• yavşak yandaşlara sahip olduğumuz oyun. ulan her çatışmada, her baskında anında olay yerinde bitiyorum. düşmanın amına koyuyorum. her bokta ben varım. ama ne zaman karşıma düşman aracı çıksa, ben herifleri temizledikten sonra bizim elemanlar geliyor. lan göt oğlanları, biz öyle mi yapıyoruz. bir kere de zamanında gelsen de iki kurşun da sen atsan ne olur. her defasında behzat başkomiserin "geç kaldınız beyleeeer!" repliğiyle karşılıyorum ibneleri.
  • toplamda 25 saat oynamış birisi olarak oyun çılgın atıyor diyebilirim. çok güzel tavsiyeler geliyor şimdi.

bir helikopter bulduğunuzda doğruca kuleleri açmaya başlayın. direk kulenin radyo vericisi olan katına inebiliyorsun. kuleler tırmanmaya kasmadan, vakit kaybetmeden bütün kuleler böyle açılabiliyor. ben north kyrat a geçince akıl edebildim bunu. kulelerin tamamını açmak 20-25dk sürdü.

bu arada kaleleri almak için kolaylasmasini beklemeyin. direkt yardırın. çok zor ve çok zevkli. helikopterler falan geliyor yardıma tam şenlik yeri oluyor.

sidegun olarak muhakkak grenade tabancası kullanın. adını hatırlayamadım.

son tavsiye sabaha kadar far cry oynamayın. yoksa gozunuzu kapatınca minik minik kırmızı adamlar görüyorsunuz.

far cry 3 u sevdiysen muhakkak edinip oynayın. nasılsa aynıymış demeyin. aynı dinamikleri koruyup üzerine bir kaç yenilik getirmişler. daha ne olsun?
  • oyun hakkında onca şey yazılıp söylenmiş, iyisi de var kötüsü de. şahsi kanaatim sırf efsane manzaraları ve oldukça başarılı açık dünyası için bile oynanır. yine de bazı anlar var ki, hayatı sorgulatıyor :)
    not: spoiler içermez.

kafaya kule düşmesi : http://youtu.be/-hoq4tm0ltg?t=26m35s

isyankar helikopter : http://youtu.be/xolwmgogw9u?t=36m12s
  • far cry 3'ün üstüne görsellikten başka ne kattığı tartışılır ama sanırım bal porsuğunu iyi yapmışlar...

ormanda ilerliyorum, uzakta 4 tane kurt (tiberian wolf) gördüm. zaten kurtlar genellikle sürü halinde dolaşıyorlar. bulaşmayayım diye yollarından çekildim, biraz da korkuyla gittim çalıların arasına çömeldim.

o arada 1 tane bal porsuğu kurtların yol güzergahının tam önüne geldi ve yine tam önlerinde durdu. 1-2 saniyelik bakışmadan sonra 4 kurt da: "lan bu allah'ın manyağıyla uğraşılmaz" der gibi götlerini dönüp, aynen geri döndüler ve geldikleri tarafa doğru gitmeye başladılar.

haa belki tesadüf oldu, vahşi hayvanlar zaten birbirleriyle kapışmıyorlar ama 4 kurdun bal porsuğundan korkmuş gibi olması baya hoşuma gitti.
  • --- spoiler ---

bir bal porsuğu avlama görevi var ki görevi kabul et diyorsun emin misin diye soruyor eminim diyorsun cidden mi diye soruyor cidden diyorsun delirdin mi diyor en son ona da evet diyince görevi alıyorsun.

bal porsuğunun bulunduğu yere giderken ağır silah kullanmamız isteniyor light machine gun sınıfı. bir gidiyoruz ki bu bal porsuğu pagan min in adamlarının aracını devirmiş adamları da kesmiş. iz sürmeye devam ediyoruz ki bal porsuğu köpekleri kurtları bengal kaplanlarını hatta bir tane de gergedanı kesmiş devirmiş. sonrası işte ufak ama kuvvet olarak alienden hallice bir bal porsuğuyla kapışıyoruz.
    --- spoiler ---
  • oyunu 15 dakikada bitirebilmeyi sağlayan çok hoş bi easter egg eklemişler içine: https://www.youtube.com/watch?v=3onsy6pzx0u

--- spoiler ---

baş kötü adam oyunun en başında bizi sofra başında bırakıp "birazdan gelcem, az bekleyiver." deyip gidiyor. orada normalde odadan kaçıp, ilerleyip bölgedeki direnişe katılıp o kötü adama karşı savaşıyoruz oyun boyunca. ama en başta adamın dediği gibi odada biraz beklersek geri geliyor ve aslında gayet kafa bi adam olduğunu gösterip bize iyilik yapıyor ve oyun mutlu sonla bitiyor.

--- spoiler ---

edit: yeni link : http://www.dailymotion.com/…tes-spoilers_videogames
  • far cry 3 'ü de oldukça uzun zaman tadına vararak oynamıştım. sanırım bunu da uzun zaman oynacağım. benim için bu oyunun öncekinden en büyük farkı, bunu kızımla birlikte bir ekip halinde oynamak oldu. ekip dediysek, kontroller genelde bende, ama talimatlar bizim ufaklıktan.

başlarda sadece hayvanlara odaklandık tabi. hangi hayvanı görsek; ''baba sakın öldürme!'' baba elleme gitsin! ''baba şunun yanına gidip sevelim biraz''. dağda bayırda saatlerce sevmek ve izlemek için hayvan aradık. bu arada ekipmanlar hala sıfır kilometre. crafting filan yalan. post toplamıyoruz, post sevmeye çalışıyoruz. porsuk ile karşılaştıktan sonra bizim ufaklığın düşüncelerinde bir değişim oldu tabi. uzaktan ilk porsuğu görünce ağızından ''aa çok tatlı'' sözleri dökülmüştü. birkaç saniye sonra hayvan bir yaratik gibi üzerimize atlayınca bizim kız ''bombala, patlat şunu' diye çığlık atıyordu. neyse ki böylece biraz crafting yapmaya ve hayvanlara çiğ çiğ yem olmamaya başladık.

ilerleyen kısımlarda yavaş yavaş bazı kontrolleri bizim kıza verdim. bir yere mi gidilecek, araba, motor, sinek helikopter gibi araçları kızım kullanıyor. çatışma çıkarsa ben alıyorum kontrolleri. ekip çalışmamız bu şekilde başarılı bir şekilde devam etti, ta ki bizim kız araba ile o gariban satıcılardan birini yanlışlıkla ezene kadar. dedi ''baba o kötü adam mıydı?'' dedim ''yok çok iyi bir adamdı, ailesi çoluğu çocuğu vardı adamın. niye ezdin?''dilim çürüseydi de demez olaydım. fena üzüldü. şaka filan diye kıvırmaya başladım ama olmadı. adamın ölmediğine ikna edebilmek için bir saat haritada yeni satıcı aradık. yine de ikna olmadı sanırım çünkü kara araçlarını kullanmayı bıraktı. fili keşfetti. bir yere gidecekse biniyor filin üzerine, yolun kenarından yavaş yavaş adımlıyor. bir yerden ötekine gitmek eziyet oldu. hayvana biniyor, ben çay demliyorum, markete alışverişe filan gidip geliyorum. kızım koştursana şu hayvanı azıcık diyorum, yok neymiş yoruluyormuş hayvan. bu işkence de , fil yolda bir pusuya kurban gidince sona erdi. file iki damla göz yaşı döküp bıraktı oynamayı. ama söz verdim kendisine, ben haritayı kötü adamlardan temizleyince gene geri gelecek fil ile gezmeye.

bu son iki far cry 3-4 oyunu, açık haritanın genişliği ve görsel güzelliği ile her yaştan insana saatlerini, günlerini zevkle harcatabilir. sanırım yakın bir zamanda oyunlar sanat eseri olarak kabul edilmeye başlanırsa şaşırmayacağım. kendi açımdan, dağ manzaralarını, sinek helikopter ile uçmayı, araçlardaki otomatik sürüş fonksiyonunu, çok beğendiğimi söyleyebilirim. ama nehir ve göl suyunun da, deniz suyunun verdiği keyfi vermediğini belirtmeden geçemeyeceğim.
  • farcry 3 sevdiyseniz alın doya doya oynayın. open world hissi fena olmuş bu oyunda. bait kullanma olayı harika. post ele geçirmeye yeni bir boyut katıyor. bu arada bir bölgede post ele geçirince orası tamamen düsmandan temizlenmiyor. bu da güzel bir yenilik. hunter diye bir düşman eklemişler. ecdad siken cinsinden. ıslıklarla haberleşip stealth bir şekilde okla avlanıyorlar ve üzerimize vahşi hayvan yönlendirebiliyorlar. grafikler on nomero. daha ne olsun?
  • --- ağır spoiler ---

--- dikkat bak çok ağır spoiler ---

oyunun 5 sonu var:
    1. sabal'ı seçip, amita'yı öldürüyorsunuz. oyun sonunda da pagan min'i öldürüyorsunuz.
    2. sabal'ı seçip, amita'yı öldürüyorsunuz. oyun sonunda da pagan min'i sağ bırakıyorsunuz.
    3. amita'yı seçip, sabal'ı öldürüyorsunuz. oyun sonunda da pagan min'i öldürüyorsunuz.
    4. amita'yı seçip, sabal'ı öldürüyorsunuz. oyun sonunda da pagan min'i sağ bırakıyorsunuz.

amita'yı öldürürseniz, oyun sonunda sabal kral oluyor. amita'ya yandaş olan herkesin boğazını kestiriyor. seni de tehdit ediyor yola gel diye. tam bir orrrr ço.

sabal'ı öldürürseniz, amita kraliçe oluyor. badra'yı sürüyor (ya da öldürüyor). bundan sonra kültür mültür yok ananızı sikerim diyor, seni de tehdit ediyor. tam bir orrrr. sana da vermiyor ayrıca.

pagan min'i öldürürseniz anında oyun bitiyor, uyardığı gibi çok sıkıcı. babanızın öldürdüğü kardeşinizden hiçbir zaman haberiniz olmuyor.

pagan min'i yaşatırsanız güzel bir yemek yiyorsunuz. pagan min olan biteni size anlatıp helikoptere atlayıp ülkeyi size bırakıyor.

5. oyunun en başında pagan min size masada otururken bekle ve yemeğin keyfine bak dediğinde, şayet beklerseniz. pagan min geri geliyor ve söz verdiği gibi size olan bitenleri anlatıyor. muhtemelen ülkeyi beraber yönetiyorsunuz.

--- `dikkat bak çok ağır spoiler ---

--- ağır spoiler ---
  • oğlum oyunda bal porsuğu varmış yaaa!! düşmanlara falan saldıracakmış. dlc olsa parar verir alırım yeminle.

daha da merakla beklemeye başladığım oyun.
hesabın var mı? giriş yap