aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • muhteşem yüzyıl'ı beğenmeyenlere ibret olsun diye yapılmış olduğunu düşündüğüm dizi.
  • arkadaş gıcık oldum izliyorum hala da biri şu harem ağsını oynayan arkadaşa hadım olmakla ibne olmanın aynı şey olmadığını söylesin acilen. bu nedir ya. dönmeye niyetim var ama erken gelmişim dünyaya havasında rol yapmak nedir.
  • elinde belki de osmanlı tarihi değil avrupa tarihini değiştiren adamın hikayesi varken, harem karılarının dedikodularını anlatan bir pembe dizi daha yapılmış.

hadi muhteşem yüzyıl gerek oyuncu seçimleri ile gerek de dizinin tüm yapım ekibi ile ilk senelerinde çok iyi bir işti. bunlar ise tamamen b sınıfı bir kadro ile d sınıfı senaryo yazıp önümüze çok paraya mal oldu denilerek bunu koymuşlar.

bir kere baştan fatih rolünün verildiği adam da hata var. bakın hürrem rolüne isimsiz bir kadın geldi ve tüm türkiye'nin diziyi izlemesine katkısı çok oldu. siz ise adanalı dizisinden çıkmış necati şaşmaz kadar rol yapabilen bir adamı başrole koyarak harbi harbi izleyici ile dalga geçmişsiniz. diğer oyuncuları, kostümleri ve müzikleri hakkında zaten bir şey söylemeye gerek kalmıyor ki başlangıç yolunuz bile yanlış.

artık yapımcılara önerimdir. tarihsel temalı pembe dizi yapmak istiyorsanız kendinizi tek padişah ile sınırlandırıp da sezon sayınızın azalmasını sağlamayın. osmanlı haremlerinin kuruluş yıllarından itibaren tüm hamam dedikodularını içeren bir dizi yaparsanız, arka sokaklar dizisinden bile uzun sürebilir. ha bu saray entrikaların olduğu en güzel dönemler de duraklama ve yıkılma dönemleri oluyor. gidip de fatih zamanında karı kavgası izletmeyin insanlara ayıptır biraz. üstelik o zamanlarda kimin padişah olduğu bile belli değilken, çok heyecanlı suikast temalı bölümler yapılabilir ve insanları şaşırtabilirsiniz. biz ki, 3 sene boyunca hürrem'e yapılan saldırıların bile sonuçlarını heyecanlanarak izleyebilien, aptal seyircileriz. dayayın abi o dönemleri. tarihle alakalı birçok kişi bile emin olamaz ;doğru mu kurgu mu diye.
  • osmanlı'yı ti'ye alan absürd komedi osmanlı tokadı dizisi bile bundan daha gerçekçi bir dizi.
  • fragmanında gamze özçelik'i gördükten sonra izlemediğim dizi. baştan kaybetti. bi de karakterlerin şişirilmiş bir tarih sunacağı da belliydi, herkes kahraman, yiğit vs. sanırım, muhteşem yüzyıl'ın kıymetini bilelim, çok da şikayet etmeyelim diye yapıldı...
    arka sokaklar'dan çıkıp sultan mı olunur allasen. tamam, muhteşem yüzyıl kadrosuda başka dizilerden, yapımlardan geliyor ama sonuçta "adam pisliğin teki çıktı rıza baba" diye de bi acı gerçek var hepimizin hayatında.

edit: imla
  • eskiden kemal sunalın filmlerinin birde sinan bengier li versiyonu vardı.
    hiç anlamazdım.zaten çok kötü bi çekim, kötü oyunculuk ve aynı seneryo .
    bu dizide bende aynı tadı verdi.
  • arkadaş süper diziymiş. halt yemiş muhteşem yüzyıl. bu dizide harem bildiğin flört mekanı olmuş. genç erkeklere, cengaverlere sarayda oda tahsis ediliyor. herif cariyeler arasında gezmekle kalmıyor az önce yeminle fatihin kızına laf attı.

biri buna en pahalı türk yapımımı mı demişti. güzelmiş.
    aha androjen tipoş da çıktı tam oldu.
  • vallahi de kötü billahi de kötü. tepkisiz sopa gibi bir adam, her cümleyi ayni biçimde söyleyen iki kadın.

okuldaki öğrenciler öğlen teneffüsünde "muhteşem yüzyılcılık" oynuyorlar da ben de seyrediyorum gibi geldi.
  • başarısızlığı yapımcı fatih aksoy'un yönetici kimliğiyle alakalı dizidir.

sektörden tanıyanlar bilir: esnaf zihniyetli, 'hadi hadi hadi' telaşlı, agresif ve dağınık müdahalelerle sürekli sahada olan fatih aksoy, laf anlamaz söz dinlemez tutumunda ısrarcı bir adamdır. kimi yapımcılar için personelin sınırlarını zorlamak, etkili bir yöntem olabilir. ama bu yöntem, sadece rutine binen televizyon programlarında hatta dadı gibi konservatif sit-com'larda geçerliliğini sürdürebilir... o da bir yere kadar...

söz konusu olan dizi formatında bir iş ise, hele hele tarihi bir dizi prodüksiyonuysa, tek adamlığa ve diktatör sertliğindeki yaklaşıma geçit yoktur.

fatih dizisindeki talihsizlikleri eleştirirken ne yönetmene, ne oyunculara, ne teknik ekibe, ne sanat yönetmenine ne de herhangi bir çalışana eleştiri getirmek haksızlık olacaktır. çünkü hiç biri kendi estetiği ve normlarıyla performans gösterememekte, fatih aksoy'un altında 'operatör personel' seviyesinde takılmaktadır.

teşbihte hata olmaz: fatih aksoy da fıtrat itibarıyla, bir lider olarak recep tayyip erdoğan'dan farksızdır. nasıl ki erdoğan tek başına vali, belediye başkanı, bakan, cumhurbaşkanı, milletvekili kimliklerini bünyesinde birleştirmekten kendini alamıyorsa fatih aksoy da aynı zamanda yönetmen, aynı zamanda cast direktörü, aynı zamanda kameraman, aynı zamanda senarist, aynı zamanda sanat danışmanı, aynı zamanda kostüm sorumlusu, aynı zamanda görüntü yönetmeni olma çılgınlığını marifet sanmaktadır..

yanılgısını idrak ettirecek bir arif çıkmayacağı için karşısına, en hoyrat kritiklerle yüzleşmekten kurtulması oldukça uzak ihtimaldir.

(bkz: mehmet akif alakurt/@uzunada1969)
  • bu pilot bölümü yayınlanan diziyi, yabancı bir ülke yapmış olsaydı; ahmet davutoğlu, dizi daha bitmeden son reklam arasında o ülkeye nota vermiş ve savaş pozisyonu almıştı. şimdi bu yapımcıya ne yapılsa az.
hesabın var mı? giriş yap