• halkicilik adina adam oldurdugu iddia edilen, ondan sonra da kendini kurtarmak icin savundugu tum gorusleri bir yana birakip, hemen hemen butun uluslararasi organizasyonlarin merkezlerini bunyesinde barindiran, "emperyalizm besigi, ruanda ve kongo soykirimlari sorumlusu" olmakla itham edilen belcika'ya siginan kisi.

madem o kadar siyasi idealleri vardi. kuzey kore'ye kacip pirinc tarlalarinda calisarak kacabilirdi suclandigi curumden.
  • katildir. gülümsemesi de, güzelliği de yerin dibine batsın.
  • sabancı ailesi’nin ve devletin avukatı değilim ve asla olmam da ama bu fehriye erdal vakası bana eski bir olayı hatırlatıyor.

21 temmuz 1905’te taşnak partisi’ne mensup bir grup terörist ikinci abdülhamid’e bir suikast girişiminde bulunuyor. yardımcıları, akıl babaları belçikalı bir anarşist olan charles-edouard joris adına bir adam. bu adam daha sonra yakalanıyor ve yargılanıyor. önce idama mahkûm oluyor ardından ikinci abdülhamid cezayı müebbed hapse çeviriyor. lakin belçika ve avrupa hemen baskıya başlıyor ve bu teröristin serbest kalmasını sağlıyor.

yani bu ülke, nasıl biri olursa olsun kendi sultanını öldürmek isteyen birini serbest bırakıyor. ve o adama avrupa’da hiçbir şey olmuyor.

aradan 91 yıl geçiyor. bir kadın bir işadamını örgütlü olarak ve taammüden öldürüyor ve sonra belçika’ya kaçıyor. ancak insan hakları konusunda olağanüstü titiz olan belçika bu katil zanlısını yargılanmak üzere türkiye’ye vermiyor. sonra bir utanmadan sıkılmadan türkiye insan hakları bik bik yok filan diyorlar.

biz türkiye’de insan haklarının ihlal edildiğini, hâlâ cunta anayasası ile yönetildiğimizi, hâlâ işkence yapan polislerin bir şekilde korunduğunu biliyoruz. bunu belçikalılardan öğrenecek değiliz.

lakin belçikalılardan şunu öğreniyoruz:
    - kendi vatandaşın başka ülkede katil suç işlerse sahip çık, yargılanmasına izin verme.
    - başka bir ülkenin vatandaşı katil olur, sana sığınırsa onu geri verme, gözlem adı altında bal börekle besle.
    - benim çıkardığım ek sonuçlar: alaattin çakıcı’nın ne günahı var? abdullah çatlı’nın ne günahı vardı? mehmet ali ağca neden hâlâ hapiste?

ev ödevi:
    1- abdullah çatlı belçika prensi’ne suikast düzenleseydi ve türkiye “onu geri verin biz yargılayacağız” deseydi ne olurdu?
    2- belçika’nın varsa ünlü bir terörist örgütü brüksel’deki ünlü bir elmas tüccarını öldürseydi ve katil zanlısı olarak türkiye’ye sığınsaydı, türkiye ne yapmalıydı? geri iade mi yoksa istinye’ye bir çatı katında zorunlu misafirlik mi?
    3-ikiyüzlülük nedir? türkiye'den başka mesela avrupa birliği devletleri’nde de görülür mü?
    4- (bkz: belçika şartı)
  • cinayetinde yarı otomatik silah kullanıp ardından da kapağı bir şekilde belçika'ya atanların bakkaldan gofret çalmış kadar masum sayılacağını bütün dünya teröristlerine öğreten şahıs.

gerçekten merak ediyorum, fehriye erdal belçika'da yarı otomatik silahla vurulsa, vuran şahıs türkiye'ye kaçsa, biz de belçika'ya "yarı otomatik silah sayılmaz, siktir git" çeksek ne olur diye.
  • masum bayan. yazik gercekten cok sucsuz, melek gibi. cinayet sirasinda kullandigi silahi da sadece yari otomatikmi$ yani bir insan bu kadar naif olabilir. bizimkiler anlayamamisti kendisinin degerini, belcika anlami$ sonunda. onun adina sevindim. en kisa zamanda belcika hukumeti tarafindan tam otomatik uzun menzilli silah hediye edilmesini diliyorum kendisine...
  • buyuk olasilikla bir takim ulkelerinin derin devletleriyle olan iliskileri nedeniyle belcika'nin korumak zorunda oldugu suclu. turkiye'nin de aslinda bu isten cok sikayeti oldugunu sanmiyorum acikcasi. bu konuda can dundar'in enteresan bir yazisi var, asagida link'ine bakinca cok carpici iddialarla karsilasiliyor.

nitekim ozdemir sabanci suikastine karisan diger sanik mustafa duyar suriye'deyken gidip turkiye buyukelciligi'ne teslim olmustu. turkiye'ye geldi ve bir takim seyler aciklayacakken cezaevinde nuris lakapli nuri ergin'in adamlari tarafindan olduruldu. buyuk olasilikla mustafa duyar ve fehriye erdal ozdemir sabanci'yi oldururken birilerinin kiralik katilligini yapti, ardindan mustafa duyar'i olduren nuris de yine ayni guclerin kiralik katilligini yapti.

mustafa duyar cezaevindeyken can dundar'la goruserek bir takim itiraflarda bulunmaya karar verdi. can dundar gorusme icin adalet bakanligi'ndan izin aldi. adalet bakanligi'nin iznine ragmen bir burokrat gorusmeyi engelledi. can dundar'in iddiasina gore ayni burokrat nuris ve adamlarini mustafa duyar'in kaldigi afyon cezaevi'ne nakletti. ardindan aldigi emirle nuri ergin, duyar'i ve cezaevinde yakin arkadas olup sirlarini paylastigi suleyman parsadan'i vurdu. mustafa duyar oldu, parsadan ise agir yarali olarak kurtuldu. can dundar olan enteresan olaylari "susurluk'un sol eli" olarak nitelendiriyor.
    http://www.candundar.com.tr/index.php?did=490

konuyla ilgili olmeden once dolandirici selcuk parsadan'in soyledikleri:
    "afyon'a 1996'da gittim. kırklareli'den sonra gelen mustafa duyar bana 'selçuk ağabey bunlar bizi buraya vurdurmak için getirdiler' dedi. ben ona sakinleşmesini söyledim. ona 'herkes aklımdan geçerdi. ama sen geçmedin. çünkü dünyada siyasi bir mahkûmla adli bir mahkumun yatmışlığı yok' dedim. duyar'ın bildiği her şeyi ben, benim bildiğim her şeyi de mustafa biliyordu. derin devlet bizi orada ikimizi de yok etmek için aynı odaya koydu. mustafa bir gün şam'da televizyonda abdi ipekçi olayıyla ilgili bir belgesel izliyor. orada da yalçın özbey`i görüyor. ' bu adam suikasttan sonra kaçtığım almanya'da evime gidip gelen adam' diyor. o anda jeton düştü"
    http://www.hasantaskin.com/detay.asp?id=209
    edit: atomic punk duzeltti, suleyman degil selcuk parsadan'dir dolandiricinin ismi.
  • mehmet ali ağca papayı yaralama suçundan 19 sene italyada yatmıştır ama abdi ipekçiyi öldürmek suçundan aldığı cezayı türkiyede çekmemiştir. yani burada bir insanı hem de değerli bir insanı ( sıradan birisi de olsa fikrim değişmeyecektir o ayrı) gözünü kırpmadan öldürdüğü halde şu anda elini kolunu sallaya sallaya dışarıda gezebilmektedir. o halde adam öldürdüğü için elini kolunu sallaya sallaya dışarıda gezen fehriye erdaldan ne farkı kaldı? sadece birisi kendi ülkesinde diğeri dışarıda bir yerde serbestler tek fark bu. geri kalan tarafları tamamen eşit çünkü ikisi de katil. hadi bakalım bu da adalet, buna ne buyrulur?
  • avrupanın baştan tırnağa olan ikiyüzlülüğünün bir defa daha su yüzüne çıkmasını sağlamış katil zanlısı. yüzündeki haksızlığa uğramış ama gururlu kız ifadesini takınması vicdan diye bir şeyden nasiplenmediğini gösteriyor.

terörün dönüp dolaşıp kendine yem uzatan eli ısırdığı gerçeğinin belçika semalarında en yakın zamanda hissedilmesi dileklerimle.
  • istanbul üniversitesi iletişim fakültesi'nde öğrencilik yapmış, öğrencilik yıllarında üniversite duvarlarını afişlemiş ve iddialara göre susurluk'taki mercedes'ten cesedi çıkan hüseyin kocadağ'ın referansı ile sabancı center'a çaycı olarak girmiş kişi.
  • kaçması üzerine belçika'nın "bize verdiği sözü tutmadı, ortadan kaybolmayacağına dair söz vermişti" gibi tuhaf bir açıklama yapmış olduğu kişidir. sözlerini tutmayan bir insanmış kendisi.
hesabın var mı? giriş yap