• memleketim bazı kesimlerinde, hatun kişilerin giysi üzeri aksesuarı olarak kullandığı (pardesü gibi) koyu renkli giysi.

bi de türküsü vardı bakiim hatırlayabilecek miyim..

alıverin feracemi annecim diksin
    o gıymatlı ismaile gendisi gitsiiiiin..
  • bilinenin aksine tamamen siyah değildir kafa kısmına beyaz baş örtüsü takarak giyilir. özellikle balkan türkleri arasında hala yaygındır.
  • orjinalinde 9/8lik olan lakin burhan öçal ve trakya all stars tarafından 2/4lüğe uyarlanmış olan çok neşeli, göbekler attıran şarkıdır.
  • çoğunlukla kırsalda giysilerin kirlenmemesi için kullanılan ve evin içine girmeden önce çıkarılan giysidir. bazı cahillerin kara çarşafla karıştırdıkları bir giysi olan ferace, suyun öte yanından göçmüşler arasında yaygındır ama giderek yok olmaya yüz tutmuştur.
  • osmanlı nın son döneminde antakya civarında kadınlar eğer mavi ferace giyerse kocamdan boşanmak istiyorum anlamına gelmekte olan giysi.
  • bugün rumeli tv'de pehlivan köyü gösterdiklerinde bir ninemin üstünde gördügüm ve beni cocukluguma götüren giyisi.
    eskiden bizim köyde de büyük halalarin, teyzelerin vb. üzerinde görürdük. siyah renginin ölüm ve hüzün simgeledigi bir ülkede büyümüs olmama ragmen 5-6 kisilik feraceli teyze kafilesini gördügümüzde korkmazdim. o koyu eteklere asilip büyümügüzün ilgisini cekmeye calisan kücük veletlerdik biz. köyün tozu topragiyla karisik kumasin kokusu bile bir baska kalmis hatrimda. ilginc gelirdi bana urganla belden bagalayarak önlerini kapatmalari filan. dügünlerde bu feraceli teyzelerimizin tahta parcalari olurdu, en öne koyardilar üstüne oturmak icin. simdi feraceler de azaldi, dügünlerde de cirkin plastik sandalyeler var.
    öyle cok adet, gelenek, görenek hastasi bir insan degilim ama su an feracenin arkasindan aglacak kivami geldim nerdeyse.
    öyle bir özlem iste.
  • kutahya yöresine ait bir zeybek türüdür.
  • özellikle arap dünyasında tercih edilen bir elbise veya pardesü çeşididir. fakat ferace modelleri fatih ilçesinde de kapalı giyim mağazalarında yer almaktadır.
  • osmanli'ya ozgu, mantoya benzer bir giysi.
  • 'feracemi al isterim' türküsünde de geçen bir çeşit giysi.
hesabın var mı? giriş yap