilar. bir bakayim dedim neler olmus diye, soyle goruntuler var:
    http://www.youtube.com/watch?v=ividsvdhedg
    http://www.youtube.com/watch?v=gsfpgm9irh8

sokaklarda sopalarla olduresiye dovulen, saclarindan suruklenen insanlar, dovulerek gozaltina alinan gazeteciler, bunlarin emrini ben verdim diyen bir devlet baskani goremedim.

su an polisin "sert" mudahalesi konusunda (evet sert ama ne kadar sert youtube'dan bir izleyin bakalim) tum abd ayaga kalkmis durumda. vali dahi kendi polisini sert bir sekilde elestirmekte: http://www.cnn.com/…ernor-nixon-ferguson/index.html kaldi ki abd'nin federal bir devlet oldugunu unutmayin, ne olduysa state duzeyinde oldu ve federaller olaya el koydu. hatta su an state'in yaptigi otopsiye guvenilmedigi icin federaller tarafindan yeni bir otopsi yapiliyor.

polisin asiri guc kullaniyor olmasi, agir silahlarla donanmis olmasi oncelikli tartisma konusu. hatalar yapildigi asikar ama hukukun ustunlugu ilkesi dahilinde ve abd halkinin katilimiyla (sokak, sosyal medya vd.) su an bu hatalarin uzerine gidiliyor ve sorumlulari da cezalandirilacak. gelismis bir ulke ile gelismemis turkiye arasindaki temel farklardan biri de bu, hatalarin uzerini ortmek ile uzerine gitmek arasindaki fark.
hesabın var mı? giriş yap