• kampanya yapıp herkese ulaşan bir hizmet olduğunda normal sıradan daha uzun sürebilmektedir. bir nevi halk fast track'e akın etti vatandaş kontrolden geçemiyor durumları yaşanıyor. düz vatandaş olarak gün itibarıyla fast olmayan track'i kullanarak daha hızlı geçtim. bu da böyle bir anımdır
  • bazı havalimanınlarında güvenlik noktalarından geçerken sıra beklememenizi sağlayan bir sistem. vodafone red tarifelerinden birini kullanıyorsanız "avataj cepte" uygulamasını indirerek kullanabilirsiniz. benim tarifeme 365 günde 4 hak vermiş. bugün sabiha gökçen de kullanayım dedim. en az 300 kişilik ölüm gibi bir sıra vardı. sol tarafta fast track hizmet noktasına gidip görevliyle konuşuyorsunuz. uygulamanın size verdiği karekodu okutarak geçiş yapıyorsunuz. normal güvenlik kulvarlarından ayrı bir yerde tek başınıza istediğiniz gibi kemer, cüzdan, çakmak, anahtarlık kalmayacak şekilde üzerinizi boşaltıyorsunuz ve xrayden geçiyorsunuz. eğer bagajınız varsa kötü haber şu ki check-in bagaj teslimi sırasında normal sırada bekliyorsunuz. uçuş kartını aldıktan sonraki güvenlikten geçerken tekrardan vip geçişle geçiyorsunuz. hem zamandan kazandırdı. hem de öğrenci halimle yanımda iş adamları kodamanlar falan vip geçişten geçerken sıra bekleyen fakirlere bakmak keyif veriyor. (not: bilet ucuza gelsin diye hem pegasus tan sabiha gökçenden aldım hem de gideceğim şehrin komşu iline gidiyorum :)

velhasıl ben takdir ettim vodafone u böyle bir hizmet sunduğu için. türktelekomsa (bkz: avea) ücretsiz yada indirimli havataş hizmeti sunuyor. ülkede güzel şeyler oluyor aq
  • havalimanı güvenlik kuyruğuna girmeden kont gibi geçmenizi sağlayan ayrımcı uygulama.

red avantajları zamazingosuna hiç bakmazdım meğer ne işe yarar uygulamalar varmış. bu sabah sabiha gökçen'de onlarca kişilik kuyruğun yanı başında duran yalnız ve güzel x-ray'den devlet sanatçısı gibi geçtim. ikinci fast track noktasında yanlışlıkla bizim girişe yönelen çomara da orası paralı diyip onu hakir gördüm.*
  • bazı havaalanlarında güvenlik kontrolünden uzun kuyruklara girmeden geçmenizi sağlayan sistemdir; business ve first class yolcuları veya business kontuarından check-in yaptıran frequent flyer kart sahipleri istifade ederler, heathrow'da havaalanının kapısından girdikten 8 dakika sonra check-in + güvenlik kontrolünden geçip duty free ye kapağı atmamızı sağladığı için çok severiz, bu hizmetlerden yararlanamayan yolcuların genellikle aynı işlemleri 60-70 dakikada tamamlayabildiklerini göz önünde bulundurursak bizim gibi genetik problemlerden ötürü ömrü muhtemelen kısa olacak insanlara küçük de olsa bir kıyak geçildiğini düşünüp züürt tesellisi bulabiliriz.
  • resmen insanın hayat kalitesini yükselten bir uygulama.

şuan sabiha gökçen'de her iki noktada da güvenlik kuyrukları resmen min. 400 kişi falan, mahşer yeri gibi. ve ben online check-in yapmış olduğum için 10 dakika içinde earl grey'imi içerken buldum kendimi. muazzam.
  • 26 yıllık hayatımda ilk defa zengin hissetmemi sağlayan vodafone'a teşekkür ediyorum. sabiha gökçen'de ölüm kuyruğundan sıyrılıp uygulamadaki karekodu okutup tık diye vip bölmeden geçiyorsunuz. millet yanda tip tip bakıyor.

olum ne güzel lan. bundan sonra ölene kadar vodafoncuyum. ingiliz köpeğiyim amk.
  • az evvel istanbul sabiha gökçen havalanında tanık oldum işleyişi berbat olan sistem. adı fast kendi slow. bilen de bilmeyende sıraya giriyor 30 tl kart ücreti deyince de bizim millet başlıyor "şikayet edecem, paramızla rezil oluyoruz bilmem ne" demeye pegasus indirimi ile 22 tl ye alıp geçmek mecburiyetinde kaldım. aşırı hızlı değildi elbette fakat normal sırada önümde 1000 kişi varken bunda 50 kişi oluyor. bu arada uçak rötarlı kalkacak sayın seyirciler. sövgülerimle.
  • ilk kez edinburgh havaalanında gördüm. pasaport kontrolü olmadan uçağa devam ediliyor. pasaport bankosu yerine turnikeler var. uçak biletini okutunca kapılar açılıyor. ab vatandaşlarında sanıyorum ona dahi gerek yoktu. onların kapıları ayrıydı.
    uçağın kapısına vardığımda pasaportuma kaşe vurulmamış olmasından rahatsız olmuştum. emin olmak için oradaki görevlilere sordum. gerek yok demişlerdi.
  • bir amaca ulasmak icin katedilmesi gereken en hizli ve kestirme yolu tanimlamak icin kullanilan ingilizce bir terim.
  • az önce sabiha gökçen havalimanı'ndan vodafone red sayesinde yararlandığım hizmet.

kendimi zengin hissetmeyi falan geçtim kuyrukta beklesem uçağa geç kalacağım. şans eseri gördüm verdim kodu geçtim iki noktadan da. hep biz mi bekleyeceğiz kuyrukta. çok iyi oldu çok da güzel oldu.
hesabın var mı? giriş yap